Smrtonosné bomby shodily vrtulníky a stíhačky. Chemické zbraně v Sýrii zabíjejí roky, umírají i děti

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
9. 4. 2018 12:53
Údajný sobotní chemický útok v syrském městě Dúmá, při kterém zemřelo až 80 lidí, není prvním podobným incidentem. Od zahájení války v Sýrii v březnu 2011 se k použití chemických zbraní uchýlila jak vláda prezidenta Bašára Asada, tak povstalecké skupiny včetně teroristické organizace Islámský stát. Damašek i rebelové to ovšem odmítají. V červenci 2012 syrský režim poprvé přiznal, že vlastní chemické a biologické zbraně. K největšímu útoku, při němž Asadova armáda u Damašku použila chemické zbraně proti vlastním lidem, došlo v srpnu 2013. Zahynulo při něm až 1700 lidí.
Lidé v Idlíbu dostávají první pomoc po chemickém útoku.
Lidé v Idlíbu dostávají první pomoc po chemickém útoku. | Foto: Reuters

Chán Šajchún, 4. dubna 2017

Při náletu na vesnici Chán Šajchún v syrské provincii Idlíb zemřelo nejméně 87 lidí, včetně 28 dětí a 20 žen. Podle exilové organizace ochránců lidských práv (SOHR) i řady západních zemí šlo o letouny armády prezidenta Bašára Asada, které použily toxický plyn.

Oběti byly zasaženy sarinem, což potvrdila v červnu 2017 Organizace spojených národů. Damašek ale popřel, že by útok spáchala jeho armáda. Jednalo se o nejhorší použití chemických zbraní v syrské občanské válce od útoku v Ghútě v srpnu 2013.

Jako odvetu za tento útok bombardovali Američané syrskou základnu Šajrát. Právě odtud byl podle informací Washingtonu veden nálet na Chán Šajchún.

 

Právě se děje

Další zprávy