Pchongjang/Soul - Severokorejský režim dnes oznámil, že přerušuje veškeré styky s Jižní Koreou a vyhostil všechny dělníky ze společné továrny umístěné za hranicí obou zemí.
Severokorejský diktátor Kim Čong-il navíc již vyzval armádní velitele, aby se připravili na další válku, čímž armádu de facto uvedl do stavu pohotovosti. Informovala o tom tamní tisková agentura KCNA.
"Nepřejeme si válku, ale pokud se nás Jižní Korea spolu se Spojenými státy a Japonskem za zády pokusí napadnout, Kim Čong-Il nám přikázal dokončit úkol sjednocení (obou Korejí), který zůstal během korejské války nedokončen," cituje server Guardian výzvu všem důstojníkům KLDR.
Pchojngjang tak reaguje na sankce, které na něj uvalila Jižní Korea, když zastavila veškerý vzájemný obchod, přestala do KLDR posílat humatnirání pomoc a severokorejským lodím zakázala plout v jejích výsostných vodách.
Soul tato opatření přijal poté, co mezinárodní komise potvrdila, že březnové potopení její korvety Čchonan způsobilo severokorejské torpédo. Při neštěstí tehdy zahynulo 46 jihokorejských námořníků.
Kromě již zmíněných odvetných opatření navíc Jihokorejci obnovili propagandistické vysílání z tlampačů poblíž hranice se Severní Koreou a chystají se na společné námořní cvičení s Američany.
Na kolik jde ze strany Pchjongjangu jen o plané výhružky a rétorické cvičení, nelze v současné době odhadnout. Zpravodajské služby Jižní Koreji ani jejích spojenců zatím žádné neobvyklé manévry severokorejské armády nezaznamenaly.
Odborníci navíc věří, že si skutečný ozbrojený střet nepřeje ani jedna z Korejí. Cena za válku by totiž byla příliš vysoká.
Kromě toho, že veřejnost informoval o odvetných opatřeních, jihokorejský prezident I Mjong-bak označil Severní Koreu za úhlavního nepřítele své země.
Soul bude zároveň požadovat, aby se případem potopení lodi, při němž zemřelo 46 jihokorejských námořníků, zabývala rada bezpečnosti OSN a uvalila na KLDR přísné mezinárodní sankce.
To by ale při svém jednání v Pekingu musela uspět americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová, která se snaží Čínu, jakožto stálého člena Rady bezpečnosti OSN s právem veta a tradičně největšího spojence Severní Koreji, přesvědčit, aby se přidal na stranu spojenců Jižní Koreji.