Berlín - Berlínští vyšetřovatelé jsou přesvědčeni, že bývalý vietnamský komunistický funkcionář Trinh Xuan Thanh, který byl loni v létě unesen v německé metropoli, byl poté do vlasti transportován slovenským vládním letadlem. Neexistují o tom "prakticky žádné pochyby", citoval ze záznamu berlínského kriminálního úřadu deník Frankfurter Allgemeine Zeitung.
List také píše, že transport uneseného Vietnamce byl předmětem schůzky tehdejšího slovenského ministra vnitra Roberta Kaliňáka a jeho vietnamského protějšku. Podle vyšetřovatelů mělo setkání "jediný účel", a sice "dostat pana Trinha relativně bez problémů ze schengenského prostoru zpět do Vietnamu".
Kaliňák v minulosti opakovaně odmítl, že by Slovensko do únosu muže, který byl později ve Vietnamu odsouzen na doživotí, bylo vědomě zapleteno.
O případu v květnu v Berlíně s kancléřkou Angelou Merkelovou jednal slovenský premiér Peter Pellegrini, který jí slíbil, že Berlín dostane všechny slovenské informace týkající se únosu. Do něj by podle Frankfurter Allgemeine Zeitung mohl být zapleten také dřívější poradce slovenské vlády Quang Le Hong.
Šéf slovenské policie Milan Lučanský po úterní schůzce se slovenským prezidentem Andrejem Kiskou novinářům řekl, že slovenská policie v součinnosti s německými orgány udělala v souvislosti s touto kauzou vše, oč byla požádána, ba ještě víc.
Lučanský naznačil, že němečtí vyšetřovatelé se v nejbližších dnech či týdnech budou chtít se Slováky setkat, protože "připravují další úkony". "Budu rád, když se s nimi sejdu a dohodneme se na dalším postupu tak, abychom tuto kauzu vyřešili a jednou provždy ukončili," řekl Lučanský.
"Případ vyšetřuje německá policie, neboť se měl únos odehrát v Německu a ne na Slovensku," uvedl podle serveru teraz.sk mluvčí slovenského ministra vnitra Petar Lazarov, podle něhož slovenské úřady s německými spolupracují. "Uskutečnilo se několik výslechů a jen samotný rezort vnitra odpovídal v poslední době v této věci na pět žádostí," dodal.
Práci slovenské policie v případu prezident Kiska ostře kritizoval. Případ označil za mezinárodní ostudu a přirovnal selhání slovenských orgánů v tomto případu k někdejšímu únosu syna prezidenta Michala Kováče za vlády autoritářského premiéra Vladimíra Mečiara v 90. letech. "Skutečně se o tom, co se tu stalo, musíme dozvěděl od německých vyšetřovatelů? Má to rozměr mezinárodní blamáže a může to mít důsledky na vztahy mezi Slovenskem a Německem," varoval.
"Očekávám, že zodpovědní projeví základní respekt k našemu státu a úctu k jeho občanům a udělají vše, aby vyšetřili podezření a očistili jméno Slovenské republiky. A to přesvědčivým vysvětlením všech podezření, respektive potrestáním viníkům, pokud se potvrdí, že Slovensko poskytlo vládní letadlo k únosu," apeloval prezident.
Trinh byl unesen loni 23. července v centru Berlína společně s jednou ženou, která ho doprovázela. Později se objevil ve Vietnamu a v lednu byl odsouzen za zpronevěru. Hanoj tvrdí, že podnikatel a funkcionář, který předtím v Německu usiloval o azyl, se do země vrátil dobrovolně. Podle Berlína šlo o únos a o bezprecedentní porušení německého i mezinárodního práva.
Před soudem zatím stanul pouze Long N. H., který si loni v Praze půjčil dvě auta, která byla využita ke sledování Trinha a jeho únosu. Berlínský soud ho za napomáhání únosu tento měsíc poslal na tři roky a deset měsíců do vězení.
Právě přes Prahu podle všeho únosci loni cestovali do Bratislavy, než se vydali do Vietnamu.