Případ izolované rodiny: Rakušan je ve vazbě, otce rodiny zatkli

ČTK ČTK
Aktualizováno 17. 10. 2019 23:17
Nizozemský soud ve čtvrtek uvalil dvoutýdenní vazbu na 58letého Rakušana podezřelého z omezování osobní svobody rodiny, která žila v izolaci na statku v katastru obce Ruinerwold na východě Nizozemska.
Statek v obci Ruinerwold v Nizozemsku, kde našli šestičlennou rodinu.
Statek v obci Ruinerwold v Nizozemsku, kde našli šestičlennou rodinu. | Foto: Aktuálně.cz

Muž měl statek v nájmu a byl zadržen poté, co tento týden vyšlo najevo, že uvnitř patrně devět let ve sklepení přebývali otec a jeho šest dětí naprosto odříznuti od okolního světa. Sedmašedesátiletého otce ve čtvrtek policie zatkla.

Soud provincie Noord-Holland uvalil na Rakušana vazbu v trvání 14 dnů, oznámilo na Twitteru příslušné státní zastupitelství. Muž po dobu vazby nebude mít možnost kontaktu s vnějším světem s výjimkou svého právního zástupce.

Policie v provincii Drenthe, kde se vesnice Ruinerwold nachází, informovala, že zatkla i otce rodiny. Podle ní je podezřelý z omezování osobní svobody, týrání a praní špinavých peněz.

Nizozemská policie nyní předpokládá, že šest dětí bylo na statku drženo proti své vůli. "Domníváme se, že těch šest osob tam nežilo ze svobodné vůle," řekla ve čtvrtek večer mluvčí nizozemské provincie Drenthe Nathalie Schubartová agentuře DPA. Policie podle ní nevylučuje ani to, že v pozadí případu je nějaká sekta. Vyšetřovatelé nyní zkoumají, zda nešlo o společenství nějaké zvláštní víry nebo způsobu života, dodala mluvčí.

Na statku vyšetřovatelé našli i velký obnos peněz v hotovosti neznámého původu. To je také důvod, proč je otec rodiny podezříván i z praní špinavých peněz. O šest nyní už dospělých dětí ve věku od 18 do 25 let je podle mluvčí postaráno a jsou na bezpečném místě.

Odlehlý statek mezitím prohledala speciální jednotka policie a pořídila digitální snímky prostor. Kromě toho úřady provedly dvě domovní prohlídky v obci Zwartsluis, vzdálené od statku zhruba 15 kilometrů.

Do vyšetřování se zapojil i hornorakouský kriminální úřad, který poskytl další informace o podezřelém. Pokud jde o spekulace o možném náboženském pozadí případu, indicie svědčící o napojení podezřelého na náboženskou sektu v Rakousku zatím k dispozici nejsou.

Muž narozený v hornorakouském Waldhausenu se v roce 2010 odstěhoval do Nizozemska. Podle nizozemského listu de Volkskrant tam žil v obci Hasselt u Zwolle a byl sousedem rodiny, jejíž členové byli v pondělí objeveni na statku. Rodina patrně později žila v obci Zwartsluis, kde otec rodiny do roku 2008 provozoval obchod s hračkami a zbožím ze dřeva. Obchod a jeden další podnik nizozemské úřady prohledaly už ve středu.

Rakušan měl ve městě Meppel, jen několik kilometrů od Zwartsluisu, registrovanou firmu zaměřenou právě na dřevo. Podle de Volkskrant prodával v Nizozemsku dřevěné hračky či drobný nábytek. Jako truhlář se živil už v Rakousku.

Nizozemská média ve čtvrtek opět spekulovala o možném členství lidí ze statku v sektě moonistů. Deník De Telegraaf se odvolává na člena sekty, který je zároveň příbuzným 67letého otce rodiny ze statku. Podle televize RTV Drehnte se Rakušan a rodina seznámili právě v této komunitě. Samotná sekta členství 58letého Rakušana na dotaz APA popřela.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Moderní pětiboj by mohl na OH v Paříži trvat jen 90 minut

Na olympijských hrách v Paříži v roce 2024 by mohla soutěž v moderním pětiboji trvat pouhých 90 minut. Výkonná rada mezinárodní unie UIPM schválila návrh nového formátu tradičního olympijského sportu, jenž by měl být dynamičtější a atraktivnější pro fanoušky i televizní přenosy. V současnosti trvá závod prakticky celý den a bojuje o udržení v programu her.

Nový formát počítá s vylučovacím systémem, který pomůže výrazně zkrátit dobu soutěže. Dvacet minut je vyhrazeno na parkur, 15 minut na šerm, 10 minut na plavání a 15 na závěrečnou kombinaci přespolního běhu se střelbou. Mezi disciplínami mají být desetiminutové přestávky.

Moderní pětibojaři nový systém předloží Mezinárodnímu olympijskému výboru. Jeho výkonná rada bude 7. prosince rozhodovat o soutěžním programu OH 2024, v němž se chce moderní pětiboj udržet. UIPM také chce vedle závodů mužů a žen zařadit do programu třetí medailovou disciplínu, smíšenou štafetu.

Moderní pětiboj je jediným sportem, jenž byl vytvořen přímo pro olympijské hry. Jeho velkým propagátorem byl zakladatel moderního olympijského hnutí Pierre de Coubertin a poprvé se v něm bojovalo o cenné kovy v roce 1912 ve Stockholmu.

"Moderní pětiboj byl původně pětidenní soutěží. V Atlantě 1996 byl zhuštěn do jednoho dne a v Londýně 2012 jsme zkombinovali laserovou střelbu s během, abychom připravili ještě dramatičtější vyvrcholení. V Tokiu v roce 2021 budeme mít všech pět disciplín na jednom stadionu a nyní po dvou letech detailního zkoumání a diskuzí představujeme něco mimořádného: moderní pětiboj trvající 90 minut," uvedl prezident UIPM Klaus Schormann.

Testovací soutěže v novém formátu se konaly v září v Budapešti a Káhiře a podle federace měly u sportovců pozitivní ohlas.

Zdroj: ČTK
Další zprávy