Vietnamec z Prahy, který chtěl v Německu unést manažera, dostal tři roky a deset měsíců vězení

ČTK ČTK
25. 7. 2018 15:56
Vietnamec Long N. H. chtěl unést manažera Trinh Xuan Thanha do vlasti. U berlínského soudu se přiznal, že pracoval pro vietnamské tajné služby.
Manažer Trinh Xuan Thanh.
Manažer Trinh Xuan Thanh. | Foto: ČTK

Berlín - Na tři roky a deset měsíců poslal německý soud do vězení Vietnamce, který loni pomáhal s únosem vietnamského manažera z Berlína do vlasti. Informovala o tom ve středu agentura Reuters.

Odsouzený Vietnamec známý jako Long N. H. byl do Německa vydán loni v srpnu z Česka, kde má trvalý pobyt. Manažer Trinh Xuan Thanh, který se po únosu objevil ve Vietnamu a o kterém Hanoj tvrdí, že se vrátil dobrovolně, byl mezitím vietnamskými soudy dvakrát odsouzen k doživotí za zpronevěru.

Sedmačtyřicetiletý Long N. H. se u soudu přiznal, učinil tak na základě dohody o vině a trestu se státním zastupitelstvím. V přiznání uvedl, že pracoval pro vietnamské tajné služby.

Podle prokuratury Long N. H. pronajal v Praze loni dvě auta, jedno sloužilo ke sledování oběti, druhé k jejímu únosu. Oba vozy obžalovaný po únosu odvezl zpět do české metropole, kde podle webu Taz provozoval kancelář zaměřenou na finanční převody do zahraničí.

Thanh býval manažerem státní ropné společnosti PetroVietnam. V Německu usiloval o azyl, loni 23. července byl ale v centru Berlína unesen. Podle některých médií byl Thanh do Vietnamu zavlečen přes Slovensko. Bratislava před časem odmítla, že by byla do akce vědomě zapojena.

Případ středečním rozsudkem ale nekončí. V Německu je nadále stíhán náměstek ředitele vietnamské tajné služby Duong Minh Hung a dva muži z Prahy a jeden z Berlína, kteří při únosu údajně rovněž pomáhali.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Facebook zvýšil čtvrtletní zisk, tržby překonaly očekávání. Dařilo se i Amazonu či Googlu

Americká společnost Facebook, která provozuje stejnojmennou sociální síť, ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšila čistý zisk o zhruba 29 procent na 7,85 miliardy dolarů (184 miliard Kč). Oznámila to dnes firma. Její tržby překonaly očekávání analytiků, protože nárůst využívání internetu v době koronavirové krize podpořil její příjmy z reklamy.

Tržby americké společnosti Alphabet, která je majitelem internetové firmy Google, stouply ve třetím čtvrtletí meziročně na 46,17 miliardy dolarů (bilion Kč) ze 40,5 miliardy dolarů, což znamená návrat k růstu. Překonaly odhady analytiků, když se díky přílivu inzerentů dařilo kanálu YouTube, ale i cloudovým službám.

Tržby internetového prodejce Amazon stouply ve třetím čtvrtletí o 37 procent na 96,15 miliardy dolarů (2,3 bilionu Kč) a překonaly odhady. Firma dnes sdělila, že čeká díky pokračování pandemie, kvůli níž mnoho lidí přesouvá nákupy na síť, meziroční růst mezi 28 a 38 procenty i v aktuálním čtvrtletí. Zisk se ztrojnásobil na 6,3 miliardy dolarů (147,7 miliardy Kč).

Zdroj: ČTK
Další zprávy