Premiérka Islandu se oženila s dlouholetou partnerkou

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
28. 6. 2010 15:25
Na ostrově mohou homosexuální či lesbické páry také adoptovat děti

Reykjavík - Islandská premiérka Jóhanna Sigrudardóttirová jako jedna z prvních zájemkyň využila nového zákona, který povoluje sňatky osob stejného pohlaví. Vdala se za svou partnerku.

Manželský svazek uzavřela premiérka se spisovatelkou Jónínou Leósdóttirovou hned v neděli, kdy zákon vstoupil v platnost.

Dvojice žila v registrovaném partnerství už od roku 2002 a nyní požádala o změnu v oficiální manželství. Žádný obřad se přitom nekonal, uvedla místní média.

Příslušný zákon poslanci islandského parlamentu přijali jednohlasně 11. června.

Bývalá letuška, 68letá sociální demokratka Jóhanna Sigrudardóttirová, se stala předsedkyní islandské vlády v loňském roce poté, co středopravá vláda odešla po sérii protestů kvůli ekonomické krizi.

V předvolební kampani.
V předvolební kampani. | Foto: Reuters

Island má jedny z nejliberálnějších zákonů ohledně svazků stejného pohlaví, jež zde byly legalizovány už v roce 1996. Homosexuálním párům je v současnosti umožňována i adopce dítěte.

Premiérka před rokem prosadila na ostrově začátek rozhovorů o členství v Evropské unii. O jediný hlas. Ve třiašedesátičlenném zákonodárném sboru stačilo stoupencům členství v unii 33 hlasů. Přesně tolik jich zvedlo pro EU ruku, proti bylo 28 poslanců. Dva se zdrželi hlasování.

Podle Sigrudardóttirové se Island vstupem do EU vyhne velké krizi, která zasáhla ostrov na podzim roku 2008.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Baseballisté Houstonu vyřadili Yankees a jsou ve finále MLB

Baseballisté Houstonu budou podruhé během tří let hrát Světovou sérii. Astros se dostali do finále MLB po výhře nad New York Yankees 4:2 na zápasy. Postupovou výhru trefil homerunem José Altuve.

Světová série začne v Houstonu v úterý a soupeřem vítězů ligy z roku 2017 bude při premiéře ve finále soutěže tým Washington Nationals.

Houston Astros porazili Yankees v sobotním šestém utkání 6:4. V dohrávce poslední deváté směny zajistil domácímu týmu triumf dvoubodovým odpalem za bariéru Altuve. "Nejsme ve Světové sérii díky mně, ale díky celému týmu," řekl nejužitečnější hráč série.

Podobně Astros vyhráli nad Yankees i druhé utkání série, v kterém až v druhé nastavené směně rozhodl homerunem Carlos Correa.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Svitavsku v noci hořel neobývaný dům. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev

Škodu za půl milionu korun způsobil v noci na neděli požár rodinného domu s dílnou v Mikulči na Svitavsku. Oheň do rána likvidovalo sedm hasičských jednotek.

Plameny zničily převážně dílnu a hospodářskou část stavení, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. "Obytnou část se podařilo hasičům ochránit. Vyšetřovatelka dnes dopoledne zjistila, že příčinou vzniku požáru v Mikulči bylo uložení hořlavých látek v blízkosti kamen," uvedla Horáková. Objekt je neobývaný, při příjezdu hasičů byl celý v plamenech. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Indonéský prezident Widodo se v Jakartě ujal úřadu na dalších pět let

Inaugurace opětovně zvoleného indonéského prezidenta Jokoa Widodoa se konala za přísných bezpečnostních opatření, před deseti dny se totiž muslimští radikálové pokusili zavraždit jednoho z ministrů, který je stále hospitalizován. Nad pořádkem v ulicích dohlíželo 30 tisíc policistů a vojáků.

Indonésané Widodoa zvolili v dubnu v přímých volbách na další pětileté období, které bude poslední, jak ukládá ústava. Očekává se, že prezident v nejbližší době oznámí složení vlády. Widodo pochází ze skromných poměrů a už jako dítě musel pracovat, aby pomohl rodině. Než se stal roku 2012 guvernérem Jakarty, studoval lesnictví a působil jako starosta ve městě Solo. Jeho popularita však postupně slábne, píše agentura AFP. V září Indonésie zažila studentské protesty, nepokoje v provincii Papua a vláda také s obtížemi zvládala rozsáhlé požáry na Borneu a Sumatře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy