Případ izolované rodiny: Rakušan je ve vazbě, otce rodiny zatkli

ČTK ČTK
Aktualizováno 17. 10. 2019 23:17
Nizozemský soud ve čtvrtek uvalil dvoutýdenní vazbu na 58letého Rakušana podezřelého z omezování osobní svobody rodiny, která žila v izolaci na statku v katastru obce Ruinerwold na východě Nizozemska.
Statek v obci Ruinerwold v Nizozemsku, kde našli šestičlennou rodinu.
Statek v obci Ruinerwold v Nizozemsku, kde našli šestičlennou rodinu. | Foto: Aktuálně.cz

Muž měl statek v nájmu a byl zadržen poté, co tento týden vyšlo najevo, že uvnitř patrně devět let ve sklepení přebývali otec a jeho šest dětí naprosto odříznuti od okolního světa. Sedmašedesátiletého otce ve čtvrtek policie zatkla.

Soud provincie Noord-Holland uvalil na Rakušana vazbu v trvání 14 dnů, oznámilo na Twitteru příslušné státní zastupitelství. Muž po dobu vazby nebude mít možnost kontaktu s vnějším světem s výjimkou svého právního zástupce.

Policie v provincii Drenthe, kde se vesnice Ruinerwold nachází, informovala, že zatkla i otce rodiny. Podle ní je podezřelý z omezování osobní svobody, týrání a praní špinavých peněz.

Nizozemská policie nyní předpokládá, že šest dětí bylo na statku drženo proti své vůli. "Domníváme se, že těch šest osob tam nežilo ze svobodné vůle," řekla ve čtvrtek večer mluvčí nizozemské provincie Drenthe Nathalie Schubartová agentuře DPA. Policie podle ní nevylučuje ani to, že v pozadí případu je nějaká sekta. Vyšetřovatelé nyní zkoumají, zda nešlo o společenství nějaké zvláštní víry nebo způsobu života, dodala mluvčí.

Na statku vyšetřovatelé našli i velký obnos peněz v hotovosti neznámého původu. To je také důvod, proč je otec rodiny podezříván i z praní špinavých peněz. O šest nyní už dospělých dětí ve věku od 18 do 25 let je podle mluvčí postaráno a jsou na bezpečném místě.

Odlehlý statek mezitím prohledala speciální jednotka policie a pořídila digitální snímky prostor. Kromě toho úřady provedly dvě domovní prohlídky v obci Zwartsluis, vzdálené od statku zhruba 15 kilometrů.

Do vyšetřování se zapojil i hornorakouský kriminální úřad, který poskytl další informace o podezřelém. Pokud jde o spekulace o možném náboženském pozadí případu, indicie svědčící o napojení podezřelého na náboženskou sektu v Rakousku zatím k dispozici nejsou.

Muž narozený v hornorakouském Waldhausenu se v roce 2010 odstěhoval do Nizozemska. Podle nizozemského listu de Volkskrant tam žil v obci Hasselt u Zwolle a byl sousedem rodiny, jejíž členové byli v pondělí objeveni na statku. Rodina patrně později žila v obci Zwartsluis, kde otec rodiny do roku 2008 provozoval obchod s hračkami a zbožím ze dřeva. Obchod a jeden další podnik nizozemské úřady prohledaly už ve středu.

Rakušan měl ve městě Meppel, jen několik kilometrů od Zwartsluisu, registrovanou firmu zaměřenou právě na dřevo. Podle de Volkskrant prodával v Nizozemsku dřevěné hračky či drobný nábytek. Jako truhlář se živil už v Rakousku.

Nizozemská média ve čtvrtek opět spekulovala o možném členství lidí ze statku v sektě moonistů. Deník De Telegraaf se odvolává na člena sekty, který je zároveň příbuzným 67letého otce rodiny ze statku. Podle televize RTV Drehnte se Rakušan a rodina seznámili právě v této komunitě. Samotná sekta členství 58letého Rakušana na dotaz APA popřela.

 

Právě se děje

před 58 minutami

Litevský prezident dal milost dvojici ruských špionů

Litevský prezident Gitanas Nauséda dal milost dvojici ruských občanů, kteří byli v Litvě předloni odsouzeni za špionáž. Podle agentury AFP informoval prezidentský úřad. Nauséda tak otevřel cestu k možné výměně špionů s Moskvou.

Litevská média s odvoláním na nejmenované zdroje informovala, že Rusové Nikolaj Filipčenko a Sergej Mojsejenko by mohli být vyměněni za Aristidise Tamošaitise a Jevgenije Mataitise.

Filipčenko si v litevském vězení odpykává desetiletý trest za pokusy zverbovat pracovníky litevské rozvědky k instalování odposlechu v rezidenci bývalé prezidentky Dalie Grybauskaitéové a Mojsejenko trest v délce deseti a půl roku za to, že dodával Rusku informace o činnosti litevské armády.

před 1 hodinou

Kvůli silnému větru nejezdí od rána kabinová lanovka na Ještěd

Kvůli silnému větru nejezdí od rána kabinová lanovka na Ještěd v Liberci. Vítr na horní stanici dosahuje 90 kilometrů v hodině, přípustných je přitom 58 km/h, pak už je provoz nebezpečný. Podle prognóz počasí zřejmě nebude možné kvůli větru jezdit po celý den, řekl přednosta lanovky Vladimír Štěpán.

Kabinová lanovka na Ještěd je oblíbenou turistickou atrakcí, v provozu je přes 85 let. V minulosti stávala kvůli větru zhruba dvakrát až třikrát za rok. V posledních letech ale větrných dnů přibývá.

Silný vítr fouká v pátek také v Jizerských horách a Krkonoších, další problémy ale hlášeny nejsou. Meteorologové vydali na dnešek výstrahu, vítr může na horách dosáhnout v nárazech 70 až 90 kilometrů v hodině.

Další zprávy