Tak by tvořil Rembrandt, kdyby před 348 lety nezemřel. Malířův um vzkřísil počítač s 3D tiskárnou

Jan Menšík Jan Menšík
29. 3. 2017 20:07
Společnost Microsoft v Praze představila nový Rembrandtův obraz, na jehož vzniku se podílela s nizozemskými firmami a muzei. Tým projektu Next Rembrandt datově analyzoval všech 346 malířových děl a na základě získaných informací odhadl, jaký další obraz by mohl za svého života Rembrandt namalovat. Nový obraz posmrtně "namaloval" pomocí 3D tiskárny a speciálního softwaru, využívajícím jeho techniku. Autoři uvažují o vytvoření dalšího díla, ale použité cloudové technologie a analýzu velkých dat chtějí využít například i ve zdravotnictví či strojírenství.
Zbrusu nový obraz Rembrandta, jak by ho slavný malíř namaloval, kdyby ještě žil, alespoň podle datové počítačové analýzy.
Zbrusu nový obraz Rembrandta, jak by ho slavný malíř namaloval, kdyby ještě žil, alespoň podle datové počítačové analýzy. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Na počátku byla otázka, zda se počítač může naučit malovat stejně dobře jako Rembrandt van Rijn. Speciální software to opravdu dokázal a výsledkem osmnáctiměsíčního projektu je zbrusu nový obraz Rembrandta, od jehož úmrtí to letos bude 348 let. Dílo nazvané Next Rembrandt do Prahy přivezla společnost Microsoft.

"Když jsem projekt přibližně před rokem viděla, fascinoval mě. Rozhodla jsem se, že Rembrandta dostaneme do Prahy," řekla manažerka komunikace společnosti Microsoft Lenka Čábelová.

"Z počátku se analyzovala veškerá Rembrandtova díla, pixel po pixelu, a v podstatě se zjišťovalo, jaké obrazy Rembrandt maloval a co na nich je. Výsledkem byla predikce, co by s největší pravděpodobností mohlo být na jeho příštím obrazu," popsal zrod díla projektový manažer Robert Havránek.

Data se stala malířem, technologie štětcem

Dílo vzniklo díky společnému úsilí Microsoftu, Technické univerzity v Delftu, dvou nizozemských muzeí, finanční podpoře ING Bank a reklamní agentury J. Walter Thompson Amsterdam. Veškeré technologie potřebné k analýze velkého množství dat a zhotovení díla poskytl právě Microsoft.

Inženýři prostorově naskenovali všech 346 známých děl tohoto holandského malíře. Využili při tom cloudové technologie, systém pro rozpoznávání obličejů detailně prozkoumali malířskou techniku Rembrandta, včetně hloubky a textury malby, kompozice obrazu a dalších náležitostí. K vytvoření obrazu bylo potřeba 150 GB dat, přes pět set hodin renderování a 148 milionů pixelů promítnutých do nového díla.

Foto: Jakub Plíhal

V konečné fázi 3D tiskárna vytiskla obraz v několika vrstvách, aby se dosáhlo plasticity obrazu. Vznikl tak počítačem vytvořený originální obraz smyšleného muže se všemi znaky Rembrandtovy tvorby. "Věřím, že je to velmi věrohodné dílo a bylo tak hodnoceno laickou i odbornou veřejností," okomentoval Havránek precizní kopii malířovy tvorby.

Téměř neomezené možnosti

Metoda strojového učení a analýzy velkých dat však není použitelná pouze pro vytváření uměleckých děl. Systém zpracování velkého množství dat se Microsoft snaží využít i v byznysu.

Microsoft spolupracuje například se start-upem vyvíjejícím náramek, který sbírá data o pacientech s bipolární poruchou. "Na základě analytického modelu a získaných dat, dokážou psychiatři predikovat, jestli hrozí, že se pacient dostane do stavu mánie nebo deprese. Sesbíraná data umožní pomoc včas takovému pacientovi, upozornit ho i doktora, že tu je tohle riziko a začít na tom pracovat," popisuje využití metody Havránek.

V Česku metodu strojového učení využívá například společnost Neuron soundware, která ji využívá ke zjišťování poruch nejrůznějších strojů podle jejich zvuku. Sám Microsoft vytvořil prototyp prodejny, snímané nejrůznějšími senzory, které v reálném čase přenáší velké množství dat o příchozím zákazníkovi do systému. Prodejce ví přibližný věk zákazníka, jeho zájem o dané zboží podle doby, kterou u něj stráví a na základě dalších dat si udělá určitou představu, co zákazníkovi nabídnout.

Microsoft nevylučuje, že se v budoucnu pokusí vytvořit další umělecké dílo. "Je otázka, jestli replikovat to samé, nebo vymyslet něco nového. Přemýšlíme v různých směrech, ale i o tom, jak technologie využít v jiných odvětvích," řekla Čábelová.

Rembrandt van Rijn se narodil 15. července 1606 v Leydenu a zemřel 4. řijna 1669 v Amsterdamu. Celosvětově slavný malíř, kreslíř, grafik a rytec tvořící v době takzvaného nizozemského zlatého věku je považován za jednoho z nejvýznamnějších umělců historie.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Ozbrojenci zastřelili na vancouverském letišti muže, podle úřadů šlo o válku gangů

Na mezinárodním letišti sloužícím kanadskému městu Vancouver zastřelili neznámí ozbrojenci v neděli 28letého muže. V pondělí o tom informovala agentura AP s odvoláním na kanadské úřady. Osmadvacetiletý muž byl zastřelen nedaleko odletové haly.

Policie byla přivolána na letiště krátce po 15:00 místního času v neděli a podařilo se jí zastavit auto s dvěma podezřelými. Ti na policisty zahájili palbu a ujeli. Policie našla vozidlo v plamenech o 28 kilometrů dál.

Kanadské úřady uvedly, že oběť byla policii známá a že incident souvisí s konfliktem mezi zločineckými gangy, jehož byla oblast v poslední době svědkem. Letiště zůstává otevřené.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 20 minutami

Při střelbě na oslavě v Coloradu zemřelo sedm lidí

Při střelbě na narozeninové oslavě v americkém městě Colorado Springs zemřelo sedm lidí včetně údajného útočníka. Uvedly to podle agentury Reuters místní úřady.

Útočník podle úřadů dorazil na oslavu, kde se nacházela jeho přítelkyně, a zahájil střelbu. Na místě zemřelo šest osob, jeden člověk podlehl svým zraněním po převozu do místní nemocnice.

V místě oslavy se nacházely i děti, podle prohlášení policie a představitelů města však nebyly mezi oběťmi střelby. Policie uvedla, že střelec spáchal sebevraždu. Dodala, že nyní zjišťuje motiv činu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy