Příbuzní obětí genocidy žalují Nizozemsko. Soud začal

mih, Reuters
16. 6. 2008 15:45
Nizozemské jednotky obyvatele Srebrenice neochránily

Haag - Civilní soud v nizozemském Haagu v pondělí začal projednávat žaloby pozůstalých a přeživších etnického masakru v bosenské Srebrenici na nizozemský stát.

Žaloba viní Nizozemsko z toho, že jeho vojáci ve službách OSN nedokázali masakru zabránit a umožnili zabít tisíce lidí.

V červenci roku 1995 jednotky bosenských Srbů vedené generálem Ratkem Mladičem zavraždily více než 8 tisíc muslimů. Ochrana enklávy Srebrenica, kterou OSN prohlásila za „bezpečnou zónu", spadala pod nizozemské mírové jednotky OSN. Nizozemci nezasáhli.

Jeden z přeživších Hasan Nuhanovič například tvrdí, že jeho otec, matka a mladší bratr byli zavražděni poté, co je Nizozemci vyhnali ze své základny. Nuhanovič na základně mohl zůstat, protože pracoval při OSN jako tlumočník.

„Kdybych to neudělal, nemohl bych dál žít. Chci spravedlnost," řekl Nuhanovič agentuře Reuters před svou výpovědí před soudem.

Nuhanovičovu a jednu z dalších žalob začal soud projednávat v pondělí, ve středu se pak začne zabývat hromadnou žalobou šesti tisíc příbuzných zemřelých proti nizozemskému státu a OSN.

Vláda Nizozemska před šesti lety uznala, že ochrana Srebrenice byla nemožným a nepromyšleným úkolem a připustila podíl na vině. Premiér Wim Kok poté rezignoval.

Zároveň se však Nizozemsko brání, že bez posil jeho 450 vojáků nemohlo Srebrenici ochránit. Mírové jednotky se do konfliktu nemohly vměšovat a zbraně směly použít pouze na vlastní sebeobranu.

Generál bosenskosrbských jednotek Ratko Mladič i vůdce bosenských Srbů Radovan Karadžič jsou stále na útěku. Představitelé Evropské unie obviňují Srbsko, že pro jejich zatčení nedělá dost. Oba chce haagský trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii soudit pro válečné zločiny.

Čtěte také:

 

Právě se děje

Další zprávy