Před 20 lety vykročili Slováci na cestu k samostatnosti

Aktuálne.sk
17. 7. 2012 19:40
Nejhorší by byla izolace, míní premiér Robert Fico s odkazem na členství v EU
Robert Fico byl jedním z těch, kdo před 20 lety zvedli pro deklaraci ruku.
Robert Fico byl jedním z těch, kdo před 20 lety zvedli pro deklaraci ruku. | Foto: Reuters

Bratislava - Je tomu přesně 20 let, co slovenští poslanci schválili Deklaraci o svrchovanosti Slovenska, jež zanedlouho vedla ke vzniku samostatného státu.

V deklaraci se tehdejší Slovenská národní rada přihlásila k právu slovenského národa na sebeurčení, v ten samý den oznámil poslední československý prezident Václav Havel svou rezignaci.

"Svrchovanost byla prvním suverénním krokem Slováků, kteří pocítili odpovědnost za vlastní osud," prohlásil současný premiér Robert Fico, který tehdy pro deklaraci zvedl ruku. "Slovensko před dvaceti roky vykročilo na cestu svobodné demokracie. A za tu dobu si svými činy získalo respekt."

Slovensko potřebuje EU

Rozhodnutí o osamostatnění podle něj uvedlo slovenskou společnost do velkého pohybu.

"Přicházela vlna svobody, kdy jsme bez zábran vyjadřovali názory nejen na politické uspořádání a politický systém, ale po dlouhých rocích ticha jsme se konečně mohli projevit jako myslící a konající svobodný národ," zavzpomínal na polistopadové roky.

Schválení deklarace podle něj jasně ukázalo odvahu a rozhodnost Slováků, kteří byli připraveni založit si vlastní stát. Právě to podle Fica otevřelo našim východním sousedům "nevídané možnosti v rámci Evropské unie".

I proto naznačil, že se význam svrchovanosti za dvacet let obsahově změnil. "Pokud si chceme udržet odkaz našich předků a udržet si svrchovanost, je to možné jen ve spolupráci s klíčovými hráči Evropské unie," míní. "Svrchovanost dnes vláda vnímá jako účast respektovaného a důvěryhodného Slovenska v elitním klubu."

Dvacáté výročí podpisu deklarace využil i k nepřímé kritice euroskeptických partají.

"Plnění závazků vyplývajících z našeho členství v eurozóně a Evropské unii není ztrátou či omezením suverenity, ale předpokladem úspěšného Slovenska. Nejhorším scénářem pro Slovensko by byla izolace."

 

Právě se děje

před 4 minutami

Zápasnice Hanzlíčková získala bronz na ME

Zápasnice Adéla Hanzlíčková získala bronzovou medaili na mistrovství Evropy ve Varšavě. V duelu o třetí místo v kategorii do 68 kg porazila šestadvacetiletá česká reprezentantka za 45 sekund na technickou převahu Ilanu Kratyšovou z Izraele.

Hanzlíčková díky druhé výhře na turnaji vybojovala druhou seniorskou medaili z kontinentálního šampionátu. Vicemistryně Evropy z roku 2019 ve středu ve čtvrtfinále porazila Litevku Danute Domikaityteovou a v boji o postup do finále pak nestačila na Francouzku Koumbu Larroqueovou.

V duelu o bronz Hanzlíčková na Izraelku, jež má na kontě tři evropská stříbra, nastoupila aktivně. Po půlminutě zaútočila o čtyři roky starší soupeřce na nohy, nejprve se ujala vedení 2:0 a krátce poté soupeřku několikrát otočila a rozhodčí zápas ukončil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy