Berlín - Jeho popularita klesá už dlouhé týdny, teď ale Němci poprvé vyslali svému prezidentovi Christianu Wulffovi jasný vzkaz, aby odešel z úřadu.
Podle nového průzkumu televizní stanice ARD nepochybuje o čestnosti svého prezidenta už jen 16 procent lidí a za důvěryhodného jej považuje pouhých 22 procent.
Pro Wulffovo odstoupení se vůbec poprvé vyslovuje většina dotázaných. Jeho odchod si podle ARD přeje 54 procent lidí a jen 43 procent chce Wulffa nadále jako prezidenta.
Wulff, spojenec kancléřky Angely Merkelové, se dostal pod palbu kritiky v prosinci, kdy média zveřejnila informace o výhodné půjčce 500 000 eur (přes 12,7 milionu korun), kterou nynější prezident ještě jako dolnosaský premiér získal od manželky podnikatele Egona Geerkense.
Prezident se navíc sporným způsobem snažil zabránit zveřejnění článku v nejčtenějším deníku Bild, když nahrál na záznamník šéfredaktora nevybíravý vzkaz. Bild tvrdí, že šlo o vyhrožování.
Jestliže většina Němců v prvních týdnech po zveřejnění kauzy zastávala názor, že by dvaapadesátiletý Wulff navzdory aféře měl zůstat v úřadě, čísla prezidentovy popularity dál dramaticky sráží průběžné zveřejňování dalších informací.
Prezidentova aféra má navíc vliv na důvěryhodnost politiků jako takových. 53 procent Němců je přesvědčeno, že se tamní politici ve svých úřadech snaží o "získání ekonomických výhod pro sebe".
Státnická čísla
Ze všeobecné skepse paradoxně vytěžila kancléřka Angela Merkelová. Kladně ji hodnotí 64 procent voličů, což je nejlepší výsledek od konce roku 2009. Také vláda Merkelové zaznamenala s 42 procenty nejlepší výsledek od svého nástupu k moci na podzim 2009.
Nejpopulárnějším politikem sice podle průzkumů zůstává ministr financí Wolfgang Schäuble, o jedno procento za ním už je ale Merkelová před ministrem obrany Thomasem de Maiziérem.
Výjimečnost pozice Angely Merkelové spočívá ve skutečnosti, že ji podobně vysoko hodnotí voliči vládních stran i opozice. Němci totiž kancléřku vnímají jako osobnost, která se vymyká klasické stranické perspektivě.
V posledních měsících oslabila kritika jejího postupu v krizi eurozóny, za "dobrou kancléřku" ji považuje 69 procent voličů.
Vysoká popularita Merkelové ale nic nemění na výhradách Němců k současné situaci v zemi.
Ačkoliv jiné země eurozóny závistivě sledují výkonnost německé ekonomiky, samotní Němci vidí současnost střízlivě. S tím, jak funguje jejich ekonomika, není podle ARD spokojeno až 50 procent lidí.
Voliči sice registrují, že nezaměstnanost šla dolů a ekonomická situace se zvolna zlepšuje, podle většiny z toho ale budou profitovat jen bohatí. Jen 25 procent lidí uvádí, že budou sami těžit z růstu ekonomiky.