Vnuci nacismu a nepřátelé Turecka? Erdogana v Německu přivítala vyostřená atmosféra

Zahraničí ČTK Kateřina Vítková Zahraničí, ČTK, Kateřina Vítková
Aktualizováno 28. 9. 2018 13:58
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan přiletěl do Německa, v pátek se setkal s prezidentem Frankem-Walterem Steinmeierem i kancléřkou Angelou Merkelovou. V zemi zůstane do soboty, kdy v Kolíně nad Rýnem otevře největší evropskou mešitu mimo území Turecka. I když už byl Erdogan ve spolkové republice jako prezident a premiér více než desetkrát, nyní je zde poprvé na státní návštěvě. Doprovázejí ji přísná bezpečnostní opatření. Německo-turecké vztahy prošly v uplynulých dvou letech řadou krizí. V posledních měsících se sice o něco zlepšily, ale i tak je komplikuje například fakt, že Turecko zadržuje několik občanů německé národnosti. Projděte si nejzásadnější momenty vztahů těchto dvou zemí.
Recep Tayyip Erdogan.
Recep Tayyip Erdogan. | Foto: Reuters

Nacistické praktiky

Vztahy Německa a Turecka se prudce zhoršily i v roce 2017 poté, co Německo (a také Nizozemsko) zakázaly tureckým politikům v tamních diasporách agitovat za Erdogana. Respektive agitovat za změny turecké ústavy, o nichž Turci hlasovali v referendu a které nakonec posílily pravomoci Erdogana.

Ten neváhal a evropské státy označil za nacisty a fašisty. Naposledy tak učinil na začátku letošního dubna - necelé dva týdny před zmíněným referendem. Tentokrát evropské země označil za "vnuky nacismu".

Erdogan také vyzval příslušníky turecké komunity v Evropě, aby se pomstili evropským zemím, v nichž žijí, za údajné represe a přišli hlasovat v referendu v co nejhojnějším počtu. "Dejte těmto vnukům nacionálního socialismu, kteří uplatňují tyto fašistické represe, hlasem 'Ano' patřičnou odpověď," vyzval prezident.

Většina Turků žijících v Německu ústavní změny v rodné zemi podpořila. Německá protiimigrační a krajně pravicová strana Alternativa pro Německo (AfD) dokonce přišla s nápadem, aby byli stoupenci Erdogana "navráceni" zpátky do Turecka.

 

Právě se děje

Další zprávy