Italský prezident Giorgio Napolitano ohlásil své rozhodnutí po dvou dnech konzultací s politickými vůdci.
Ukázalo se prý, že Prodi má v parlamentu dostatečnou podporu pro svůj kabinet, a to přesto, že ve středu v Senátu neprošla jeho koncepce zahraniční politiky, kterou horní komoře za vládu předkládal šéf italské diplomacie Massimo D´Alema.
To přimělo ministerského předsedu, aby prezidentovi nabídl demisi.
Romano Prodi, který do úřadu nastoupil před devíti měsíci, po prezidentově prohlášení uvedl, že parlament o důvěru požádá co nejdříve.
Rozpory prozatím překonány
V pátek se šéfové stran italské středolevé vládní koalice dohodli na dvanáctibodovém vládním programu, který má zajistit pokračování kabinetu s Prodim v čele.
Rozpory v koalici panovaly mimo jiné kvůli otázce dalšího setrvání italských vojáků v Afghánistánu a rozšíření americké vojenské základny v severoitalské Vicenze.
Levicové části kabinetu se to nelíbí, Prodi ale hodlá dodržet spojenecké závazky, které dal Američanům a alianci NATO jeho předchůdce ve funkci Silvio Berlusconi.
Jeden z opozičních senátorů dnes podle agentury AFP navíc řekl, že je připraven Prodiho podpořit. Marco Follini, bývalý ministr vlády Silvia Berlusconiho, v italském tisku uvedl, že se při případném hlasování o důvěře Prodiho kabinetu pravděpodobně vysloví pro.