Královna a její pětaosmdesátiletý manžel princ Philip si přejí trávit méně času v Londýně a žít více ve své rezidenci Windsor, která leží asi 40 kilometrů západně od britské metropole.
Intenzivnější kontakty
Charles bude mít větší přístup k vládním dokumentům, setkávat se častěji s ministry a přijímat více zahraničních osobností a velvyslanců. Alžběta II. si však nadále ponechá výsadu pravidelného týdenního setkání s premiérem Tonym Blairem.
Pravomoci královny jsou v podstatě formální a jsou vázány na doporučení kabinetu. Panovnice svolává a rozpouští parlament a vyslovuje souhlas se zákony přijatými parlamentem, než tyto vstoupí v platnost.
Limitované pravomoci
Jmenuje předsedu vlády a na jeho doporučení ministry, všechny významné státní úředníky, soudce, vojenské velitele, představitele církve a diplomatické zástupce; uděluje tituly a vyznamenání.
Jako hlava státu má právo vyhlásit válku a mír, uznávat cizí státy a vlády, anektovat nebo postoupit území. Je nejvyšší hlavou anglikánské církve. Je vrchním velitelem ozbrojených sil země. Trůn je dědičný v mužské i ženské linii windsorské dynastie. Po odchodu Alžběty II. má na trůn nastoupit její sedmapadesátiletý syn Charles.