Přiznání nepomohlo, šéf FC Bayern dostal 3,5 roku vězení

Michal Žák Michal Žák
Aktualizováno 13. 3. 2014 15:11
Uli Hoeness připravil na daních německou státní pokladnu o 27,2 milionu eur.
Uli Hoeness u mnichovského soudu.
Uli Hoeness u mnichovského soudu. | Foto: Reuters

Mnichov - Daňové úniky ve výši desítek milionů eur budou stát německou fotbalovou legendu Uliho Hoenesse 3,5 roku života.

Právě tak dlouhé vězení mu - zatím nepravomocně - vyměřil mnichovský soud.

Ještě na začátku týdne se přitom spekulovalo o podmínečném trestu.

Neúplné přiznání

Prokuratura žádala pro prezidenta slavného FC Bayern Mnichov 5,5 roku žaláře, obhajoba naopak podmínečný trest.

Státní zástupce Achim von Engel uvedl, že jde o mimořádně závažný případ, jelikož 62letý Hoeness připravil stát o 27,2 milionu eur (v přepočtu bezmála tři čtvrtě miliardy korun).

Někdejší mistr světa se bránil, že by neměl jít do vězení, protože se ke krácení daní z příjmu loni na jaře sám přiznal.

Podle Von Engela Hoeness ale nesplňoval podmínky pro to, aby jeho přiznání mohlo být bráno jako účinné sebeudání.

Amnestie nepřicházela v úvahu

Stejného názoru byl i soudce Rupert Heindl, který prohlásil, že Hoeness neuvedl vše, tudíž se na něj nemůže vztahovat amnestie.

Sulidaritu! Plakát na podporu Uliho Hoenesse.
Sulidaritu! Plakát na podporu Uliho Hoenesse. | Foto: Reuters

Bývalý útočník sice nejprve sám přiznal, že daňový únik prostřednictvím tajného konta ve Švýcarsku nebyl původně odhadovaných 3,5 milionu eur, ale ve skutečnosti více než pětinásobek, konkrétně 18,5 milionu.

"Hluboce lituji svého pochybení. Dělám vše pro to, abych měl tuto nešťastnou kapitolu za sebou," prohlásil v pondělí.

Pak se na něj ale začala valit jedna špatná zpráva za druhou.

Po výpovědích dalších svědků, například z ministerstva financí, se ale nakonec částka vyšplhala na 27,2 milionu eur.

Od populárního Uliho se začali odvracet spojenci a přicházela jedna výzva k rezignaci za druhou.

Vše je o to pikantnější, že sám Hoeness, který se mimo jiné přátelí s kancléřkou Angelou Merkelovou, v minulosti horoval za vyšší daně a odsuzoval daňové podvody.

Ve stopách Grafa?

Agentura Reuters připomíná, že daňový únik je v Německu považován za vážný zločin.

Například Peter Graf, otec někdejší tenisové hvězdy Steffi Grafové, byl v roce 1997 za daňový únik 12,3 milionu eur odsouzen na tři roky a devět měsíců. Za mřížemi strávil 25 měsíců.

V uplynulých čtyřech letech se k obdobnému přečinu přiznalo 55 000 Němců, kteří doposud zaplatili 3,5 miliardy eur.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Kvůli pádu osoby do kolejiště nejezdí metro na části linky B

Mezi Smíchovským nádražím a Florencí na lince B nejezdí metro, kolem 19:30 spadl ve stanici Anděl do kolejiště člověk. Lidé mají v daném úseku místo metra využít tramvaje, uvedl na webu dopravní podnik. Na místě jsou hasiči pražského dopravního podniku, kteří budou vyprošťovat sraženou osobu, policisté i záchranáři.

Metro jezdí na lince B bez omezení v úseku Zličín - Smíchovské nádraží a Florenc - Černý Most.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Světová zdravotnická organizace kvůli novému koronaviru stav globální nouze nevyhlásila

Světová zdravotnická organizace (WHO) usoudila, že je ještě příliš brzy, aby kvůli šíření nového koronaviru v Číně vyhlásila celosvětový stav zdravotní nouze. Oznámily to světové tiskové agentury. Koronavirem se nakazily stovky lidí a infekce si vyžádala přinejmenším 18 obětí. Rozhodnutí WHO následovalo poté, co se čínské úřady v snaze zarazit šíření nákazy rozhodly uzavřít tři města a zrušily hlavní oslavy lunárního Nového roku v hlavním městě.

Generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus označil tato opatření za adekvátní. "Doufáme, že budou účinná a že potrvají krátce," řekl.

Zdravotnická agentura OSN oznámila své rozhodnutí poté, co nezávislí odborníci dva dny vyhodnocovali informace o šíření nového koronaviru.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Polský nejvyšší soud zpochybnil vládou nově dosazené soudce

Polský nejvyšší soud dnes dospěl k závěru, že soudci nominovaní novou Zemskou soudcovskou radou nemají rozhodovat soudní pře. I z dnešního neveřejného rozhodování, které podle médií trvalo sedm hodin, předsedkyně nejvyššího soudu vyloučila všechny soudce, které do této soudní instance nominovala soudcovská rada. Vysvětlila to zásadou, že soudce nesmí rozhodovat v případu, který se ho osobně týká.

Jde o další krok ve sporu s konzervativní vládou a vládnoucí stranou o nezávislost polské justice. Novou soudcovskou radu vytvořila parlamentní většina vládní strany Právo a spravedlnost (PiS), a ne sami soudci, jak tomu bylo dříve.

Jednání nejvyšší soudu se pokusila na návrh šéfky dolní komory parlamentu Elžbiety Witekové (PiS) zablokovat předsedkyně ústavního soudu Julia Przylembská. Ale nejvyšší soud se odmítl podřídit tomuto příkazu. Na ústavní soud se mezitím podle televize TVN 24 obrátili i noví členové nejvyššího soudu, kteří byli z dnešního rozhodování vyloučeni.

Prezident Andrzej Duda, pocházející z PiS, před novináři prohlásil, že jmenování soudců je výlučnou pravomocí hlavy státu, nepodléhá žádné kontrole a že nejvyšší soud se touto věcí neměl zabývat.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Praha ani v druhém výběrovém řízení ředitele magistrátu nevybrala

Komise nedoporučila žádného z přihlášených kandidátů. Magistrát o tom ve čtvrtek informoval v tiskové zprávě. Město vypíše nové výběrové řízení. Řízením úřadu, který zaměstnává zhruba 2300 úředníků, je nyní pověřena zástupkyně ředitele Zdena Javornická, a to od předloňského července, kdy minulá primátorka Adriana Krnáčová (ANO) odvolala tehdejší ředitelku Martinu Děvěrovou.

Podle informací serveru Seznam Zprávy do druhého kola konkurzu postoupili šéf magistrátního odboru legislativy Tomáš Havel, Marta Kopecká, Karel Bláha a Radka Říhová. Do výběrového řízení se přihlásila právě také bývalá primátorka Krnáčová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy