Quito - Banánová republika" je hanlivý a posměšný termín, ale v případě Ekvádoru to kupodivu úplně neplatí. A to i přesto, že malý jihoamerický stát je proslulý především vývozem banánů. Modrou oválnou nálepku s nápisem Chiquita Ecuador si vybaví lidé po celém světě.
Za poslední rok však věhlas žlutého ovoce nahrazuje spíše azylová politika ekvádorského prezidenta Rafaela Correy. Nejprve nabídl útočiště zakladateli WikiLeaks Julianu Assangovi, který se ale nestihl do Latinské Ameriky přemístit, a tak žije v poněkud klaustrofobním prostředí několika čtverečních metrů na ekvádorském velvyslanectví v Londýně.
Druhým prominentním azylantem je teď Edward Snowden. Muž, který zveřejnil americký program PRISM na globální sledování internetu a telefonních hovorů.
Nyní je Snowden - s laptopy, pevnými disky a USB flashdisky, kde má uložen poklad ve formě dalších důkazů o americkém špehování - v Moskvě. A přes Kubu a Venezuelu se chystá odletět pod zasněžené vrcholky And do ekvádorské metropole Quita.
Proč tento stát s patnácti miliony obyvatel, jeden z nejmenších v Jižní Americe, dává azyl lidem, o jejichž dopadení Spojené státy za každou cenu usilují?
Prvním důvodem je osoba prezidenta Rafaela Correy. Devětačtyřicetiletý levicový politik sice vystudoval ekonomii na University of Illinois, ale v náklonnosti k USA se to u něj moc neprojevuje.
Přečtěte si podrobnosti o Ekvádoru a kauze Snowden v placeném deníku Insider - zde.