Paříž - Výzkum provedený v devatenácti zemích světa ukázal, že mnoho lidí sice odmítá státem organizované mučení zadržených osob, ale je ochotno ho tolerovat v případě zatčených teroristů.
Na názory se po celém světě ptaly týmy univerzity v Marylandu a serveru WorldPublicOpinion.org. Výsledky zveřejnila OSN v předvečer Mezinárodního dne obětí mučení (26. června).
Názor, že úřady mají právo použít násilí proti zadrženým teroristům, je nejsilnější v Indii (59 procent), Nigérii (54 procent) a Turecku (51 procent).
- Dále čtěte: USA odtajnily dokument povolující mučení zajatců
Vyrovnaný počet stoupenců a odpůrců je ve dvou asijských státech: Thajsku a Jižní Koreji.
V pěti státech má názor, že mučení by nemělo být povoleno v žádném případě, jen velmi těsnou většinu. A to v USA, Rusku, Íránu, Egyptě a Ázerbájdžánu.
Největší odpor k násilí při výsleších existuje ze sledovaných zemí ve Velké Británii a Francii. Mučení je tam přijatelné jen pro malou skupinu dotázaných.
Amnesty International výsledky průzkumu příliš nepotěšily.
"Je šokující, že v mnoha zemích jen zhruba polovina lidí považuje mučení za nepřijatelné," uvedla pro agenturu AFP zástupkyně Amnesty pro jednání s OSN, Yvonne Terlingenová.
- Jak vypadá waterboarding? Podívejte se na VIDEO Amnesty International
Diskuse o tom, co je při výsleších přijatelné a co už ne, rozvířily především případy simulovaného topení (tzv. waterboardingu) některých vězňů na americké základně v Guantánamu.