Přijdeme v Evropě o vliv, varují Camerona labouristé

Radim Klekner Radim Klekner
9. 12. 2011 23:07
Británie uskutečňuje 40 procent svého obchodu s EU a na unii je životně závislá
Cameron vede zemi do izolace, tvrdí britští labouristé
Cameron vede zemi do izolace, tvrdí britští labouristé | Foto: Reuters

Londýn - Britský premiér David Cameron hájí své rozhodnutí nepřipojit se k fiskální unii, na níž se v pátek dohodla EU, tvrzením, že zabránil delegování další části pravomocí londýnské vlády do Bruselu. Od opozičních labouristů a části koaličních liberálů se však dočkal zdrcující kritiky.

"Již delší čas poukazujeme na to, že izolovaný David Cameron se ocitl na periferii Evropy," citoval předsedu Labouristické strany Eda Milibanda deník Evening Standard. "Pokud vyjdete z místnosti, v níž se vytvářejí dohody, ztratíte vliv. To, že nemáte spojence, není znamením síly, ale slabosti."

Kritika od labouristů se čekala, do Camerona se ale pustili také někteří liberální demokraté.

"Pro Británii a Evropu je to černý den," citovala významného člena strany lorda Oakeshotta agentura Reuters. Rozpaky panují i v rámci samotné Konzervativní strany, která se nemůže smířit s tím, že se Cameronovi nepodařilo zablokovat vznik fiskální unie v EU. 

"Stáváme se satelitem stojícím mimo ekonomickou supervelmoc," prohlásil člen euroskeptického křídla strany Bernard Jenkins.

Čtyřicet procent svého zahraničního obchodu uskutečňuje totiž Británie s Evropskou unií. Na obchodní výměně s EU jsou přímo závislé tři miliony pracovních míst na britských ostrovech.

"Ochrana britských zájmů"

Cameron chtěl "ochranou britských zájmů", jakou předvedl na summitu v Bruselu, ukonejšit přibližně osmdesát euroskeptických poslanců Konzervativní strany, kteří se v říjnu neúspěšně pokusili vyvolat referendum o vystoupení Británie z unie. Svou zemi ale dostal do izolace.

Logo eura. Ilustrační snímek.
Logo eura. Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

"Mám velkou starost, že se Britové odpoutávají od Evropy," napsal na Twitteru švédský ministr zahraničí Carl Bildt. "Ale kam? Směrem k mocnému spojenectví s Maďarskem."

Šéf švédské diplomacie napsal tato slova ještě předtím, než se maďarská delegace rozhodla korigovat svůj postoj, Brity opustila a oznámila, že se k fiskální unii připojí, pokud s tím dá souhlas parlament v Budapešti. 

"Spojené království naskočilo do veslice stojící u obřího tankeru," zhodnotil výsledek summitu Miliband. "Během pětatřiceti let, co jsme členy EU, jsme nikdy nebyli tak izolováni."

Navzdory kritice zaznívající od některých liberálních demokratů, se však rozkol v rámci vládní koalice zatím nečeká. Labouristé ani rebelové z řad liberálů nenaleznou zřejmě v Dolní sněmovně dostatečnou většinu, aby Camerona přinutili nechat otázku fiskální unie na rozhodnutí parlamentu tak, jak tomu bude ve zbývajících devíti zemí EU, které nejsou členy eurozóny.

Postoj Británie ale na druhé straně není nezvratný. Záleží na tom, s čím přijde EU v březnu, kdy má předložit detailní plán toho, jak by měla fiskální unie a bileterální smlouvy, které ji mají stvrdit, vypadat.

 

Právě se děje

Další zprávy