První snímky z nitra Fukušimy. Robot vydržel jen tři hodiny

Petr Jemelka Petr Jemelka
Aktualizováno 14. 4. 2015 15:15
Zdravý člověk by uvnitř reaktoru nevydržel ani hodinu. Likvidace nejhorší jaderné havárie od výbuchu Černobylu potrvá ještě roky.
První snímky z Fukušimy | Video:

Fukušima - Úroveň radiace v prvním reaktoru japonské jaderné elektrárny Fukušima, kterou v roce 2011 fatálně poškodilo zemětřesení a následná vlna tsunami, dosahuje 9,7 Sievertu.

To je hodnota, jež by zdravého člověka zabila během necelé hodiny.

Elektrárenská společnost TEPCO úroveň zamoření naměřila prostřednictvím robota, jehož na konci týdne vyslala přímo do jádra reaktoru.

Lidé tak měli vůbec poprvé možnost podívat se, jakou zkázu ničivé tsunami v nukleárním komplexu napáchalo.

Neštěstí z roku 2011 bylo nejhorší jadernou havárií od výbuchu Černobylu.

Úroveň radiace na šesti místech v západní části reaktoru se v pátek, tedy více než čtyři roky po katastrofě, pohybovala od 7 do již zmíněné hodnoty 9,7 Sievertu.

Robot měl původně uvnitř reaktoru pracovat deset hodin, odmlčel se však sotva po třech a TEPCO už pokusy o jeho oživení vzdala.

Zemětřesení a tsunami v roce 2011 poškodily chladicí systém elektrárny, což vedlo k roztavení tří ze čtyř jaderných reaktorů komplexu.

Únik radioaktivity si vynutil evakuaci téměř 100 000 lidí z okolí elektrárny, kteří se do svých domovů zatím nemohli vrátit.

Reaktory zůstanou odstaveny

Foto: Reuters

Zveřejnění informací o úrovni radiace ve Fukušimě předcházelo úterní rozhodnutí japonského soudu vetovat rozhodnutí regulačního úřadu, který povolil opětovné spuštění dvou reaktorů v Takahamě na západě země.

Všech osmačtyřicet komerčních reaktorů bylo po katastrofě odstaveno. Soud nyní vyhověl stížnosti místních obyvatel, kteří se po tsunami energie z jádra bojí.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Při požáru ubytovny na Sibiři zemřelo 11 lidí, další dva jsou zranění

Jedenáct lidí zemřelo a další dva utrpěli zranění při požáru dřevěné ubytovny pro zahraniční pracovníky v Tomské oblasti na západní Sibiři. S odkazem na místní úřady o tom informovala agentura TASS. Podle uzbeckého ministra pro mimořádné situace pocházelo deset obětí z Uzbekistánu. Jedenáctý mrtvý byl Rus.

Podle ruského ministerstva pro mimořádné události požár vypukl v 04:00 místního času (23:00 SEČ) a zcela zničil objekt o rozloze kolem 200 metrů čtverečních. "Podle posledních informací tam žilo 14 lidí, dvěma se podařilo utéct a 11 dalších zemřelo. Osud zbývající osoby je neznámý," sdělil agentuře TASS místní představitel.

Všechny oběti pracovaly pro dřevařskou společnost Greenwood. Shořelá budova přitom podle ruských úřadů nebyla určena pro bydlení. Na místo neštěstí dorazil gubernátor Tomské oblasti Sergej Žvačkin a nařídil požární bezpečnostní kontrolu v celém regionu.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Bývalé sídlo Tuzexu v centru Prahy koupila skupina Generali, plánuje rozsáhlou rekonstrukci objektu

Dům v centru Prahy, v němž v minulosti sídlil například Tuzex, získala skupina Generali. Budovu na rohu ulic Jeruzalémská a U Půjčovny čeká rozsáhlá rekonstrukce. Cenu transakce ani plánované využití domu Generali neuvedla. V roce 2017 změnil majitele za 355 milionů korun. Podle odborníků by vzhledem k lokalitě byla vhodná přestavba na hotel nebo rezidenční bydlení. Informuje o tom deník E15.

Objekt U Půjčovny 10 je v památkově chráněné lokalitě. Jde o rohový dům se dvěma nezávislými vchody a vjezdem. V budově je kromě komerční plochy 14 bytů. Celá budova má pět nadzemních podlaží. Objekt je z poloviny dřevěná vestavba se zděnými obvodovými zdmi. Součástí areálu je velký sál, který lze využívat na konference. K objektu patří sousední parcela, která byla využívána jako hřiště.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zda bude mít Kubera státní pohřeb, rozhodne rodina, Senát jeho nástupce zvolí v únoru

Den po náhlém úmrtí předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS) se v úterý sejde organizační výbor horní komory Parlamentu, složený z vedení Senátu a zástupců senátních klubů. Očekává se, že jeho členové se vyjádří mimo jiné ke způsobu, jakým Senát uctí Kuberovu památku, a také k výběru jeho nástupce. V novodobé historii země je to poprvé, kdy ve funkci zemřel jeden z nejvyšších ústavních činitelů.

Kubera stál v čele horní parlamentní komory od předloňského roku. Zda bude mít státní pohřeb či pohřeb se státními poctami, záleží na rozhodnutí rodiny.

První místopředseda Senátu Jiří Růžička (za STAN) předpokládá, že Senát by se k volbě nového předsedy mohl sejít na mimořádné schůzi v první polovině února. Kandidáty mohou podle zákona navrhnout senátorské kluby i jednotliví senátoři.

Zdroj: ČTK
Další zprávy