USA vyslaly na hlídku ke sporným Spratlyho ostrovům torpédoborec, další akce přijdou

ČTK ČTK
27. 10. 2015 7:21
Americký torpédoborec USS Lassen pronikl za hranici 12 námořních mil, vymezujících pásmo kolem Spratlyho ostrovů, které si nárokuje Čína. Ve sporné oblasti Jihočínského moře hlídkoval několik hodin. Operaci povolil americký prezident Barack Obama a mise by mohla být jen první z celé řady podobných akcí reagujících na čínské územní nároky kolem jedné z nejrušnějších námořních tras na světě. "Bude se to dít pravidelně, nejde o jednorázovou akci," řekl nejmenovaný armádní zdroj. Čína zareagovala neobvykle rychle. Ministr zahraničí Wang I vyzval USA, aby nevyvolávaly hněv. "Pokud to je pravda, vyzýváme USA, aby si dvakrát rozmyslely, než něco podniknou." Washington by "neměl jednat neuváženě".
Americký torpédoborec USS Lassen na snímku z roku 2009.
Americký torpédoborec USS Lassen na snímku z roku 2009. | Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Životní minimum se zvyšuje z 3410 na 3860 Kč měsíčně

Životní minimum se od středy zvyšuje o 13,2 procenta, a to po více než osmi letech. Pro samotného dospělého se měsíční částka zvedá z 3410 na 3860 korun. U dětí a dospělých v rodině se pohybuje nově od 1970 do 3550 korun, roste tak o 230 až 410 korun. Existenční minimum činí 2490 místo dosavadních 2200 korun.

S životním minimem se srovnává příjem žadatelů o dávky. Zjišťuje se tak, zda mají na pomoc od státu nárok. Například přídavek na dítě či porodné je pro rodiny s příjmem pod 2,7násobek minima. Nejnižší uznaná částka pro život se využívá třeba i pro stanovení nezabavitelného minima u dlužníků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy