Japonsko spustí první jadernou elektrárnu od Fukušimy

ČTK ČTK
7. 11. 2014 11:06
Souhlas s obnovením provozu dal guvernér prefektury Kagošima. Hanba vám, slyšel od odpůrců jádra.
Fukušima je pro Japonce mementem.
Fukušima je pro Japonce mementem. | Foto: Reuters

Tokio - Guvernér japonské prefektury Kagošima Juičiro Ito dal konečný souhlas s restartováním jaderné elektrárny Sendai v jižním Japonsku.

Jde o první jadernou elektrárnu, která v Japonsku obnoví provoz v režimu nových bezpečnostních opatření přijatých po katastrofě elektrárny Fukušima v roce 2011.

Guvernér ke kroku přistoupil, přestože část obyvatel má stále z jaderné energetiky obavy.

"S ohledem na všechny okolnosti musím říct, že stále musíme spoléhat na jadernou energii a je pro nás krajně důležité, abychom postupně prováděli plán (restartování elektráren)," prohlásil jen několik hodin poté, co rada prefektury schválila restart.

Toto rozhodnutí je finálním krokem před tím, než experti provedou kontrolu elektrárny Sendai. Její provoz by měl být obnoven počátkem příštího roku.

Všech 48 funkčních reaktorů bylo kvůli bezpečnostním kontrolám či opravě odstaveno po katastrofě z března 2011, kdy Japonsko zasáhlo zemětřesení a následná vlna tsunami.

Výjimkou byly jen dva reaktory, které dočasně fungovaly ještě asi rok. Sendai bude první elektrárnou, která obnoví provoz na základě nových bezpečnostních pravidel, zavedených po katastrofě Fukušimy.

Město Sacumasendai, kde elektrárna stojí, už její restart odhlasovalo. Část obyvatel s ním ale nesouhlasí.

Páteční oznámení rady o kladném hlasování téměř nebylo slyšet přes křik a protesty asi 200 lidí v sále pro diváky. Někteří křičeli: "Chraňte životy obyvatel!", zatímco jiní skandovali: "Hanba vám!", uvedla japonská tisková agentura Kjódó.

Kritici obnovení provozu elektrárny mají především obavy z několika aktivních sopek v jejím okolí. Nedávná erupce sopky v severním Japonsku, která si vyžádala desítky obětí, podle nich ukázala, že předpovědět se stoprocentní jistotou sopečnou aktivitu je prakticky nemožné.

 

Právě se děje

před 9 hodinami

Colorado hlásí druhý případ hokejisty nakaženého koronavirem

V kádru hokejistů Colorada Avalanche se objevil druhý případ hráče nakaženého novým typem koronaviru. Klub jméno nezveřejnil, pouze oznámil, že hráč je v domácí izolaci. V NHL se ví dohromady o čtyřech případech, další dva pocházejí z týmu Ottawy.

Klub z Denveru v prohlášení uvedl, že všichni, kdo přišli s hráčem do blízkého kontaktu, byli informováni a zůstávají v karanténě, kterou dříve nařídilo vedení ligy. Žádný další hokejista ani člen realizačního týmu podle klubu nevykazuje příznaky nemoci COVID-19.

Ve čtvrtek vedení Colorada, v němž působí i brankář Pavel Francouz a útočník Martin Kaut, oznámilo první případ nákazy. Nejmenovaný hráč se podle klubu už zcela zotavil.

NHL je přerušená od 12. března, do konce základní části v té době zbývaly zhruba tři týdny. Nyní jsou v karanténě všichni hráči NHL zatím do 6. dubna. Ve Spojených státech amerických počet nakažených koronavirem už přesáhl 100.000 a jsou nejvíce zasaženou zemí na světě.

Další zprávy