Kde je? Čínský politik, který měl znásilnit Pcheng Šuaj, zmizel podobně jako tenistka

Jana Václavíková Jana Václavíková
30. 11. 2021 19:51
O bývalém čínském vicepremiérovi Čang Kao-liovi se ještě nedávno příliš nemluvilo. Pro média nijak zajímavý nebyl. Když o něm už psala, popisovala jej jako strohého, disciplinovaného, loajálního a tichého muže. O to větší pozdvižení způsobilo, když ho bývalá čínská tenisová šampionka Pcheng Šuaj obvinila ze znásilnění. Politik nyní stejně jako ona z veřejného života zmizel.
Bývalý čínský vicepremiér Čang Kao-li, kterého obvinila tenistka Pcheng Šuaj ze znásilnění.
Bývalý čínský vicepremiér Čang Kao-li, kterého obvinila tenistka Pcheng Šuaj ze znásilnění. | Foto: ČTK/Kamaryt Michal

Vážné obvinění z úst Pcheng Šuaj padlo na sociální síti Weibo 2. listopadu a cenzoři jej do půlhodiny smazali. I tak se ale tvrzení tenistky, že ji Čang Kao-li před třemi lety znásilnil, zatímco jeho žena hlídala dveře, dostalo do celého světa. Sportovkyně následně zmizela a přestože čínská média zveřejnila její fotografie a videa, tenistčini zahraniční kolegové stejně jako Ženská tenisová asociace nevěří, že je v bezpečí.

Kromě Pcheng se k obvinění nevyjádřil ani Čang, ani komunistická strana. Lidé na sociálních sítích se proto začali ptát, kam se bývalý vicepremiér poděl.

Čang Kao-li se narodil před 75 lety v rybářské vesnici v provincii Fu-ťien na východě země. Studium ekonomiky mu přerušila kulturní revoluce a Čang byl poslán na ropné pole na jihu Číny. Postupně stoupal v mocenské hierarchii, až se v roce 2012 stal členem Stálého výboru politbyra ústředního výboru Komunistické strany Číny, tedy nejužšího vedení strany, kde zasedá jen sedm politiků. Do roku 2018 byl místopředsedou vlády.

Projekt Sinopsis uvádí, že je spojován s údajnými tvrdými represemi vůči členům hnutí Fa-lun-kung a že se jeho jméno vyskytlo mezi vysokými politiky, kteří mají bankovní účty odhalené v kauze Panama Papers. 

O jeho vysokém postavení ve straně svědčí také, že přímo s ruským prezidentem Vladimirem Putinem sjednal ropnou dohodu, jednal se sousedními státy o vybudování obchodní trasy Pás a stezka a sešel se také s tehdejším americkým prezidentem Barackem Obamou.

"Čang ztělesňoval nevýrazného aparátčíka, strana na kultivaci tohoto jeho obrazu tvrdě pracovala," říká americkému deníku New York Times Jude Blanchette z Centra strategických a mezinárodních studií ve Washingtonu. "V žádném směru se od ostatních výrazně nelišil a není spojován ani s žádným velkým úspěchem," popisuje Čanga pro francouzskou televizi France24 politický analytik Willy Lam. Bývalý vicepremiér před třemi lety odešel do důchodu.

Čang navštívil Škodovku, setkal se i se Zemanem

V srpnu 2014 Čang Kao-li přijel i do Česka. Navštívil automobilku Škoda v Mladé Boleslavi, zúčastnil se Českého investičního fóra a sešel se s tehdejším premiérem Bohuslavem Sobotkou, Janem Hamáčkem a také s prezidentem Milošem Zemanem. S politiky mluvil o čínských investicích v Česku a poprvé tehdy také zaznělo, že by se Peking mohl podílet na dostavbě Temelína. Zemanovi také tlumočil pozvánku na státní návštěvu Číny od prezidenta Si Ťin-pchinga. Zeman ji následně přijal a zemi navštívil v říjnu téhož roku. 

Čang Kao-li Zemana ocenil jako vysoce respektovaného politika. "Oceňujeme význam, který pan prezident přikládá zásadním zájmům Číny, a věříme, že na základě prohloubení vzájemného porozumění a posílení vzájemné politické důvěry mezi oběma stranami vstoupí čínsko-české přátelské vztahy a vzájemně výhodná spolupráce do nového období rozvoje," cituje ho projekt Sinopsis.

Prezident Miloš Zeman (vpravo) se setkal 28. srpna na Pražském hradě s prvním čínským vicepremiérem Čang Kao-liem.
Prezident Miloš Zeman (vpravo) se setkal 28. srpna na Pražském hradě s prvním čínským vicepremiérem Čang Kao-liem. | Foto: ČTK

Potrestání Čanga

Tenistka Pcheng Šuaj uvedla, že měla s bývalým vicepremiérem v průběhu více než deseti let nepravidelný milenecký vztah. Před třemi lety, kdy spolu nebyli, ji měl znásilnit. "Bohužel si dokážeme představit, že v neprůhledném a patriarchálním systému nekontrolované moci není takové zneužití neobvyklé," míní Jude Blanchette z Centra strategických a mezinárodních studií ve Washingtonu.

Už v dřívějších letech se v čínských médiích objevily zmínky o sexuálních aférách politiků a podle listu New York Times to mělo ukazovat, že Si Ťin-pching myslí svůj slib o vyčištění strany od zdiskreditovaných a zkorumpovaných politiků vážně. Nyní ale režim mlčí a cenzoři z čínského internetu smazali o bývalé světové jedničce ve čtyřhře všechny zmínky.

"I popření jejího obvinění by znamenalo, že jí strana dá určitou úroveň důvěryhodnosti, kterou by pak nemohla vzít zpět," myslí si Louisa Limová, která dříve pracovala jako novinářka v Číně. 

Zároveň se strana chce vyhnout skandálu před nadcházejícími zimními olympijskými hrami, které jsou i tak už s Čangem spojovány - dohlížel totiž na jejich přípravy. "Nechtějí mezinárodní PR katastrofu před olympiádou, která bude pravděpodobně i tak komplikovaná. Ale když na to přijde, tak stabilita režimu předčí všechno," říká pro deník Financial Times Jonathan Sullivan z Institutu pro čínskou politiku na University of Nottingham. 

Proto pokud bude Čang potrestán, veřejnosti to strana podle odborníků oznámí až později. "Samozřejmě nyní musí vypustit cenzory, aby ukázali, že 'chrání své vlastní'. Ale ve skutečnosti má nyní Si možnost potrestat Čanga, jak chce," dodávají analytici kanadské konzultační firmy Cercius Group, která se specializuje na vrcholové čínské politiky.

 

Právě se děje

Další zprávy