První Němec je před soudem za zločiny v Sýrii, pózoval s hlavami na Facebooku. Musel jsem, říká

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 4. 5. 2016 19:18
Policie loni prohledala byt Arii Ladjevardiho nedaleko Frankfurtu. Hlavní přitěžující okolností pro něj jsou ale fotografie, které sám sdílel na Facebooku. Pózoval na nich s uřezanými hlavami nepřátel. Jedenadvacetiletý muž íránského původu odešel z Německa do Sýrie před dvěma lety.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Frankfurt – Narodil se a vyrůstal v Německu. Válčil v zahraničí, souzen je ale doma.

Jedenadvacetiletý Aria Ladjedvardi je prvním Němcem souzeným za válečné zločinySýrii.

Policie loni prohledala jeho byt nedaleko Frankfurtu a následně jej zatkla. Hlavní přitěžující okolností pro něj jsou ale fotografie, které sám sdílel na Facebooku. Pózoval na nich s uřezanými hlavami nepřátel.

Ačkoliv je Ladjedvardi íránského původu, do Sýrie šel bojovat na stranu těch, kteří jsou proti režimu Bašára Asada.

Írán jako země, kde je drtivá převaha šíitských muslimů, Asada podporuje, zatímco proti němu stojí hlavně sunnitští muslimové. A dobrovolníci, kteří přicházejí do války ze zahraničí k povstalcům, jsou výhradně sunnité.

Z dostupných informací nevyplývá, zda se Ladjedvardi připojil k Islámskému státu či jiné teroristické organizaci.

Obžaloba uvádí, že se muž zradikalizoval v salafistické komunitě ve Frankfurtu (salafisté jsou extrémně konzervativní muslimové, prosazující doslovný výklad koránu a islámských textů - pozn. red.).

Do Sýrie odjel v roce 2014. Prošel tam výcvikem v ovládání zbraní. Není však nic známo o tom, že by v Německu chystal teroristický útok.

Hájí se tím, že v provincii Idlíb se náhodou ocitl zrovna v místě, kam se seběhli lidé kvůli nálezu hlav, a byl údajně k fotografii přinucen.

"Byli jsme ve válečné zóně. Udělal jsem, co bylo vyžadováno v takové situaci," řekl soudci.  

Spolkový úřad na ochranu ústavy (BfV) minulý týden oznámil, že monitoruje v zemi přibližně devadesát mešit, kde se scházejí radikálové a kde řečníci vyzývají k násilí a nenávisti.

Závažná situace je zejména v Brémách, kde policie opakovaně provedla razii v jednom z tamních islámských center a pak ho uzavřela.

Sledovány jsou také některé malé mešity a islámské spolky v Berlíně a v Severním Porýní-Vestfálsku.

Německá justice vyšetřuje deset německých občanů podezřelých ze spáchání zločinů v Sýrii. Kolik Němců tam odešlo, není zcela jasné. Jde však o stovky osob.

Nejznámějším německým džihádistou je bývalý raper z Berlína Deso Dogg, který se vzdal hudební kariéry, konvertoval k islámu a připojil se k Islámskému státu v syrské Rakce.

Zemřel loni při americkém bombardování města.

Letos v březnu policie zatkla v Düsseldorfu Němce tureckého původu Ilgara Oclua, který přiznal, že prošel v Sýrii výcvikovým táborem čečenských bojovníků.

Video:
 

Právě se děje

před 29 minutami

Bývalá hlavní hygienička Rážová vede hygienu v motolské nemocnici

Bývalá hlavní hygienička Jarmila Rážová vede od začátku května oddělení nemocniční hygieny a epidemiologie v pražské Fakultní nemocnici Motol. Na pozici vystřídala Vilmu Benešovou, která odešla do důchodu. Zpravodajskému webu Seznam Zprávy to potvrdila mluvčí největší české nemocnice Pavlína Danková. Hlavní hygieničkou, která je současně náměstkyní ministra zdravotnictví, byla Rážová od loňského června do poloviny letošního března. Funkci, ze které byla odvolána, po ní převzala Pavla Svrčinová.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Norský hokejový obránce Holös se představí už na patnáctém mistrovství světa

Obránce Jonas Holös z Linköpingu nechybí v norské nominaci na hokejové mistrovství světa v Rize a představí se už na 15. světovém šampionátu v kariéře. Jediný současný norský zástupce v NHL útočník Mats Zuccarello hraje s Minnesotou play off. Kouč Petter Thoresen má v kádru ze Severní Ameriky dva hráče z nižší AHL.

Nominace hokejistů Norska na mistrovství světa v Rize (21. května - 6. června):

Brankáři: Henrik Holm (Stavanger), Jonas Arntzen (Örebro/Švéd.), Henrik Haukeland (Färjestad/Švéd.),

obránci: Max Krogdahl (Frisk Asker), Emil Lilleberg (Sparta Sarpsborg), Kristian Östby (Stavanger), Christian Bull (Krefeld/Něm.), Stefan Espeland (Salcburk/ICEHL), Ole Julian Björgvik Holm (Cleveland/AHL), Jonas Holös (Linköping/Švéd.), Christian Kasastul (AIK Stockholm/Švéd.), Erlend Lesund (Rögle/Švéd.),

útočníci: Magnus Brekke Henriksen, Tobias Lindström, Martin Röymark (všichni Valerenga Oslo), Ludvig Hoff, Tommy Kristiansen (oba Stavanger), Andreas Heier (Stjernen), Thomas Valkvae Olsen (Frisk Asker), Eirik Östrem Salsten (Storhamar), Michael Haga (Djurgaaden/Švéd.), Mats Rosseli Olsen (Frölunda/Švéd.), Sondre Olden (Sheffield/Brit.), Ken André Olimb (Düsseldorf/Něm.), Mathis Olimb (Wolfsburg/Něm.), Mathias Emilio Pettersen (Stockton/AHL), Samuel Solem (AIK Stockholm/Švéd.), Mathias Trettenes (Biel-Bienne/Švýc.).

Další zprávy