Rusové v září cvičili atomový útok a vylodění v Polsku

Roman Gazdík
2. 11. 2009 21:34
Jednalo se o trénink na polskou agresi
Ruské tanky v Gruzii
Ruské tanky v Gruzii | Foto: Reuters

Varšava - Ruské jednotky cvičily v září jaderný útok na polském území. Společnost jim při tom dělali běloruští vojáci. Informoval o tom polský magazín Wprost.

Podle polského časopisu se jednalo o obranná cvičení, která portrétovala polskou armádu jako "potenciálního agresora", součástí operací však bylo také vylodění na polském pobřeží. To bylo simulováno na plážích Kaliningradu - ruské enklávy vklíněné mezi Polskem a Litvou.

Podle dokumentů, které má údajně k Wprost k dispozici 30 000 ruských a běloruských vojáků také předstíralo útok na polský plynovod, zatímco ruské letectvo shazovalo na polské území jaderné pumy.

Jednotky cvičily i potlačení povstání národnostní menšiny v Bělorusku, kde tvoří etničtí Poláci čtyři procenta obyvatelstva.

Podle Ruska a Běloruska měla cvičení nazvaná Operace Západ za cíl "zajistit strategickou stabilitu východní Evropy," a editor polského měsíčníku Rapor Tomasze Hypkiho uvedl, že "nejde o nic neobvyklého." "Rusové pouze testovali svoje vybavení. Američané dělají to samé," napsal Hypki.

Zpráva Wprostu však v Polsku vyvolala vlnu nevole mezi lidmi i politiky. Poláci si všímají i načasování cvičení. Uskutečnilo se v září, sedmdesát let poté, co začala německou a sovětskou invazí do Polska druhá světová válka.

"Snaží se nám dát najevo, kam podle nich patříme. Nezapomeňte, že se to stalo při příležitosti sedmdesátiletého výročí invaze sovětských jednotek do Polska," řekl poslanec opoziční strany Právo a spravedlnost Marek Opiola.

Jeho stranický kolega Karol Karski už si stěžoval Evropské komisi a hodlá otázku ruského cvičení předložit při jednáních v parlamentu.

Negativní reakce však přišly i přímo z kabinetu Donalda Tuska, který se pokouší s Moskvou vybudovat pragmatičtější vztah než jeho předchůdce Jarosław Kaczyński.

"Je to demonstrace síly. Cvičení monitorujeme, abychom zjistili, čeho se jejich plány týkaly," citoval britský lis The Daily Telegraph polského ministra obrany Bogdana Kilche.

"Podoba těchto cvičení se nám nelíbila. Jejich název také vyvolával ducha Varšavské smlouvy," prohlásil Wladyslaw Stasiak, šéf kanceláře prezidenta Lecha Kaczyńského a bývalý předseda Výboru národní bezpečnosti.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Státy EU by mohly čerpat první peníze ze záchranného balíčku v září

Země Evropské unie by na konci prázdnin mohly začít těžit ze dvou částí společného balíčku krizové pomoci schváleného v reakci na koronavirový útlum ekonomik. První členské státy by během dvou měsíců mohly získat půjčky v rámci unijní podpory krátkodobých pracovních míst stejně jako záruky pro podniky v problémech. Po pátečním jednání ministrů financí unijních zemí to prohlásil místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis.

Evropské společenství na jaře schválilo první sérii záchranných stimulů, mezi něž patří vedle využití fondu ESM určeného pro eurozónu také až 100 miliard eur (2,65 bilionu Kć) půjček od EK na podporu kurzarbeitu a 200 miliard eur záruk od Evropské investiční banky pro podniky zasažené výpadkem. Ministři tento pátek debatovali o postupu zavádění této pomoci.

Pokud státy rychle dokončí administrativní proces, "první půjčky by do členských zemí mohly doputovat po prázdninách," řekl Dombrovskis. Které země budou z fondu čerpat jako první, člen EK nespecifikoval. 

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Lucemburský premiér kritizuje výroky polského prezidenta o LGBT komunitě

Lucemburský premiér Xavier Bettel, který žije v homosexuálním manželském svazku, ostře kritizoval předvolební kampaň polského prezidenta Andrzeje Dudy namířenou proti komunitě lesbiček, gayů, bisexuálů a transgenderových osob (LGBT), o níž hovořil jako o nebezpečné ideologii. Bettel podle německého magazínu Der Spiegel řekl, že na tato vyjádření nezapomene.

Konzervativec Duda se v neděli utká v druhém kole prezidentských voleb s liberálním varšavským starostou Rafalem Trzaskowským. Očekává se těsný souboj. Kampaň stávajícího prezidenta Dudy vyvolává vášně kvůli kontroverzním vyjádřením na adresu LGBT. Jejich práva nedávno označil za ideologii horší než komunismus a v pondělí formálně navrhl ústavní dodatek, jenž by zakázal adopci dětí dvojicemi stejného pohlaví.

"Člověk zřejmě v předvolebních kampaních někdy říká věci, které by říkat neměl," cituje Bettela Der Spiegel. "Já je nezapomenu," ujistil šéf lucemburské vlády.

Bettel vstoupil do manželského svazku se svým partnerem v roce 2015, rok poté, co v převážně římskokatolickém Lucembursku byly tyto sňatky povoleny.
"Byl jsem docela překvapen tím, co pan Duda řekl," pokračoval Bettel v kritice hlavy polského státu. "Několikrát jsem se s ním setkal a on mě dokonce pozval do Polska spolu s mým manželem," tvrdí Bettel.

Zdroj: ČTK , Zahraničí
Další zprávy