Přišel jsem zabít královnu, vypověděl muž s kuší, kterého zatkli o Vánocích v Anglii

ČTK ČTK
17. 8. 2022 16:55
Dvacetiletý Jaswant Singh Chail, který byl minulý rok o Vánocích zatčen na pozemku britského královského sídla, hradu Windsor, v den incidentu řekl ostraze, že "přišel, aby zabil královnu". Na sobě tehdy měl masku a v ruce černou moderní kuši. S Chailem ve středu v Londýně začal soudní proces, kde zazněla tato nová informace, píše agentura Reuters.
Móda na dostizích v Ascotu: královna Alžběta
Móda na dostizích v Ascotu: královna Alžběta | Foto: Reuters

Chail byl obviněn z držení zakázané zbraně, z vyhrožování zabitím a také podle článku dva zákona zvaného Treason Act z roku 1842, který pojednává výslovně o napadení královny nebo pokusu o něj.

Před soudem se Chail objevil jen krátce prostřednictvím videohovoru, kdy potvrdil svoji identitu a adresu v psychiatrické léčebně Broadmoor, kde nyní přebývá.

Vniknutí do sídla královské rodiny muž podle prokuratury plánoval měsíce. Než v ranních hodinách 25. prosince, když královna Alžběta II. zrovna snídala, vnikl na pozemek hradu Windsor, nahrál video, kde řekl, že se "omlouvá za to, co udělal, i za to, co udělá". "Pokusím se zavraždit královnu Alžbětu," řekl Chail ve videu, které publikoval list The Sun.

Motivací mu byla "odplata za všechny, kteří zemřeli při masakru v roce 1919". Chail se ve videu odkazoval na incident, při němž britské jednotky v severozápadní Indii zastřelily téměř 400 neozbrojených sikhů, kteří protestovali proti koloniálnímu právu.

Chail na windsorské pozemky vstoupil zhruba v 8:10 britského času. Posléze si ho všiml příslušník ostrahy areálu, který vypověděl, že Chail "vypadal jako z akčního filmu, nebo oblečený na Halloween".

"Jsem tu, abych zabil královnu," odvětil Chail na dotaz, co v areálu pohledává, načež strážník vytasil paralyzér a nařídil muži, ať zahodí kuši a klekne si na kolena. Chail neprotestoval.

Při domovní prohlídce po jeho zatčení našli policisté plynovou masku, lano a elektronická zařízení, která Chail použil, když se pokusil spojit s ministerstvem obrany a příslušníky hradní stráže, aby se dostal blíže ke královské rodině.

Řízení bude pokračovat u londýnského trestního soudu Old Bailey. Přesné datum ještě nebylo potvrzeno.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

V Turecku našli patrně nejstarší rytinu s příběhem, zobrazuje muže a zvířata

Archeologové v Turecku objevili zřejmě nejstarší umělecké zobrazení příběhové scény, kamenný panel s rytinami ukazuje divoká zvířata a muže, který se drží za penis. Podle nich neolitický reliéf vznikl nejspíše kolem roku 11 000 před naším letopočtem a pravděpodobně odráží proměňující se vztah zvířat a člověka v době, kdy začaly během tak zvané neolitické revoluce vznikat první usedlé společnosti založené na zemědělství.

Archeologové o nálezu kamenné lavice s rytinami v lokalitě Sayburç na jihovýchodě Turecka informovali v odborném magazínu Antiquity.

Podle nich je odkryté zobrazení nejstarším, u kterého lze vysledovat časovou následnost jednotlivých scén, které tak vyprávějí ucelený příběh. "Můžeme se domnívat, že se tady začal formovat jakýsi komplexní příběh, že byl rozhodující pro formování ideologie dané komunity a byl předáván dalším generacím," citoval server The Art Newspaper vedoucí výzkumu, archeoložku Eylem Özdoganovou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy