Premiérka Islandu se oženila s dlouholetou partnerkou

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
28. 6. 2010 15:25
Na ostrově mohou homosexuální či lesbické páry také adoptovat děti

Reykjavík - Islandská premiérka Jóhanna Sigrudardóttirová jako jedna z prvních zájemkyň využila nového zákona, který povoluje sňatky osob stejného pohlaví. Vdala se za svou partnerku.

Manželský svazek uzavřela premiérka se spisovatelkou Jónínou Leósdóttirovou hned v neděli, kdy zákon vstoupil v platnost.

Dvojice žila v registrovaném partnerství už od roku 2002 a nyní požádala o změnu v oficiální manželství. Žádný obřad se přitom nekonal, uvedla místní média.

Příslušný zákon poslanci islandského parlamentu přijali jednohlasně 11. června.

Bývalá letuška, 68letá sociální demokratka Jóhanna Sigrudardóttirová, se stala předsedkyní islandské vlády v loňském roce poté, co středopravá vláda odešla po sérii protestů kvůli ekonomické krizi.

V předvolební kampani.
V předvolební kampani. | Foto: Reuters

Island má jedny z nejliberálnějších zákonů ohledně svazků stejného pohlaví, jež zde byly legalizovány už v roce 1996. Homosexuálním párům je v současnosti umožňována i adopce dítěte.

Premiérka před rokem prosadila na ostrově začátek rozhovorů o členství v Evropské unii. O jediný hlas. Ve třiašedesátičlenném zákonodárném sboru stačilo stoupencům členství v unii 33 hlasů. Přesně tolik jich zvedlo pro EU ruku, proti bylo 28 poslanců. Dva se zdrželi hlasování.

Podle Sigrudardóttirové se Island vstupem do EU vyhne velké krizi, která zasáhla ostrov na podzim roku 2008.

 

Právě se děje

Další zprávy