Premiér Gentiloni chce jednat o autonomii Benátek a Lombardie. Lekce z demokracie, zní v Itálii

ČTK ČTK
23. 10. 2017 18:50
Na nedělní nezávazná referenda o větší autonomii regionů Benátky a Lombardie navážou rozhovory na vládní úrovni. Premiér Paolo Gentiloni dal najevo ochotu o otázce jednat.
Paolo Gentiloni
Paolo Gentiloni | Foto: Reuters

Řím - Italský premiér Paolo Gentiloni dal zelenou rozhovorům o větší autonomii bohatých severoitalských regionů Benátky a Lombardie, informoval o tom guvernér Lombardie Roberto Maroni. Voliči se v nedělních nezávazných referendech jasně vyslovili pro to, aby na oba regiony přešlo z ústřední vlády více pravomocí. Hlasování iniciovala dříve separatistická Liga severu.

"Potvrdil (premiér) diskusi o všech oblastech, na něž pamatuje ústava. Počítá se s tím, že se zapojí i ministerstvo financí (kvůli koordinaci daňového systému)," uvedl Maroni.

V Benátkách přišlo volit 57,2 procenta voličů a 98,1 procenta z nich si přeje více autonomie. V sousední Lombardii k urnám došlo 38,5 procenta voličů a více pravomocí chce 98 procent z nich, informovala agentura ANSA.

Ministr zemědělství Maurizio Martina v rozhovoru pro list La Repubblica zpochybnil, že vláda bude s regiony probírat daně. "Měl jsem za to, že Martina má na starost zemědělství," sarkasticky kontroval v rozhlase guvernér Benátek Luca Zaia. "Myslím, že naším partnerem v dialogu je premiér," dodal.

Lombardie, s finančním centrem Milánem, se na hrubém domácím produktu Itálie podílí 20 procenty a region Benátky deseti procenty. Obyvatelé těchto bohatých regionů si ale dlouhodobě stěžují, že se jim vrací z jejich daní, které odvádějí do Říma, příliš málo.

Zaia řekl, že Benátky se budou ucházet o autonomii ve "všech 23" oblastech, které mohou být podle ústavy převedeny na region, a budou žádat zpět "devět desetin ze (svých) daní", napsala agentura ANSA.

Šéf Ligy severu, domovské strany obou guvernérů, Matteo Salvini v pondělí uvedl, že výsledky referend jsou "lekcí demokracie" jak pro Itálii, tak pro Evropu. "Vybrali jsme si legální, neagresivní a ústavní cestu," řekl na tiskové konferenci. "Stejnou příležitost nabídneme všem, kdo o ni na severu či jihu projeví zájem," dodal.

To samé už dříve prohlásil za svou stranu Vzhůru, Itálie i Silvio Berlusconi, a z autonomie regionů se tak stává předvolební agenda stran pravého středu.

Salvini také řekl, že by jej nepřekvapilo, kdyby se debat o autonomii účastnily i regiony Emilia Romagna a Puglia, jejichž guvernéři z Demokratické strany žádají více pravomocí i bez vypsání referenda.

"Úspěch slaví Liga (severu), Zaia a Maroni. Výsledek hlasování je důležité, ale i nebezpečné vítězství," komentoval referenda historik Giovanni Orsina. Referenda by podle něj mohla prohloubit antagonismus mezi italským severem a jihem a obrátit se proti Lize severu, jež se před nadcházejícími volbami snaží získat vliv i mimo sever.

 

Právě se děje

Další zprávy