Německý prezident, pan slušný, vyhrožoval novinářům

Radim Klekner Radim Klekner
4. 1. 2012 23:10
Christian Wulff lhal o financování svého domu, teď se pod ním třese křeslo
O Wulffovi začíná pochybovat už i část vládní koalice.
O Wulffovi začíná pochybovat už i část vládní koalice. | Foto: Reuters

* Aktualizovali jsme o prohlášení prezidenta Wulffa, že kvůli aféře nehodlá odstoupit.

Berlín - Christian Wulff platil za politika, který na rozdíl od svých kolegů jako by přišel z jiného světa: slušný, korektní, vstřícný, otevřený, zdrženlivý ve svých výrocích.

Stačilo ale několik málo dní a krásná fasáda, kterou kolem sebe vybudoval, se zhroutila jako domeček z karet.

Třináctého prosince zveřejnil bulvární deník Bild informaci, že spolkový prezident v únoru 2010, tehdy ještě ve funkci dolnosaského ministerského předsedy, nemluvil pravdu v souvislosti s financováním domu, který si pořídil ve městě Burgwedel poblíž Hannoveru.

V dolnosaském parlamentu tvrdil, že nikdy neměl žádné obchodní vztahy s podnikatelem, jehož manželka mu poskytla půjčku ve výši půl milionu eur. Zatajil také, že mu stuttgartská Baden-Württembergische Bank (BWB) poskytla za velmi výhodných podmínek úvěr, s jehož pomocí svůj dluh splatil.

Lhal také, když uvedl, že úvěr zaměnil za jiný, uzavřený za standardních podmínek. Ve skutečnosti novou smlouvu s bankou podepsal, až když o případu začala psát německá média.

Wulffova aféra ohrožuje pozici kancléřky Merkelové. Právě ona ho do funkce prosadila.
Wulffova aféra ohrožuje pozici kancléřky Merkelové. Právě ona ho do funkce prosadila. | Foto: Reuters

Nejhorší faux pas ale způsobil tím, že osobně intervenoval u vedení redakce Bildu i představenstva nakladatelství Springer, jemuž deník patří, s cílem celou aféru ututlat. Uchýlil se přitom k výhrůžkám blíže nespecifikovanými "důsledky", přičemž ve vzkazu namluveném do hlasové schránky šéfredaktora listu Kaie Diekmana použil ne zrovna kulantní slovník.

Nátlak podle všeho činil i na další německá média.

Nejen z řad opozice, ale nově i z tábora vládní koalice se proto ozývají hlasy, aby podal demisi.

Už jen "směšná figurka"?

Wulff se dva dny poté, co Bild zveřejnil první údaje o půjčce, německé veřejnosti oficiálně v rámci písemného sdělení tisku omluvil a už už se zdálo, že celou aféru ustojí. Když však deník 2. ledna zveřejnil znění rozhořčeného vzkazu z Diekmanovy hlasové schránky, nad prezidentem se začala znovu stahovat mračna.

"Když jeho slova ztrácejí na věrohodnosti, nemůže dále vykonávat svůj úřad," řekl šéf frakce liberální FDP v šlesvicko-holštýnském parlamentu Wolfgang Kubicki v rozhovoru pro list Pasauer Neue Presse.

Podle exposlankyně a významné členky vládní Křesťansko-demokratické unie (CDU) Very Lengsfeldové je z Wulffa po všech odhaleních už jen "směšná figurka".

Foto: Reuters

A členka tříčlenného vedení opozičních Zelených Claudia Rothová prohlásila na rovinu, že prezident by se měl sám sebe zeptat, zda stále požívá patřičnou autoritu, aby mohl vystupovat jako osoba zajišťující celonárodní konsensus.

Kancléřku Angelu Merkelovou pak vyzvala, aby k Wulffovi a jeho pokleskům zaujala jednoznačné stanovisko.

Byla to totiž právě šéfka německé vlády, která někdejšího dolnosaského premiéra protlačila do funkce spolkového prezidenta. Wulffa zvolilo společné zasedání Spolkového sněmu a Spolkové rady do úřadu v červnu 2010 až při třetím hlasování.

Lengfeldová navíc navrhla, aby opozice podpořila v příští volbě prezidenta Joachima Gaucka, někdejšího předsedu Úřadu pro dokumentaci zločinů bývalé východoněmecké policie Stasi.

"Neodstoupím"

Od chvíle, kdy Wulff zveřejnil své písemné stanovisko k půjčce a úvěru u BWB, uraženě mlčel, je však více než jisté, že pokud chce setrvat ve funkci, bude se muset veřejnosti omluvit mnohem přesvědčivějším způsobem.

Tím spíše, když po Bildu přiznal také týdeník Welt am Sonntag, že prezident vykonával před časem nemístný nátlak na jednoho z jeho redaktorů v souvislosti s článkem, v němž list odhalil, že Wulff má nevlastní sestru, k níž se bez zjevného důvodu dlouhá léta nehlásí.

Ve středu Wulff prohlásil, že navzdory tlaku politiků a médií nehodlá odstoupit. Ve čtvrthodinovém rozhovoru, který zařadily obě německé veřejnoprávní televize ARD a ZDF do hlavního vysílacího času, zdůraznil, že si je vědom své odpovědnosti.

"Rád svou odpovědnost přijímám," prohlásil prezident v předtočeném interview podle agentury DPA. Zdůraznil ale, že si není vědom pochybení při výkonu úřadu, který prý zastává rád.

Dodal, že by nechtěl být prezidentem v zemi, kde si člověk nemůže půjčit peníze od přátel.

Podle aktuálního průzkumu televize ARD se 50 procent Němců domnívá, že by měl Wulff odstoupit, 47 procent si myslí, že v úřadu může zůstat. Průzkum se konal ještě před středečním rozhovorem. Ukazuje se ale, že prezidentova podpora klesá. V pondělí se pro to, aby zůstal v úřadu, vyslovilo 63 procent respondentů, jeho demisi chtělo 34 procent lidí. Ještě několik dnů před Vánocemi s jeho odchodem souhlasilo jen 26 procent dotázaných.

 

Právě se děje

Další zprávy