Pryč z EU, toť nyní plán euroskeptiků a snad i Klause

Martin Novák Martin Novák
4. 11. 2009 21:05
Odpůrci Lisabonské smlouvy se smiřují s tím, že začne platit. A přemýšlejí, jak dál
Kritici EU dávají často bez obalu najevo, co si o její podobě myslí.
Kritici EU dávají často bez obalu najevo, co si o její podobě myslí. | Foto: Reuters

* Britští konzevrativci vzdali referendum * Lisabon už nelze odvrátit, kritici vývoje EU musejí hledat jiné cesty * ODS i polská Právo a spravedlnost se shodují: Dál za Lisabon už ani krok?

Praha - Konec. Dobojováno. Zápas o další směřování Evropské unie euroskeptici a odpůrci Lisabonské smlouvy včera definitivně prohráli.

Celé úterý pro ně přicházela jedna špatná zpráva za druhou. Český ústavní soud nejprve oznámil, že smlouva není v rozporu s českou ústavou. Pak zachmuřený prezident Václav Klaus oznámil, že smlouvu podepsal.

A večer vedení britské Konzervativní strany oznámilo, že ustoupilo od požadavku na referendum o Lisabonské smlouvě. Ta tedy definitivně začne platit i ve Velké Británii.

Dnes už jeden z nejbližších Klausových lidí nastínil, co by mohl prezident dále dělat. "Jedním z cílů prezidenta Václava Klause může být opětovné získání ztracené suverenity státu po vstupu lisabonské smlouvy v platnost například tím, že Česko vystoupí z Evropské unie," uvedl v rozhovoru pro televizi Prima zástupce vedoucího Kanceláře prezidenta republiky Petr Hájek. Hned ale dodal, že jde o jeho vlastní interpretaci Klausových slov.

A stejná otázka, tedy: Co dál? stojí před euroskeptiky, odpůrci Lisabonské smlouvy a kritiky převádění stále většího množství pravomocí a kompetencí do Bruselu. Jak bránit tomu, aby unie směřovala tam, kam nechtějí?

Předseda Strany svobodných občanů Petr Mach má jasno.

"Budu prosazovat vystoupení z Evropské unie. Jiná cesta není, bude to hlavní bod našeho programu. Samozřejmě připouštím, že získat pro to velkou podporu nebude snadné a potrvá to delší dobu," řekl předseda euroskeptické strany Aktuálně.cz.

Britští konzervativci jsou rozhádaní. Radikální euroskeptické křídlo trvá na referendu, zatímco ti umírněnější, kterých je ve vedení strany většina, to za současné situace považují za nereálné.

Lídři 27 členských zemí EU na summitu v Bruselu.
Lídři 27 členských zemí EU na summitu v Bruselu. | Foto: Reuters

Referendum by se za nynější situace rovnalo hlasování o setrvání Spojeného království v EU. A konzervativci přes veškeré výhrady unii opustit nechtějí.

Jejich šéf David Cameron už ale oznámil, že pokud jeho strana příští rok vyhraje volby (podle průzkumů je to velmi pravděpodobné), vyhlásí Evropské unii boj.

To znamená, že se bude snažit některé kompetence, předané Bruselu, vrátit zpět do Londýna. Mach je k tomu ale skeptický.

"Lisabonská smlouva nedává žádný prostor k tomu, aby se rozhodnutí, už předaná do bruselského centra, vrátila zpět vládám členských států. To je prostě nereálné," tvrdí předseda Strany svobodných občanů.

Polská strana Právo a spravedlnost, která spolu s britskými konzervativci a českou ODS tvoří v Evropském parlamentu Evropskou konzervativní a reformní frakci, si nyní dala za cíl bránit jakémukoliv dalšímu posilování bruselského centra na úkor jednotlivých států.

Také bývalý český ministr pro evropské záležitosti Alexandr Vondra (ODS) ještě před ukončením ratifikace prohlásil: "Lisabonská smlouva nechť je nepřekročitelnou hranicí."

Europoslanec za ODS Jan Zahradil se domnívá, že ratifikace smlouvy řady euroskeptiků v unii spíše posílil. "Průběh ratifikace Lisabonské smlouvy nelze nazvat jinak než mezinárodní šaškárnou, která těžko posílila - spíše diskreditovala - tuto instituci v očích jejich vlastních obyvatel," píše Zahradil na svém blogu na Aktuálně.cz

Známý irský euroskeptik Declan Ganley, který vloni vedl v Irsku úspěšnou kampaň proti Lisabonu, se po druhém referendu a schválení smlouvy stáhl do ústraní. Přiznal porážku a řekl, že si další působení v politice a případnou strategii musí rozmyslet.

Na boji proti vytváření evropského „superstátu" se ovšem hodlají podílet i strany, řazené ke krajní pravici. Například francouzská Národní fronta Jeana-Marie Le Pena, Britská národní strana, Hnutí za lepší Maďarsko (Jobbik) či Švédští demokraté.

Nedávno tyto strany založily společné celoevropské hnutí, v jehož rámci chtějí koordinovat své kroky. Boj proti další evropské integraci patří k prioritám, na kterých se shodnou.

 

 

Právě se děje

Další zprávy