Návrh, o němž hlasujeme, jsme ani nečetli, říkali Italové o referendu, které může pohřbít euro

Ivana Gášková
5. 12. 2016 12:07
"Premiérovi nevěřím, hlasovala jsem pro 'ne'," říká volička v dvacetitisícovém městečku u Milána. Účast během italského referenda o změně ústavy dosáhla téměř 70 procent. Mnoho lidí ho ale chápalo jako hlasování o důvěře premiérovi Matteu Renzimu a jím navrhovaný pozměňovací návrh ve skutečnosti ani nečetlo. Někteří Italové premiérovi vyčítají například údajné napojení na lobbisty. Renzi po oznámení výsledků referenda oznámil, že končí.
Jedna z voliček v Miláně během referenda o změně ústavy.
Jedna z voliček v Miláně během referenda o změně ústavy. | Foto: Reuters

Milán (od naší zvláštní zpravodajky) – Ještě hodinu před koncem hlasování bylo v základní škole volebního okrsku číslo 5 v italském Novate Milanese plno. Lidé stále přicházeli odevzdat svůj hlas v referendu o změně ústavy. Účast v tomto dvacetitisícovém městečku na předměstí Milána nakonec přesáhla 78 procent.

"Hlasovala jsem 'ne', protože se mi nelíbí, že za Renzim stojí Confindustria, konfederace podnikatelů, a lobby. Přitom přišel do politiky s tím, že bude bojovat proti lobbistům," líčí rozčileně osmatřicetiletá Silvia.

A stejně starý Nicola dodává: "Nesouhlasím s tím, že jeho vláda prosadila zákon o registrovaném partnerství. Nelíbí se mi, že vláda, v jejímž čele stojí katolík, nepodporuje tradiční rodinu," uzavírá otec pěti dětí.

K obsahu reformy se oba odmítli vyjádřit. Hlasování berou jako vysvědčení pro vládu nejmladšího premiéra v historii země, který rozčeřil vody tradiční italské "gerontokracie" ("vláda starých", pozn. red.).

Podobně k referendu o změně ústavy přistupovali i další Italové, účast nakonec podle BBC dosáhla téměř 70 procent. A premiér Matteo Renzi oznámil, že v čele vlády končí.

Návrh novelizace usiloval o zmenšení Senátu a okleštění pravomocí regionálních vlád. Premiér se jím podle svých slov snažil stabilizovat italskou vládu a snížit státní výdaje. Kritici ale oponují, že pouze chtěl koncentrovat moc na jednom místě.

"Premiérovi nevěřím"

Starší dáma, která právě v Novate Milanese odvolila a představuje se pouze jako odborářka, uvádí, že i jejím důvodem pro "ne" bylo, že Renzi byl podle ní dosazen na pozici premiéra lobbisty. A také Evropskou unií a Troikou (Evropská komise, Evropská centrální banka a Mezinárodní měnový fond – pozn. red.).

Asi pětadvacetiletá volička, která přišla hodit svůj hlas do urny těsně před 23. hodinou, odpovídá sporadicky: "Premiérovi nevěřím, hlasovala jsem pro 'ne'.“

Ani jeden z oslovených voličů se nechtěl vyjádřit k obsahu reformy. Všichni shodně uvedli, že návrh novelizace ani nečetli.

Nedaleko školy, kde se volilo, postávají kolem barů mladí lidé, většinou studenti. S drinkem a cigaretou v ruce odpovídají na dotaz, zda byli volit, svorně: "Nemohli jsme se rozhodnout, jak volit. A i kdyby, jeden hlas nic nezmůže a nic se nezmění."

Paradoxem zůstává, že nejhlasitější odpůrci změny ústavy a "ochránci demokracie a ústavnosti" se profilovali především ze stran a hnutí (například Liga Severu a Hnutí pěti hvězd), které nerespektují jednotu Itálie. Tato uskupení podporují oddělení severu od jihu a Itálii vidí na odchodu z EU a eurozóny, ačkoli členství v obou je zakotveno v současné ústavě.

Co bude dál s Itálií?

Politici se nyní předhánějí s návrhy, co dělat po premiérově rezignaci a pádu vlády. Beppe Grillo, bývalý komik a dnes předseda Hnutí pěti hvězd, doufá, že budou vypsány nové volby, které jeho hnutí vyhraje, a následně bude sestavovat vládu. 

Předseda Ligy Severu Matteo Salvini ještě v noci napsal na svůj účet na Twitteru: "Ať žije Trump, ať žije Putin, ať žije Le Penová, ať žije Liga!“

A stejně jako předsedkyně krajně pravicové strany Fratelli d'Italia (Bratři Itálie) Giorgia Meloniová se i on těší na předčasné volby.

Jinak však mluví Forza Italia, kterou založil bývalý premiér Silvio Berlusconi. "Demokratická strana (v jejímž čele je Renzi – pozn. red.) má v současnosti v parlamentu většinu. Proto by měla dostat šanci složit novou vládu,“ řekl bezprostředně po vyhlášení výsledků referenda Renato Brunetta, předseda parlamentního klubu Forza Italia.

Strana se v současné době potýká s vnitřním rozvratem, volební preference má nízké a její představitelé nemají zájem o uspořádání předčasných voleb, v nichž by Forza Italia propadla.

 

Právě se děje

Další zprávy