Damašek - Stoupenci syrského prezidenta Bašára Asada napadli kameny a rajčaty amerického velvyslance a jeho doprovod v Damašku.
Diplomat Robert Ford šel navštívit opozičního aktivistu Hasana Abdalazíma do jeho bytu. Před budovou na něj zaútočil dav.
Dva automobily americké ambasády jsou poškozené, velvyslanec údajně vyvázl nezraněn. Syrská vláda krátce poté obvinila Spojené státy, že podněcují násilí vůči syrským bezpečnostním silám.
Robert Ford ostře kritizuje Asadův režim za tvrdé zákroky proti půl roku trvajícím demonstracím, na kterých Syřané žádají prezidentův odchod.
Před nedávnem se zúčastnil také smutečního obřadu za jednoho z organizátorů protestů, kterého tajná policie umučila k smrti během výslechu.
Od poloviny března už zahynuly v ulicích syrských měst téměř tři tisíce lidí. Asadovy jednotky útočí s tanky i obrněnými transportéry a ostřelují obydlené čtvrti, protesty ale nejsou schopny zastavit.
Syrský ministr zahraničí Valíd Mualím v úterý v projevu před Valným shromážděním OSN řekl, že násilí podněcuje Západ, který podporuje islámské radikály v zájmu Izraele.
Problémem pro Asada je stále rostoucí počet dezertérů, kteří utíkají z armády a přidávají se k povstání. Podle svědků tyto skupiny dokonce na některých místech začínají útočit na vládní ozbrojence.
Americký velvyslanec Richard Ford v rozhovoru pro agenturu Reuters předpověděl, že Sýrii čeká dlouhá a krvavá občanská válka, protože ani režim, ani opozice nebudou chtít ustoupit.
Podle průzkumu provedeného Pepperdinskou univerzitou z Kalifornie si přeje odstoupení Bašára Asada osmdesát procent Syřanů.
Asad se opírá hlavně o náboženskou komunitu alávitů, k nimž sám patří. Drtivá většina postů v armádě, tajné službě a policii je obsazena alávity, kteří přitom ale tvoří v Sýrii jen přibližně dvanáct procent obyvatel.
Největší protesty se odehrávají hlavně ve městech, kde žijí sunnitští muslimové, kterých je v Sýrii většina.