Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan přiletěl do Německa, v pátek se setkal s prezidentem Frankem-Walterem Steinmeierem i kancléřkou Angelou Merkelovou. V zemi zůstane do soboty, kdy v Kolíně nad Rýnem otevře největší evropskou mešitu mimo území Turecka. I když už byl Erdogan ve spolkové republice jako prezident a premiér více než desetkrát, nyní je zde poprvé na státní návštěvě. Doprovázejí ji přísná bezpečnostní opatření. Německo-turecké vztahy prošly v uplynulých dvou letech řadou krizí. V posledních měsících se sice o něco zlepšily, ale i tak je komplikuje například fakt, že Turecko zadržuje několik občanů německé národnosti. Projděte si nejzásadnější momenty vztahů těchto dvou zemí.
Zadržovaní Němci
Po zmařeném pokusu o puč proti prezidentovi Recepu Erdoganovi zadržely turecké bezpečnostní složky celkem 35 Němců, jejichž věznění označilo německé ministerstvo zahraničí za politicky motivované.
Dopisovatel německého listu Die Welt Deniz Yücel byl zadržen v únoru 2017 a za mřížemi strávil bez obvinění asi rok. Erdogan jej nazval "teroristou" a "špionem". Zadržen byl i lidskoprávní aktivista Peter Steudtner. Oba dva jmenovaní jsou už na svobodě.
Víceméně šťastný konec měla i kauza třiatřicetileté německé novinářky a překladatelky Mesaly Toluové, která je dcerou tureckých přistěhovalců. Byla zatčena ve vlasti svých rodičů v květnu 2017, ve vazbě strávila sedm měsíců. Ankara ji obvinila ze šíření propagandy a členství v zakázané Marxisticko-leninské straně (MKLP), prokuratura pro ni žádala 15 let vězení. Toluová obvinění odmítala.
Propuštěna byla po sedmnácti měsících zadržování, ale nesměla opustit zemi. Až letos v srpnu turecký soud cestovní omezení zrušil a Toluová se rozhodla vrátit se do Německa. Její manžel Turecko opustit nesmí.
Podle Berlína zůstává v tureckém vězení z politických důvodů ještě pět Němců, kteří představují největší překážku na cestě k uklidnění zostřených vztahů mezi oběma státy.
Většina z nich čelí obvinění ze spolupráce s teroristy, k nimž Ankara počítá i hnutí duchovního Fethullaha Gülena. Právě ten podle Erdogana zosnoval předloňský pokus o puč. Gülen, který dlouhodobě žije v USA, to odmítá.