Moskva - Ruské úřady se kvůli letošnímu mistrovství světa ve fotbale zbavují toulavých psů. Podle vlády hrozí, že by zvířata mohla napadnout davy fanoušků, kteří se do země na šampionát sjedou, a tak chce zajistit jejich bezpečnost.
Rusko je obrovským množstvím zvířat bez domova proslulé.
Společnosti, které mají usmrcování na starosti, nechávají psy zastřelit nebo jim podávají jed.
Zabíjení psů ale vzbudilo mezi Rusy vlnu nevole. Už v lednu vznikla internetová petice, která má drsným praktikám zamezit. V současnosti se pod ni podepsaly už bezmála dva miliony lidí.
Organizátorka petice, aktivistka Jekatěrina Dmitrijevová, apeluje na prezidenta Vladimira Putina, trenéra ruské fotbalové reprezentace Stanislava Čerčesova a šéfa Mezinárodní federace fotbalových asociací (FIFA) Gianniho Infantina, aby zvířata nechali žít.
Lidé mohou svůj nesouhlas vyjádřit také na sociálních sítích pod hashtagem #bloodyFIFA2018 (#krvaváFIFA2018).
Fotbalové mistrovství světa se bude konat v červnu a červenci v celkem jedenácti ruských městech, kde podle odhadů žije zřejmě až na dva miliony psů a koček bez domova. První zápas odstartuje za necelý měsíc, 14. června.
Velký byznys?
Na stranu Rusů, kterým se střílení psů nelíbí, se přidal i Vladimir Burmatov, jenž stojí v čele výboru pro ekologii a environmentální ochranu v dolní komoře ruského parlamentu. Podle něj je v sázce reputace země.
Navíc zabití jednoho psa vyjde na šest až osm tisíc rublů (zhruba dva až necelé tři tisíce korun). "Za stejné peníze můžete chytit, vakcinovat a sterilizovat zvíře a držet ho v chovné stanici," prohlásil Burmatov pro britský list The Times.
In all 2018 World Cup host cities, as well as in the cities where training bases are located, stray animals will be killed. https://t.co/0Imnx5XG5j #bloodyFIFA2018 #supports #crueltyagainstanimals #WorldCup #FIFA #FIFAWorldCupRussia2018 @FIFAcom @FIFAWorldCup @InfantinoGianni
— S (@Encore_1_fois) May 10, 2018
Vláda se snaží kritické hlasy už několik měsíců uklidnit. Tvrdí, že zbloudilé psy nechá žít a během mistrovství je umístí do chovných stanic. Už loni v prosinci se Vitalij Mutko, tehdy ještě ministr sportu, nechal slyšet, že nařídil otevřít dočasné útulky ve všech jedenácti městech, kde se bude šampionát konat.
Mutkův nástupce Pavel Kolobkov pak v lednu prohlásil, že se hostující města vyhnou jakémukoliv "krutému zacházení" se psy, které by ve společnosti vyvolalo "negativní reakci".
Aktivisté i mnozí další obyvatelé se ale obávají, že jde jen o prázdná slova a jsou potřeba právní mechanismy. Ruský trestní zákoník sice považuje za nezákonné, když se někdo dopustí krutostí na zvířatech, podle aktivistů je ale tato položka zákoníku bezzubá.
Burmatov navíc upozorňuje, že hubení psů je velký byznys. "Tyto kontrakty jsou většinou přiřknuty státním společnostem a jde o hodně peněz," řekl poslanec pro list The Moscow Times. Podle něj je navíc na vedení každého města, aby rozhodlo o tom, jak se psy naloží. Neexistuje jedno nařízení "svrchu", kterým by se musely místní vlády řídit.
Jako před čtyřmi lety
To je také důvod, proč s aktivisty na jedné straně některá města spolupracují, ale jinde psy dál zabíjejí, například v Soči. To si podle britského deníku The Telegraph letos objednalo u firmy Basya Service usmrcení 3501 zvířat.
Podle ředitelky jednoho ruského útulku Larisy Dudaryonokové, na kterou se odkazují The Moscow Times, umírají také psi v Rostovu nad Donem. Bojovníci za práva zvířat tvrdí, že stát uzavřel s firmami smlouvy v celkové hodnotě 1,2 milionu liber (téměř 35 milionů korun).
Není to poprvé, kdy obyvatelé volají po tom, aby psi bez domova nebyli zabíjeni. Rusko čelilo stejné kritice už v roce 2014, když úřady v Soči nechaly v souvislosti se zimní olympiádou zabít stovky toulavých psů. Tehdy bylo otráveno na 1200 psů a koček.