Britský žalobce: Litviněnka zavraždil ruský obchodník

pav
22. 5. 2007 16:22
Británie požádá Rusko o vydání Andreje Lugového
Andrej Lugovoj (vlevo) a Dmitrij Kovtun
Andrej Lugovoj (vlevo) a Dmitrij Kovtun | Foto: Reuters

Londýn - Z vraždy bývalého ruského agenta Andreje Litviněnka, který byl loni v Londýně otráven radioaktivním izotopem polonium-210, se britská prokuratura chystá obvinit ruského občana Andreje Lugového.

Na tiskové konferenci v Londýně to oznámil generální prokurátor Ken Macdonald s tím, že proti podezřelému podle jeho názoru existuje dostatek důkazů. Policie předala prokuratuře podklady už v lednu.

"Dospěl jsem k závěru, že žaloba v této věci je zjevně ve veřejném zájmu," prohlásil Macdonald.

"Za těchto okolností jsem naše právníky pověřil, aby okamžitě začali jednat ve věci brzkého vydání Andreje Lugového z Ruska do Spojeného království, aby mohl být obviněn z vraždy a postaven neprodleně před soud v Londýně, kde se z tohoto mimořádně závažného zločinu bude zodpovídat," dodal.

ANDREJ LUGOVOJ

Andrej Lugovoj
  • Lugovoj byl od roku 1987 důstojníkem KGB a měl na starosti ochranu vysoce postavených představitelů komunistického režimu. Po rozpadu Sovětského svazu přešel do FSB, kde zajišťoval bezpečnost bývalého premiéra Jegora Gajdara, šéfa prezidentského aparátu Sergeje Filatova nebo například ministra zahraničí Andreje Kozyreva.
  • Na konci roku 1996 přešel do služeb mocného oligarchy Borise Berezovského, považovaného za šedou eminenci tehdejšího ruského prezidenta Borise Jelcina. V letech 1997 až 2001 pracoval jako šéf ochranky ruské televizní stanice ORT, která tehdy Berezovskému patřila. Když však miliardář upadl v nemilost Jelcinova nástupce Vladimira Putina, Lugovoj skončil v roce 2001 za mřížemi, údajně za přípravy útěku Nikolaje Gluškova, který spolu s Berezovským údajně připravil o stamiliony dolarů státní aerolinky Aeroflot, kde Gluškov býval náměstkem.
  • S Litviněnkem se Lugovoj znal údajně od roku 1995, byli však prý spojeni pouze obchodně. V současnosti je majitelem společnosti Pershin, která se zabývá bezpečnostními službami, ale i výrobou nealkoholických nápojů a vína.

Zdroj: ČTK

Rusko Lugového nevydá

Jak uvádí agentura Reuters, Británie už také Rusku sdělila, že očekává ve věci plnou spolupráci.

"Jde o závažný zločin. Očekáváme od ruských úřadů plnou spolupráci v našem úsilí postavit pachatele před britskou spravedlnost. Zdůraznili jsme to ruskému velvyslanci, který byl dnes povolán na ministersvo," oznámila šéfka britské diplomacie Margaret Beckettová.

Moskva však této žádosti takřka jistě nevyhoví. "V souladu s článkem 61 ruské ústavy nemůže být ruský občan vydán cizímu státu," řekla novinářům v Moskvě mluvčí ruského generálního prokurátora Marina Gridněvová.

Ruská strana nicméně nevylučuje, že bude Lugového sama stíhat doma. Sám podezřelý se podle ruské agentury ITAR-TASS nechal slyšet, že obvinění britské prokuratury jsou "politicky motivovaná".

Berezovskij jako společný jmenovatel

Oficiální činitelé v Rusku opakovaně naznačili, že za vraždou by mohl být Litviněnkův mecenáš a politický protivník prezidenta Vladimira Putina Boris Berezovskij, kterému byl v Londýně před časem udělen politický azyl.

Berezovskij je v Rusku obviněn z více trestných činů, Londýn však odmítl žádost Moskvy o jeho vydání.

Alexandr Litviněnko na smrtelné posteli
Alexandr Litviněnko na smrtelné posteli | Foto: Reuters

Svého času pro "kmotra z Kremlu", jak Berezovského nazval investigativní americký novinář ruského původu Paul Klebnikov (později byl za dosud nevyjasněných okolností zavražděn), pracovali jak Litviněnko tak Lugovoj.

S Litviněnkem se Lugovoj, který stejně jako on kdysi působil v tajných službách, sešel v britské metropoli loni v listopadu krátce před tím, než známý kritik Kremlu smrtelně onemocněl.

V prosinci pak Lugového v Moskvě vyslechli britští vyšetřovatelé. Podle britských médií se již tehdy stal jedním ze dvou hlavních podezřelých.

Tím druhým byl ruský podnikatel Dmitrij Kovtun, který se londýnského setkání s Litviněnkem, kde s největší pravděpodobností došlo k otravě, také zúčastnil. Oba nicméně kategoricky popírají jakýkoli podíl na Litviněnkově smrti.

 

Právě se děje

před 51 minutami

USA omezily víza pro čínské funkcionáře kvůli Tibetu

Americká administrativa omezila a v některých případech dokonce zakázala vydávání víz čínským funkcionářům, kteří se podle ní podílejí na blokování cest cizinců do Tibetu. Oznámil to v úterý ministr zahraničí Mike Pompeo. Šéf diplomacie ale nesdělil, jakých konkrétních osob se americké sankce týkají, ani kolik lidí jimi bude postiženo, uvedla agentura AP.

"Peking bohužel dál systematicky omezuje cesty amerických diplomatů a dalších úředníků, novinářů a turistů do autonomní oblasti Tibetu," uvedl Pompeo. Proto americké úřady recipročně omezí možnost cestování do USA pro ty čínské představitele, kteří se podle nich podíleli či podílejí na formulování a prosazování pravidel, která Tibet cizincům z velké části uzavírají.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Rusko a Čína vetovaly prodloužení pomoci pro Sýrii

Rusko a Čína vetovaly v Radě bezpečnosti OSN rezoluci o dalším prodloužení přeshraniční humanitární pomoci pro Sýrii. Informovala o tom agentura DPA. Současné povolení platí jen do pátku, na dodávkách potravin a léků jsou přitom závislé miliony syrských civilistů.

Rezoluci navrhly společně Německo a Belgie, zástupci Číny a Ruska se ale během úterního jednání postavili proti. Podle DPA Moskva chce, aby se pro doručování pomoci nadále využíval jen jediný hraniční přechod z Turecka. Dalších 13 členů RB ale trvá na tom, že pro humanitární dodávky musí dál sloužit nejméně dva přechody jako dosud.

Zdroj: ČTK
Další zprávy