New York - Za odhalení odposlouchávacího skandálu americké tajné služby NSA získaly dnes prestižní Pulitzerovu cenu listy The Guardian a The Washington Post. Deníky loni zveřejnily podrobné informace, které jim poskytl bývalý spolupracovník NSA Edward Snowden, který se nyní skrývá v Rusku. Cenu v kategorii služby veřejnosti listům udělila Kolumbijská univerzita, která hodnotí významné novinářské a literární počiny v celkem 21 kategoriích.
V příslušných článcích britského a amerického deníku se veřejnost dozvěděla, že americká Národní agentura pro bezpečnost (NSA) shromažďovala informace o telefonických hovorech a e-mailech milionů Američanů. Zprávy vycházely z dokumentů zveřejněných Snowdenem.
Sledování milionů
Později vyplulo na povrch, že sledovány byly i miliony cizinců, včetně desítek hlav států a vlád, což zkomplikovalo diplomatické vztahy USA i s jejich spojenci.
Snowden v prohlášení, které vydala nezisková organizace Freedom of the Press Foundation, cenu označil za zadostiučinění pro "každého, kdo věří v to, že veřejnost má ve státní správě funkci". Také vyslovil uznání "statečným reportérům a jejich kolegům, kteří při práci čelí mimořádnému zastrašování včetně vynuceného ničení novinářských materiálů, nemístného využívání protiteroristických zákonů a řady dalších způsobů nátlaku, který je má zastavit".
Novináři Glenn Greenwald, Ewen MacAskill a Laura Poitrasová z The Guardian a Barton Gellman z listu The Washington Post již za tyto materiály dostali žurnalistickou cenu George Polka za rok 2013.
Zveřejnění rozsáhlého špionážního programu NSA po teroristických útocích z 11. září 2011 vyvolalo vlnu rozhořčení v americké i světové veřejnosti a vedlo k přípravě změn těchto programů. Snowden, který nyní žije v ruském exilu, byl ve Spojených státech obviněn ze špionáže a dalších trestných činů a v případě usvědčení mu hrozí až třicetileté vězení.
Vítězily fotky terorismu
Další významné Pulitzerovo ocenění spojené s odměnou 10.000 dolarů (skoro 200.000 Kč) dnes dostali pracovníci listu The Boston Globe za rychlé zpravodajské pokrytí loňského bombového útoku na maraton v Bostonu, při kterém zahynuli tři lidé. Cenu získali v kategorii bleskové zpravodajství.
Deník The New York Times získal Pulitzerovu cenu ve dvou fotografických kategoriích za reportáže z bostonského atentátu a pak také z teroristického útoku na nákupní středisko v Keni.
Pulitzerovy ceny se v USA udělují mimo jiné za investigativní reportáž, domácí zprávy, mezinárodní zpravodajství, komentář, aktualitu, úvodník či komiks. Oceňovány jsou též knihy - nejlepší próza, poezie, biografie či autobiografie, nejlepší kniha o historii USA a od roku 1943 i hudební skladba. V kategorii próza získala Pulitzerovu cenu Donna Tarttová, známá bestsellerem Tajná historie, za knihu The Goldfinch.