reklama
 
 

Japonsko spustí první jadernou elektrárnu od Fukušimy

7. 11. 2014 11:06
Souhlas s obnovením provozu dal guvernér prefektury Kagošima. Hanba vám, slyšel od odpůrců jádra.

Tokio - Guvernér japonské prefektury Kagošima Juičiro Ito dal konečný souhlas s restartováním jaderné elektrárny Sendai v jižním Japonsku.

Jde o první jadernou elektrárnu, která v Japonsku obnoví provoz v režimu nových bezpečnostních opatření přijatých po katastrofě elektrárny Fukušima v roce 2011.

Guvernér ke kroku přistoupil, přestože část obyvatel má stále z jaderné energetiky obavy.

"S ohledem na všechny okolnosti musím říct, že stále musíme spoléhat na jadernou energii a je pro nás krajně důležité, abychom postupně prováděli plán (restartování elektráren)," prohlásil jen několik hodin poté, co rada prefektury schválila restart.

Toto rozhodnutí je finálním krokem před tím, než experti provedou kontrolu elektrárny Sendai. Její provoz by měl být obnoven počátkem příštího roku.

Všech 48 funkčních reaktorů bylo kvůli bezpečnostním kontrolám či opravě odstaveno po katastrofě z března 2011, kdy Japonsko zasáhlo zemětřesení a následná vlna tsunami.

Výjimkou byly jen dva reaktory, které dočasně fungovaly ještě asi rok. Sendai bude první elektrárnou, která obnoví provoz na základě nových bezpečnostních pravidel, zavedených po katastrofě Fukušimy.

Město Sacumasendai, kde elektrárna stojí, už její restart odhlasovalo. Část obyvatel s ním ale nesouhlasí.

Páteční oznámení rady o kladném hlasování téměř nebylo slyšet přes křik a protesty asi 200 lidí v sále pro diváky. Někteří křičeli: "Chraňte životy obyvatel!", zatímco jiní skandovali: "Hanba vám!", uvedla japonská tisková agentura Kjódó.

Kritici obnovení provozu elektrárny mají především obavy z několika aktivních sopek v jejím okolí. Nedávná erupce sopky v severním Japonsku, která si vyžádala desítky obětí, podle nich ukázala, že předpovědět se stoprocentní jistotou sopečnou aktivitu je prakticky nemožné.

autor: ČTK | 7. 11. 2014 11:06

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama