Nejznámější Rembrandtův obraz projde restaurací. Muzeum ji bude vysílat na internetu

Jana Václavíková Jana Václavíková
16. 10. 2018 15:21
Odborníci zrestaurují obraz Noční hlídka ze 17. století od slavného malíře Rembrandta van Rijna.
Rembrandtova Noční hlídka se dočká oprav v přímém přenosu.
Rembrandtova Noční hlídka se dočká oprav v přímém přenosu. | Foto: Jason Raia / Zdroj: Wikimedia Commons

Amsterdam - Slavný obraz Noční hlídka od malíře Rembrandta van Rijna z roku 1642 se pravidelně objevuje v žebříčcích nejslavnějších děl světa. V amsterdamském muzeu ho každoročně obdivují až dva miliony lidí.

Nyní obraz projde unikátní restaurací. Muzeum ji bude vysílat na internetu v přímém přenosu.

"Protože jde o neuvěřitelně důležitý obraz a mnoho lidí ho chce vidět, cítili jsme, že ho musíme i nadále ukazovat veřejnosti. I přesto, že ho budeme opravovat," vysvětlil pro britský deník The Guardian Taco Dibbits, ředitel amsterdamské galerie Rijksmuseum.

Oprava Noční hlídky se tak uskuteční pod dohledem celého světa. "Lidé budou moct konzervaci sledovat kdekoliv a kdykoliv budou chtít," dodal.

Jednou za život

Restaurace začne příští rok v červenci, potrvá několik let a pravděpodobně přijde na několik milionů eur. Obraz bude rekonstruován již po dvacáté šesté. Naposledy musel být opravován v 70. letech poté, co byl na dvanácti místech rozřezán nizozemským učitelem. Plánované opravy budou podle Dibbitse na dlouhou dobou posledními.

"Jedná se o příležitost, která se vyskytne jednou za život. Nejen proto, že materiály, které máme nyní k dispozici, jsou lepší a pokročilejší, než byly v minulosti. Ale také proto, že je nepravděpodobné, že se něco takového bude v dalších generacích opakovat," popisuje ředitel muzea Dibbits.

V době rekonstrukce bude obraz o rozměrech 363 x 437 centimetrů umístěn v komnatě z čistého průhledného skla, kde budou také působit restaurátoři. Do oprav se zapojí stovky odborníků, kteří budou pracovat přímo pod dohledem návštěvníků.

Experti se nejprve zaměří na obnovu postupně blednoucích barev a odstranění bílého povlaku, který při pohledu z dálky zakrývá detaily. Tato vada se nejvíc projevuje na postavě psa v dolní části obrazu.

Barvitá historie obrazu

Obraz Noční hlídka vznikl na zakázku a Rembrandt ho v 17. století maloval tři roky. Dílo zachycuje posádku kapitána Franse Banninga Cocqa. "Rembrandt byl prvním v historii, který něco takového udělal: dostal zakázku na skupinový portrét, místo toho ale vytvořil historickou scénu a řekl obrazem příběh," popsal význam Noční hlídky Dibbits.

"Posádku neudělal krásnější, postavy namaloval takové, jaké byly. Nedržel se pravidel umění a tím ho posunul o mnoho dál," doplnil.

Noční hlídka má za sebou barvitou historii. Za nacistické okupace Nizozemska byla ukryta v jeskyni u města Maastricht a v roce 1975 a 1990 se stala cílem vandalů. Byla rozřezána a postříkána kyselinou.

Rembrandtův obraz nebude prvním dílem, jehož opravu budou moci diváci sledovat on-line. V roce 2014 byl v on-line přenosu z pařížského Musée D’Orsay restaurován i Coubertův Ateliér. Na jeho opravu se složili fanoušci v crowdfundingové kampani.

Video: Památky zachráněné před válkou v syrském muzeu

Poprvé od začátku války v Sýrii vystavilo muzeum v Damašku starověké artefakty, které se podařilo zachránit před bombami, Islámským státem a pašeráky. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 27 minutami

Brazílie zahájila Copu América výhrou 3:0 nad Venezuelou

Fotbalisté Brazílie zahájili mistrovství Jižní Ameriky vítězstvím 3:0 na Venezuelou, která těsně před startem turnaje přišla kvůli pozitivním testům na koronavirus o osm hráčů. Na všech třech gólech vítězů se podílel kanonýr Paris Saint Germain Neymar, jenž sám skóroval jednou z pokutového kopu. Ve druhém utkání úvodního dne šampionátu, jehož pořádání v Brazílii v době pandemie koronaviru vzbudilo rozporuplné reakce, vyhrála Kolumbie 1:0 nad Ekvádorem.

Skóre na prázdném stadionu v metropoli Brasília otevřel v prvním poločase po Neymarově rohovém kopu Marquinhos. Útočník PSG pak ve druhém poločase zvýšil z penalty na 2:0 a v historické tabulce se přiblížil na deset gólů rekordnímu zápisu Pelého, jenž v oficiálních zápasech nastřílel za reprezentaci 77 branek. Třetí trefu přidal v závěru po Neymarově přihrávce Gabriel Barbosa.

Druhá pětičlenná skupina, v níž je hlavním favoritem Argentina, rozehraje turnaj dnes. Do čtvrtfinále Copy América postoupí čtyři nejlepší týmy z každé skupiny.

Copa América, mistrovství Jižní Ameriky ve fotbale v Brazílii:

Skupina B:

Brazílie - Venezuela 3:0 (1:0)

Branky: 23. Marquinhos, 64. Neymar z pen., 89. Barbosa.

Kolumbie - Ekvádor 1:0 (1:0)

Branka: 42. Cardona.

Zdroj: ČTK
Další zprávy