Střelec zabil v americkém supermarketu 10 lidí. Čin vysílal živě na internetu

ČTK ČTK
15. 5. 2022 6:45
Osmnáctiletý střelec bílé pleti v sobotu v supermarketu v americkém městě Buffalo ve státě New York zabil deset lidí a další tři zranil. Následně se vzdal policii. Oznámily to americké úřady. Podle FBI se střelba vyšetřuje jako zločin z nenávisti a rasově motivovaný násilný extremismus. Guvernérka státu New York Kathy Hochulová střelbu označila za teroristický čin.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Střelec, který svůj čin vysílal živě na internetu, zřejmě neměl spolupachatele. Ze 13 lidí zasažených střelbou bylo 11 tmavé pleti a dva bílé pleti, napsala s odvoláním na americké úřady agentura Reuters.

Muž ozbrojený puškou podle agentury AP střílel v prodejně řetězce Tops Friendly Market. Supermarket se nachází ve čtvrti, kde převážně žijí lidé s tmavou barvou pleti. Čtvrť leží asi pět kilometrů severně od centra města.

"Pro naši komunitu je to den velké bolesti," uvedl starosta města Bryon Brown. "Mnozí z nás tento supermarket mnohokrát navštívili," upozornil. "Nesmíme dopustit, aby tento nenávistný člověk rozdělil naši komunitu nebo naši zemi," dodal.

Střelec měl na sobě oblečení vojenského stylu, helmu a neprůstřelnou vestu. "Měl taktické vybavení," uvedl policejní komisař Joseph Gramaglia na tiskové konferenci. "Měl kameru, přes kterou živě vysílal, co dělá," dodal. Útočník podle něj nejprve zasáhl čtyři lidi před obchodem. Uvnitř obchodu na útočníka několikrát vystřelil pracovník ostrahy, střely však zachytila neprůstřelná vesta. Útočník pak pracovníka ostrahy zabil. Kromě pracovníka ostrahy nepřežilo střelbu devět zákazníků supermarketu. Tři zaměstnanci obchodu utrpěli zranění,

Gramaglia rovněž uvedl, že policie se po vstupu do obchodu s útočníkem střetla ve vestibulu. "Podezřelý v tu chvíli přiložil zbraň ke svému krku," dodal. Policisté pak podle něj útočníka přiměli, aby zbraň odložil a vzdal se. "Stál tam s puškou u brady. Nechápali jsme, co se děje, a proč má ten kluk u obličeje zbraň," řekl jeden ze svědků. "Poté si strhl přilbu, pustil zbraň a policie proti němu zasáhla," dodal.

Americký prezident Joe Biden byl podle Bílého domu o střelbě informován. Mluvčí Bílého domu Karine Jean-Pierreová uvedla, že prezident a první dáma se modlí za oběti.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 15 minutami

Policie vede kázeňská řízení s policisty, kteří zasáhli na akci ANO v Krumlově

Ředitelství jihočeské policie vede kárná řízení s policisty, kteří zasahovali na předvolební akci hnutí ANO v Českém Krumlově. Informaci, kterou v úterý přinesl server Seznam Zprávy, potvrdil mluvčí jihočeské policie Jiří Matzner. Policejní prezident Martin Vondrášek v pátek oznámil, že od jihočeského policejního ředitele Luďka Procházky očekává opatření do dvou týdnů. V Krumlově zasáhli neuniformovaní policisté proti ženě, odvezli ji pak na služebnu.

"V souladu s pokynem policejního prezidenta zahájil jihočeský policejní ředitel kázeňská řízení a bude o nich informovat, nejdřív pana policejního prezidenta," řekl Matzner. Kolika policistů se řízení týká, neuvedl.

Kritiku části médií vyvolal zejména zákrok v Borovanech. Neuniformovaní policisté při něm zaklekli na školáka, který odnesl Babišovi reproduktor. Emoce vyvolal zásah rovněž neuniformovaných policistů proti ženě v Českém Krumlově, kterou odvezli v neoznačeném autě na služebnu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy