Myslel, že letí letadlo. Lavina v Tatrách mu zabila spolužáky, jeho zachránila šála

Petra Škraňková Dan Poláček Petra Škraňková, Dan Poláček
20. 1. 2024 17:47
Dodnes je to nejděsivější horské neštěstí, které se stalo ve Vysokých Tatrách, byť od něj v těchto dnech uplyne rovných 50 let. Lavina, která se utrhla u Popradského plesa, zasáhla lyžařský výcvik středoškoláků z Komárna. Na místě zabila 12 lidí, deset studentů a jejich učitele s 13letým synem. Skoro zázrakem se podařilo vyprostit jednoho chlapce, který strávil pod sněhem pět hodin.
Chata pri Popradskom plese (dříve Chata kapitána Morávky) ve Vysokých Tatrách leží v nadmořské výšce 1 494 metrů na břehu Popradského plesa.
Chata pri Popradskom plese (dříve Chata kapitána Morávky) ve Vysokých Tatrách leží v nadmořské výšce 1 494 metrů na břehu Popradského plesa. | Foto: Aktuálně.cz / Doko Ing. Mgr. Jozef Kotulič / Wikipedia / Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license.

Chata při Popradském plese

Popradské pleso v Mengusovské dolině je jednou z nejnavštěvovanějších lokalit Vysokých Tater. V lednu 1974 sem přijeli na lyžařský výcvik studenti ze dvou tříd střední průmyslové školy v Komárně. Ubytovali se v chatě kapitána Morávky, která se dnes jmenuje Horský hotel pri Popradskom plese.

Stylizovaný ilustrační snímek chaty.

 

Právě se děje

Další zprávy