Kodaň - Dánský soud hledal odpověď na otázku, co je, nebo co ještě není podpora teroristů, jak odlišit teroristy od bojovníků za svobodu a kde má končit ústavou zaručená svoboda projevu.
Při procesu se s majiteli firmy Fighters and Lovers, kteří vyráběli a distribuovali trička s logy dvou organizací považovaných oficiálně Evropskou unií za teroristické.
Kolumbijci a Palestinci
Konkrétně šlo o Revoluční ozbrojené síly Kolumbie (FARC) a Lidovou frontu pro osvobození Palestiny (PFLP). Část z utržených peněz chtěli Dánové věnovat na konta těchto dvou skupin, ale kvůli policejnímu zásahu to zatím nestihli.
Soud vynesl nakonec osvobozující verdikt. Jednání firmy neoznačil za podporu terorismu. Obžalovaní ale nyní po rozsudku naopak chtějí, aby jim stát zaplatil ušlý zisk.
Policie totiž vloni vnikla do kanceláře firmy a zabavila látky, počítače a další vybavení. Uzavřela také webovou stránku Fighters and Lovers, na níž si bylo možné objednávat trička ze zahraničí.
Terorismus? Ne, boj proti útlaku
Proces se konal na základě zákona přijatého dánským parlamentem v roce 2002 po útocích Al-Káidy v New Yorku a Washingtonu.
Zákon klasifikuje propagaci či sponzorování teroristických organizací jako trestný čin.
FARC existuje už přes čtyřicet let a kontroluje některé části Kolumbie. Podle vlády v Bogotě se podílí na obchodování s drogami a únosech lidí.
Lidová fronta pro osvobození Palestiny vznikla v roce 1967 jako krajně levicová marxisticko-leninistická organizace. Izrael ji viní z pumových atentátů a vražd civilistů.
Autoři a distributoři triček ale spojování s terorismem odmítají. Tvrdí, že zmíněné organizace bojují za svobodu a proti útlaku
"FARC a PFLP jsou organizace srovnatelné s Mandelovým Africkým národním kongresem nebo s dánským odbojen proti nacistům v době druhé světové války," citoval list Copenhagen Post obžalovaného Michaela Scholarta.
Zapalovač s Bin Ládinem
Dánsko není jedinou zemí, kde lze kontroverzní suvenýry tohoto typu koupit. V Asii jsou například populární předměty s tváří Usámy bin Ládina. Trička, čepice, zapalovače i hračky.
Většina z nich je vyráběna a distribuována malými firmami v Číně nebo Thajsku.