Temný boj o moc, nebo nevěra? Zmizelý čínský ministr měl spoustu nepřátel

Jana Václavíková Jana Václavíková
26. 7. 2023 14:48
Čínský politik Čchin Kang měl slibně nastartovanou kariéru. Po působení na ministerstvech vnitřní bezpečnosti a zahraničí se stal velvyslancem ve Spojených státech a jen po pár měsících přišlo další povýšení. A hned na ministra zahraničí asijské velmoci. Pak ale náhle zmizel. Blízký spojenec prezidenta Si Ťin-pchinga byl bez vysvětlení po měsíci absence nahrazen.
Bývalý čínský ministr zahraničí Čchin Kang.
Bývalý čínský ministr zahraničí Čchin Kang. | Foto: Reuters

Naposledy se Čchin Kang objevil na veřejnosti 25. června, kdy se sešel s náměstkem ruského ministra zahraničí Andrejem Rudenkem při jeho návštěvě Pekingu. Od té doby o něm nikdo neslyšel. Čínské ministerstvo zahraničí na dotazy uvádělo pouze to, že má zdravotní potíže. 

Vlivný politik zmeškal jednání států ASEAN i BRICS. Nepřivítal v Číně amerického prezidentského zmocněnce pro klima Johna Kerryho ani stoletého diplomata Henryho Kissingera, který v 70. letech minulého století napomohl k vytvoření americko-čínských vztahů.

Jeho roli na diplomatických setkáních zastával předchozí ministr zahraničí Wang I. Ten podle zdrojů deníku The Washington Post z americké administrativy mohl k politikově zmizení přispět. "Čchin má uvnitř vlády hodně nepřátel," vysvětlil jeden z amerických představitelů, který si nepřál být jmenován. Jako důvod uvádí jeho rychlý kariérní postup, který v nejvyšším čínském vedení nebyl vítán. Prostředí v něm popisuje jako "notoricky známé pro svou bratrovražednou povahu".

"Nebyl moc talentovaný, ale díky tomu, že si byl blízký s prezidentem Si Ťin-pchingem, tak se katapultoval," dodává zdroj. Čchin se s vůdcem Číny zná roky, pravděpodobně od doby, kdy budoucí ministr pracoval na ministerstvu zahraničí jako ředitel protokolu. Tam přešel z ministerstva pro vnitřní bezpečnost, které je spojené se státní špionáží.

Koláčky pro Siho

Podle britského deníku Financial Times bylo jeho úkolem chodit na setkání s čínskými asistenty pracujícími v zahraničních médiích a získávat od nich informace o zaměstnavatelích a dávat jim instrukce, jak jejich práci ovlivňovat ve prospěch Pekingu. Čchin sám dřív jako asistent pracoval pro americké médium sídlící v Londýně.

K oblibě u prezidenta měla Čchinovi údajně pomoct i jeho manželka, která Simu napekla domácí tradiční měsíční koláčky, které se v Číně připravují při podzimních svátcích.

Wang I, který Čchina zastoupil a v úterý ho po jeho měsíčním zmizení ve funkci šéfa diplomacie nahradil, stejnou pozici zastával už mezi lety 2013 a 2022. Další americký představitel proto zhodnotil, že Wang ze zmizení Čchina významně profitoval. 

Teorie o Čchinově zmizení

Peking o důvodech Čchinovy absence mlčí. Jeho profil ze stránek čínského ministerstva zahraničí zmizel ještě v úterý večer. Koluje ale několik teorií, co se stalo. Původně se mluvilo o tom, že by mohl odstavený ministr onemocnět koronavirem. Doba, po kterou se neobjevil na veřejnosti, ale přesáhla obvyklý čas léčby. 

Další teorie hovoří o nevěře, které se měl Čchin dopustit ještě v době, kdy byl velvyslancem ve Spojených státech, s čínskou reportérkou, nebo o možném korupčním skandálu. Právě úplatkářství bylo už v minulosti důvodem, proč politici na nižších postech zmizeli a až po měsících se ukázalo, že byli kvůli vyšetřování zadrženi. 

Tomu podle sinologa Billa Bishopa naznačuje i výběr slov, která byla při výměně ministrů použita. "Vyšetřování Čchina je vzhledem k roli Siho politicky citlivé. Prezident porušil protokol a povýšil Čchina na úkor starších a zkušenějších," píše ve svém newsletteru. 

Teng Jü-wen, bývalý editor čínských komunistických novin, který nyní žije v USA, se navíc domnívá, že kauza okolo Čchina by mohla být vnímána jako Siho selhání, protože nevybral správného člověka. "Pokud se něco neobvyklého stane s vrcholným politikem, začnou lidé uvažovat, jestli se pokazil jejich vztah s vůdcem nebo jestli je to znak politické nestability," řekl pro americkou stanici CNN.

Bishop ale odmítá, že by to mohlo postavení čínského prezidenta jakkoliv ohrozit. "Čchin je jen členem ústředního výboru a Si v uplynulých deseti letech stál za koncem daleko seniornějších úředníků," myslí si.

Video: Čína obrací logiku války na Ukrajině. Analytik promluvil o smrtonosných zbraních pro Rusy (1. 3. 2023)

Čína obrací logiku války na Ukrajině. Analytik promluvil o smrtonosných zbraních pro Rusy. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy