Britský žalobce: Litviněnka zavraždil ruský obchodník

pav
22. 5. 2007 16:22
Británie požádá Rusko o vydání Andreje Lugového
Andrej Lugovoj (vlevo) a Dmitrij Kovtun
Andrej Lugovoj (vlevo) a Dmitrij Kovtun | Foto: Reuters

Londýn - Z vraždy bývalého ruského agenta Andreje Litviněnka, který byl loni v Londýně otráven radioaktivním izotopem polonium-210, se britská prokuratura chystá obvinit ruského občana Andreje Lugového.

Na tiskové konferenci v Londýně to oznámil generální prokurátor Ken Macdonald s tím, že proti podezřelému podle jeho názoru existuje dostatek důkazů. Policie předala prokuratuře podklady už v lednu.

"Dospěl jsem k závěru, že žaloba v této věci je zjevně ve veřejném zájmu," prohlásil Macdonald.

"Za těchto okolností jsem naše právníky pověřil, aby okamžitě začali jednat ve věci brzkého vydání Andreje Lugového z Ruska do Spojeného království, aby mohl být obviněn z vraždy a postaven neprodleně před soud v Londýně, kde se z tohoto mimořádně závažného zločinu bude zodpovídat," dodal.

ANDREJ LUGOVOJ

Andrej Lugovoj
  • Lugovoj byl od roku 1987 důstojníkem KGB a měl na starosti ochranu vysoce postavených představitelů komunistického režimu. Po rozpadu Sovětského svazu přešel do FSB, kde zajišťoval bezpečnost bývalého premiéra Jegora Gajdara, šéfa prezidentského aparátu Sergeje Filatova nebo například ministra zahraničí Andreje Kozyreva.
  • Na konci roku 1996 přešel do služeb mocného oligarchy Borise Berezovského, považovaného za šedou eminenci tehdejšího ruského prezidenta Borise Jelcina. V letech 1997 až 2001 pracoval jako šéf ochranky ruské televizní stanice ORT, která tehdy Berezovskému patřila. Když však miliardář upadl v nemilost Jelcinova nástupce Vladimira Putina, Lugovoj skončil v roce 2001 za mřížemi, údajně za přípravy útěku Nikolaje Gluškova, který spolu s Berezovským údajně připravil o stamiliony dolarů státní aerolinky Aeroflot, kde Gluškov býval náměstkem.
  • S Litviněnkem se Lugovoj znal údajně od roku 1995, byli však prý spojeni pouze obchodně. V současnosti je majitelem společnosti Pershin, která se zabývá bezpečnostními službami, ale i výrobou nealkoholických nápojů a vína.

Zdroj: ČTK

Rusko Lugového nevydá

Jak uvádí agentura Reuters, Británie už také Rusku sdělila, že očekává ve věci plnou spolupráci.

"Jde o závažný zločin. Očekáváme od ruských úřadů plnou spolupráci v našem úsilí postavit pachatele před britskou spravedlnost. Zdůraznili jsme to ruskému velvyslanci, který byl dnes povolán na ministersvo," oznámila šéfka britské diplomacie Margaret Beckettová.

Moskva však této žádosti takřka jistě nevyhoví. "V souladu s článkem 61 ruské ústavy nemůže být ruský občan vydán cizímu státu," řekla novinářům v Moskvě mluvčí ruského generálního prokurátora Marina Gridněvová.

Ruská strana nicméně nevylučuje, že bude Lugového sama stíhat doma. Sám podezřelý se podle ruské agentury ITAR-TASS nechal slyšet, že obvinění britské prokuratury jsou "politicky motivovaná".

Berezovskij jako společný jmenovatel

Oficiální činitelé v Rusku opakovaně naznačili, že za vraždou by mohl být Litviněnkův mecenáš a politický protivník prezidenta Vladimira Putina Boris Berezovskij, kterému byl v Londýně před časem udělen politický azyl.

Berezovskij je v Rusku obviněn z více trestných činů, Londýn však odmítl žádost Moskvy o jeho vydání.

Alexandr Litviněnko na smrtelné posteli
Alexandr Litviněnko na smrtelné posteli | Foto: Reuters

Svého času pro "kmotra z Kremlu", jak Berezovského nazval investigativní americký novinář ruského původu Paul Klebnikov (později byl za dosud nevyjasněných okolností zavražděn), pracovali jak Litviněnko tak Lugovoj.

S Litviněnkem se Lugovoj, který stejně jako on kdysi působil v tajných službách, sešel v britské metropoli loni v listopadu krátce před tím, než známý kritik Kremlu smrtelně onemocněl.

V prosinci pak Lugového v Moskvě vyslechli britští vyšetřovatelé. Podle britských médií se již tehdy stal jedním ze dvou hlavních podezřelých.

Tím druhým byl ruský podnikatel Dmitrij Kovtun, který se londýnského setkání s Litviněnkem, kde s největší pravděpodobností došlo k otravě, také zúčastnil. Oba nicméně kategoricky popírají jakýkoli podíl na Litviněnkově smrti.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Adetokunbo v NBA dovedl Milwaukee k šesté výhře za sebou

Nejužitečnější hráč minulé sezony Janis Adetokunbo zaznamenal ve čtvrtečním utkání NBA proti Portlandu impozantní triple double za 24 bodů, 19 doskoků a 15 asistencí a byl strůjcem vítězství Milwaukee 137:129. Bucks se po šesté výhře za sebou osamostatnili v čele Východní konference.

Adetokunbo podruhé v sezoně dosáhl na dvojciferná čísla ve třech základních statistických ukazatelích a stal se prvním hráčem v historii klubu, který zaznamenal bilanci čítající alespoň 20+15+15. Jeho čtvrteční výkon v historii ligy předčili jen slavní Oscar Robertson, Wilt Chamberlain a Larry Bird.

Střelecky se přitom řecký basketbalista trápil a proměnil jen devět z 27 střel. V počtu finálních přihrávek ale ve své sedmé sezoně v lize dosáhl na osobní rekord. "Když mi to nepadalo, snažil jsem se nacházet spoluhráče. Udělal jsem ale jen půlku práce, to oni se trefovali," řekl Adetokunbo.

Další zprávy