Provokace v Jihočínském moři mohou zažehnout válku, varovala Čína Spojené státy

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
30. 10. 2015 11:02
Čínský admirál Wu Šeng-li během čtvrteční videokonference vzkázal svému americkému protějšku admirálu Johnu Richardsonovi, že "nebezpečné a provokativní chování" ze strany USA může vést dokonce i k "menšímu incidentu, který vyvolá válku". Jednání námořních velitelů následovala po rozhodnutí USA vyslat do vod k útesům kolem Spratlyho ostrovů, které si Peking nárokuje, torpédoborec. Američané souostroví za čínské území nepovažují. Obě strany se dohodly, že rozhovory budou mít pokračování. Čína si nárokuje prakticky celé Jihočínské moře. V pátek Peking odmítl účast na mezinárodní arbitráži, o kterou předloni požádaly Filipíny.
Zbraně na umělém čínském ostrově vystavěném u Spratlyho ostrovů.
Zbraně na umělém čínském ostrově vystavěném u Spratlyho ostrovů. | Foto: Youtube

Peking/Washington - Čína varovala Spojené státy, že další "provokace" ve vodách Jihočínského moře by mohly vést k incidentu, jenž by mohl zažehnout dokonce i válku.

"Pokud budou Spojené státy pokračovat s takovým nebezpečným, provokativním chováním, mohly by tím vyvolat vážný tlak na vztahy mezi frontovými silami na obou stranách - na moři i ve vzduchu -, nebo dokonce způsobit menší incident, který vyvolá válku," uvedl čínský admirál Wu Šeng-li.

Svému americkému protějšku admirálu Johnu Richardsonovi to podle serveru The Guardian vzkázal během čtvrteční videokonference. Ta následovala po rozhodnutí USA vyslat do vod k útesům kolem Spratlyho ostrovů torpédoborec. Ostrovy si nárokuje Peking, s čímž nesouhlasí nejen Washington, ale například i Vietnam a Filipíny.

Incidentům se vyhněte, varuje Čína

"Doufám, že si americká strana váží dobrých vztahů mezi čínským a americkým námořnictvem, kterých nebylo dosaženo snadno, a vyhne se tomu, aby k takovým incidentům znovu docházelo," doplnil své prohlášení čínský námořní velitel. Peking kritizoval Washington, že svým manévrem ohrozil suverenitu a bezpečnostní zájmy Číny.

Pentagon nicméně čtvrteční rozhovory označil za "produktivní". Obě strany se dohodly, že v jednání budou ještě letos pokračovat. Plánovanou výměnu návštěv amerických a čínských válečných lodí incident podle Pentagonu neohrozil.

"Nic není ohroženo, nic není zrušeno," řekl americký admirál. Obě strany se podle něj shodly na tom, že budou dodržovat pravidla regulující chování bitevních lodí při neplánovaném setkání na moři.

Mluvčí amerického námořnictva v této souvislosti zopakoval americké stanovisko, že jedním z cílů volného pohybu amerických lodí je "chránit právo na užívání moře a vzdušného prostoru pro všechny národy na základě mezinárodního práva".

Čína videokonferenci admirálů nekomentovala.

Americký torpédoborec Lassen pronikl v úterý za hranici 12 námořních mil vymezující pobřežní pásmo kolem Spratlyho ostrovů. Američané ovšem v tomto případě souostroví nepovažují za čínské území a zónu dvanácti mil za čínské teritoriální vody.

K arbitráži nepůjdeme, vzkazuje Peking

Čína si nárokuje prakticky celé Jihočínské moře, územní požadavky ale vznášejí i Filipíny, Vietnam, Tchaj-wan, Malajsie a Brunej.

V pátek Peking odmítl účast na mezinárodní arbitráži, o kterou předloni požádaly Filipíny. Ty chtějí potvrdit své právo na využívání dvousetmílového pobřežního pásma v Jihočínském moři, jak to stanoví mezinárodní dohody.

Soud v Haagu odmítl čínské výhrady, že spor se týká čínské územní svrchovanosti, a rozhodl, že v právním sporu nařídí slyšení. Čína oznámila, že verdikt soudu neuzná.

"Výsledek arbitráže nijak neovlivní čínskou svrchovanost a čínská práva v Jihočínském moři, jež jsou v souladu s historickými fakty a mezinárodním právem," prohlásil náměstek čínského ministra zahraničí Liou Čen-min. "Cílem Filipín není vyřešení sporu, ale omezení čínských práv," konstatoval.

 

Právě se děje

Další zprávy