Řecko v červenci vyhostilo dva Rusy a dalším dvěma zakázalo vstup do země. Atény podle tisku obviňovaly ruské diplomaty ze snah rozšířit ruský vliv v Řecku, z uplácení řeckých činitelů a z podkopávání dohody o novém názvu bývalé jugoslávské republiky Makedonie, kterou země nedávno uzavřely. Dohoda mezi Aténami a Skopje by mohla usnadnit Makedonii vstup do NATO. Rusko ostře protestovalo a v srpnu vyhostilo dva řecké diplomaty.
Putin po jednání s řeckým premiérem prohlásil, že Rusko nadále považuje řecký postup za nepodložený. "Sotva si dokážu představit, že by si nějaká rozumná osoba v Řecku nebo v Rusku mohla myslet, že Rusko je zapleteno do nějakých machinací či plánů proti Řecku. Je to naprostý nesmysl," prohlásil a dodal, že takové spory by se měly řešit "bez divadelních gest". Nicméně podotkl, že tato kapitola je uzavřena.
"Tento problém byl vyřešen a já věřím, že bychom se z toho měli těšit," řekl také Tsipras. Řecko podle něj zdůraznilo význam konstruktivních vztahů s Ruskem v dialogu s Evropskou unií a s partnery v NATO; vztahy Západu a Ruska nyní charakterizuje spíše napětí.
"Řecko musí plnit své závazky jako člen EU a NATO, ale věří, že evropská bezpečnostní architektura nemůže vylučovat Rusko. To je postoj, který jsem přijal na všech mezinárodních fórech," prohlásil Tsipras.
Řecký premiér nicméně podle agentury Reuters vyjádřil během jednání s Putinem znepokojení nad prodejem ruských zbraní Turecku.
Oba představitelé uvedli, že jednali o možnosti přepravy ruského zemního plynu do jižní Evropy přes Řecko.
Minulý měsíc Rusko a Turecko oznámily dokončení pobřežní části plynovodu TurkStream (Turkish Stream), který má přes Černé moře dopravovat ruský plyn do Turecka.
Putin v pátek poznamenal, že nový plynovod by mohl být prodloužen, aby dopravil ruský plyn do Řecka a dalších zemí na jihu Evropy. "Věřím, že je to docela realistické," řekl.