Při ceremonálu ve Srebrenici lidé napadli srbského premiéra

Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters
Aktualizováno 11. 7. 2015 15:01
Pietní akt se konal u příležitosti vyvraždění osmi tisíc muslimských obyvatel města bosenskými Srby v roce 1995. Uvnitř VIDEO.
Ochranka brání srbského premiéra před sprškou kamenů ve Srebrenici.
Ochranka brání srbského premiéra před sprškou kamenů ve Srebrenici. | Foto: Reuters

Srebrenica - Vzpomínkovou akce na oběti masarku v bosenské Srebrenici poznamenal předčasný odjezd srbského premiéra Aleksandra Vučiče.

Dav lidí po něm a jeho doprovodu házel  kameny. Premiér se tak rozhodl pietní akt opustit. Srbský ministr vnitra incident dokonce označil za pokus o vraždu.

Při pietním aktu, který se konal u příležitosti vyvraždění osmi tisíc muslimských obyvatel Srebrenici bosenskými Srby v roce 1995, byl davem napaden srbský premiér Vučič. Dav lidí po něm házel kameny.
1:56
Při pietním aktu, který se konal u příležitosti vyvraždění osmi tisíc muslimských obyvatel Srebrenici bosenskými Srby v roce 1995, byl davem napaden srbský premiér Vučič. Dav lidí po něm házel kameny. | Video: Rádio Svobodná Evropa

Ve Srebrenici  v roce 1995 jednotky bosenských Srbů zavraždilo osm tisíc místních neozbrojených obyvatel poté, co se z města stáhly síly OSN.

Srbský premiér se rozhodl navštívit město a vzpomínkový ceremoniál v rámci usmíření mezi Srby a bosenskými muslimy.

Slavnostního shromáždění se účastní desetitisíce lidí. Mezi nimi i bývalý americký prezident Bill Clinton. Českou republiku zastupuje předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček.

Akce je zároveň pohřbem 136 nově identifikovaných obětí masakru.


 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 54 minutami

Důvěra v českou ekonomiku opět klesla, firmy trápí zdražovaní materiálů

Důvěra v českou ekonomiku se v září meziměsíčně potřetí snížila, proti srpnu klesla o 2,4 bodu na 96,2 bodu. Zhoršila se u podnikatelů i spotřebitelů. Důvodem pesimismu firem je pokračující nedostatek materiálů a jejich zdražovaní, u spotřebitelů vyvolává obavy zvyšování cen. Na webu o tom v pátek informoval Český statistický úřad (ČSÚ). V meziročním srovnání jsou ale všechny indikátory vyšší.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Na Sardinii zadrželi bývalého katalánského premiéra Puigdemonta, Madrid ho viní ze vzpoury

Policie na Sardinii ve čtvrtek večer zadržela bývalého katalánského premiéra Carlese Puigdemonta. Podle katalánského deníku La Vanguardia současného europoslance zadržela na základě zatykače, který vydal španělský nejvyšší soud. Madrid ho viní ze vzpoury kvůli referendu o nezávislosti Katalánska v roce 2017. Politik by měl v pátek stanout před italským soudem.

Puigdemont odcestoval na Sardinii, aby se zúčastnil folklórního festivalu a jednal s tamními politiky. Sardinie totiž patří k regionům, kde se část politiků snaží prosadit nezávislost na Itálii. "Když přistál na letišti v Algheru, tak ho zadržela policie," uvedla v prohlášení Puigdemontova poslanecká kancelář.

Soud v Sassari by měl nyní rozhodnout, zda politika vydá do Španělska či nikoliv. Stání je naplánováno na dnešní dopoledne, ačkoliv podle agentury ANSA není jasné, zda soudce rovnou rozhodne o extradici. "Věříme, že justiční orgány Puigdemonta propustí. Je to už počtvrté, co se tohle stalo," prohlásil politikův právní obhájce Gonzalo Boyer.

Puigdemont je členem Evropského parlamentu, který ho ale zbavil poslanecké imunity. Proti tomuto rozhodnutí podal katalánský politik námitku k soudu, který o ní ještě nerozhodl. Katalánský politik žije trvale v Belgii, která ho do Španělska nevydala. Tam ho státní zástupci chtějí soudit za uspořádání referenda o nezávislosti v říjnu roku 2017 a další aktivity ve prospěch nezávislosti Katalánska. Puigdemont byl tehdy katalánským premiérem a separatističtí politici vypsali plebiscit navzdory nesouhlasu vlády v Madridu a soudů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy