Překvapení v Cannes: Bude tu film o Litviněnkovi

čtk
23. 5. 2007 20:50
Filmový festival ovládla politika

Cannes - Filmový festival ve francouzském Cannes ovládla politika - organizátoři překvapivě ohlásili promítání dokumentu o bývalém ruském špionovi Alexandru Litviněnkovi, jenž byl loni v listopadu zavražděn v Londýně.

Na novinářské projekci se rovněž představil animovaný íránský snímek Persepolis, kritizující islámskou revoluci v Íránu. Teherán proti filmu dokonce oficiálně protestoval na francouzském velvyslanectví.

Co přivezl Někrasov

Pod dokumentem Vzpoura: případ Litviněnko je podepsán Andrej Někrasov. Osmačtyřicetiletý režisér se s Litviněnkem seznámil v roce 2002 v Londýně a od té doby sledoval jeho život a zajímal se o jeho opozici vůči režimu prezidenta Vladimira Putina. V telefonickém rozhovoru pro agenturu AFP označil Litviněnka za "přítele a hrdinu".

Snímek se bude promítat mimo soutěž až v sobotu. Do Cannes dokonce dorazí vdova po agentovi Marina a jejich syn Anatolij. Litviněnková týž dne vystoupí na tiskové konferenci.

Litviněnko, který žil v Londýně a loni získal ruské občanství, byl otráven radioaktivní látkou. Jedním z hlavních podezřelých byl ruský podnikatel a bývalý člen KGB Andrej Lugovoj. Britská prokuratura v úterý navrhla jeho zatčení a stíhání, Rusko jej ale nechce vydat. Sám Litviněnko obvinil krátce před svou smrtí z otravy Putina.

Vraha režisér nezná

Někrasov soudí, že kdyby britské orgány neměly "vážný důvod", "ruskou stranu" by neobvinily. Kdo zabil Litviněnka, ale prý neví.

Někrasovův dokument je zajímavý i tím, že obsahuje svědectví novinářky Anny Politkovské, která psala hlavně o Čečensku a byla zavražděna loni v říjnu, podle některých pozorovatelů patrně na objednávku Kremlu.

"Je to vzpomínkový film, který nevypráví o Litviněnkově kauze v její poslední fázi, ale spíš o tom, kdo byl Litviněnko a kdo jsou lidé, kteří se v Rusku snaží o udržení svobodného tisku," řekl AFP umělecký vedoucí festivalu Thierry Frémaux.

Protest z Íránu

 Na novinářské projekci se dnes dočkal aplausu íránský animovaný film Persepolis od Francouzky íránského původu Marjane Satrapiové, která na plátno převedla svůj autobiografický komiks. Satrapiová podle AFP načrtla "živý, něžný a humorný portrét" mladé ženy pocházející z teheránské buržoazní rodiny, která po islámské revoluci z roku 1979 odejde do exilu. Íránský režim tehdy krutě potlačoval osobní svobody, především práva žen.

Uvedení Persepolis v Cannes pobouřilo Teherán, který to označil za "politický a dokonce protikulturní akt".

Mezi favority soutěže je i drama německo-tureckého režiséra Fatiha Akina Auf der anderen Seite (Na druhé straně). Akin v něm vykresluje současné osudy Turků i Němců, které se zkříží. Hlavním hrdinou je mladý turecký aktivista, jenž uteče do Brém.

 

Právě se děje

Další zprávy