Průkopník Berlusconi: I s Lukašenkem se dá domluvit

jem
30. 11. 2009 20:10
Italský premiér Silivo Berlusconi se při své návštěvě Běloruska dohodl s Lukašenkem na obchodní spolupráci.
Absolventi policejní akademie v Minsku oslavují ukončení studia slavnostním pochodem a házením mincí. Kam nyní pochoduje celé Bělorusko?
Absolventi policejní akademie v Minsku oslavují ukončení studia slavnostním pochodem a házením mincí. Kam nyní pochoduje celé Bělorusko? | Foto: Reuters

Minsk - Běloruský prezident Alexander Lukašenko a italský premiér Silvio Berlusconi se dohodli na obchodní spolupráci obou zemí. Ta by neměla být jen na úrovni národních vlád, ale i mezi podniky.

Berlusconi je po mnoha letech prvním západním politikem, který navštívil Bělorusko. Návštěva italského premiéra následuje po letošní cestě běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka do Itálie. 

V rámci oficiální návštěvy oba státníci podepsali řadu dvoustranných dohod, mimo jiné mezi italským gigantem Finmeccancia a běloruskou vládou. Tato dohoda by měla mít podle Berlusconiho průkopnický charakter.

Berlusconi má o běloruský trh zájem

Cestu připravoval od konce září italský ministr zahraničí Franco Frattini. Berlusconi řekl svému hostiteli, že speciálně vyslal svého šéfa diplomacie do běloruské metropole, aby "upozornil naši podnikatelskou společnost na vaši ekonomiku".

"Vztahy mezi Itálií a Běloruskem nedosáhly takové úrovně, jakou by měly mít, jsou pod hranicí našich možností," řekl Berlusconi a dodal, že hodlá poslat do Běloruska přední italské podnikatele, protože v Bělorusku jsou podle jeho mínění pro ně velké příležitosti.

Italský premiér Silvio Berlusconi na snímku z října 2009.
Italský premiér Silvio Berlusconi na snímku z října 2009. | Foto: Reuters

Vztahy Běloruska s demokratickými zeměmi se vyostřily v devadesátých letech, kdy byl Minsk kritizován za porušování lidských práv. Evropská unie navíc nepovažuje zatím poslední volby v Bělorusku, které se konaly v roce 2006, za demokratické a Lukašenkovo znovuzvolení za legitimní.

Kvůli nedemokratickým praktikám uvalila Evropská unie na Bělorusko sankce, včetně zákazu udělování víz, vztahujícím se na nejvyšší běloruské představitele. Unie navíc zmrazila některé běloruské účty v západních bankách. Snaha Alexandra Lukašenka o zlepšení vztahu s Evropskou unií, se nelíbí Rusku, které považuje Bělorusko za součást své sféry vlivu.

 

Právě se děje

Další zprávy