Ani živí, ani mrtví. Vědcům se podařilo "probudit" mozky poražených prasat

Zahraničí Zahraničí
18. 4. 2019 21:04
Úspěšný pokus amerických vědců z Yaleovy univerzity naboural dosavadní chápání smrti a fungování mozku. Podařilo se jim částečně “vyléčit” mozky poražených prasat, když obnovili aktivitu některých mozkových buněk. Zvířata byla přitom už několik hodin mrtvá.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Nejde o vytvoření prasečích zombie nebo snad o naprosté oživení. Mozky v laboratoři nevykazovaly žádné stopy po znovunabytém vědomí nebo vnímání. Vědci prasata z tohoto hlediska k životu znovu nepřivedli. Experimentální léčbou ale dokázali znovu nastartovat krevní cévy v mozku.

Některé buňky opět spustily látkovou přeměnu, a dokonce reagovaly na léky. V některých neuronech ošetřené mozkové tkáně lékaři v laboratoři objevili elektrickou aktivitu.

Předpoklad, že mozek umírá krátce po zastavení přísunu kyslíku a že je to jeho nenávratný konec, se bude muset nejspíš přehodnotit. V současné medicíně platí fakt, že když pacientovi odumře mozek, je považován za mrtvého a je například možné použít jeho ostatní orgány k transplantaci.

"Smrt mozkových buněk probíhá mnohem déle, než jsme si mysleli," komentoval objev Nenad Sestan, profesor neurologie na americké Yaleově univerzitě. "Ukázali jsme, že proces umírání mozkových buněk je postupný, dá se zpomalit, odložit, nebo dokonce zvrátit."

Výsledky úspěšného pokusu mohou podle odborníků sloužit k výzkumu různých onemocnění mozku, jako je například Alzheimerova choroba.

K pokusu bylo vybráno 32 prasečích mozků, které výzkumníci sehnali na jatkách. Čtyři hodiny po porážce prasat vědci napojili jejich mozky na systém, kterým do orgánů pumpovali speciálně navrženou tekutinu obsahující syntetickou krev na okysličení mozkových buněk. Léčivý koktejl pumpovali šest hodin, dokud se nepodařilo něco, co britská televizní stanice BBC popisuje jako "částečné zvrácení smrti mozkových buněk".

Nezodpovězené otázky

Zároveň se výzkumníci snažili předejít tomu, aby mozky vykazovaly známky složitější aktivity. V léčivé látce proto byly i látky, které ji potlačovaly. Pokus vyvolává celou řadu etických otázek, a tak nebylo žádoucí, aby mozky začaly například něco cítit nebo by se objevily známky vědomí. V takovém případě by experiment byl ukončen a mozky pomocí anestetik zase umrtveny.

Podle odborníků je potřeba etiku v této oblasti lépe definovat. Zvířata by při podobných pokusech mohla končit v jakési "šedé zóně - nebyla by ani živá, ani mrtvá", píší autoři studie, která vyšla v prestižním odborném časopisu Nature.

I tak experiment vyvolal řadu otázek, upozorňuje BBC. Například není jasné, co by se stalo, kdyby lékaři do léčivého koktejlu nepřidali látky na redukci mozkové aktivity. Ožily by mozky úplně? Cítily by bolest?

Experiment trval několik hodin. Jak dlouho by ale vědci dokázali tímto způsobem mozky poražených prasat udržet při životě? 

Mozky prasat navíc napojili na pumpu až čtyři hodiny po smrti. Byly by výsledky ještě lepší, kdyby se je pokusili "oživit" hned po porážce?

Video: Vědci ukázali první snímek černé díry. Je těžká jako miliarda Sluncí, popisuje Bursa

Jsem spokojený s tím, že Einsteinova teorie relativity zjevně funguje, těšil jsem se, že bude vypadat přesně takhle, říká Michal Bursa z Akademie věd. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Erdogan změnil názor, s viceprezidentem USA Pencem se nakonec setká

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se ve čtvrtek setká s americkým viceprezidentem Mikem Pencem a ministrem zahraničí Mikem Pompeem. Informoval o tom šéf komunikací turecké vlády. Dříve totiž Erdogan setkání v rozhovoru s televizí Sky News odmítl s tím, že bude jednat pouze se svým protějškem Donaldem Trumpem a nechal se slyšet, že americkou delegaci, která chce jednat o nynější turecké intervenci v Sýrii, odkáže na jejich protějšky v turecké vládě.

Zástupci vlády USA letí do Turecka ve středu, ve čtvrtek pak mají začít oficiální jednání. Pompeo řekl, že cílem mise je najít řešení situace v Sýrii a ne rozbít americko-turecké vztahy.

před 1 hodinou

Basketbalisté Nymburka zahájili Ligu mistrů výhrou nad Bambergem

Basketbalisté Nymburka zahájili základní skupinu Ligy mistrů vítězstvím 91:71 nad Bambergem. Domácí v pražské hale Královka vykročili za výhrou nad čtvrtým celkem minulého ročníku už v první čtvrtině, kterou vyhráli o 19 bodů.

Středočeši soupeře v úvodním dějství dokonale zaskočili. Do zápasu vstoupili sérií 16:0 a Bamberg se poprvé prosadil až po čtyřech minutách. Nymburk i díky 13 bodům Jaromíra Bohačíka první čtvrtinu vyhrál 30:11. Ve druhé části německý tým výrazně přitvrdil v obraně a Středočeši o poločasové přestávce vedli o 18 bodů.

Po pauze převzal Bamberg aktivitu, Nymburku se přestalo dařit střelecky i na doskoku a po nepovedeném závěru třetí čtvrtiny se náskok domácích ztenčil na osm bodů. Závěrečná čtvrtina už ale byla opět v režii Nymburka, který zpřesnil střelbu a vzal si dvouciferný náskok zpět. Nejlepším střelcem zápasu byl Bohačík s 24 body.

Basketbalová Liga mistrů - skupina C, 1. kolo:

Nymburk - Bamberg 91:71 (30:11, 52:34, 65:57)

Nejvíce bodů: Bohačík 24, Booker 18, Dalton 14, Hankins 10 - B. Taylor 16, Harris a Lee po 11, K. Taylor 10. Fauly: 20:21. Trestné hody: 24/21 - 16/9. Trojky: 6:14. Doskoky: 44:43.

Tabulka:

1. Nymburk 1 1 0 91:71 2
2. Tenerife 1 1 0 81:67 2
3. VEF Riga 1 1 0 80:74 2
4. Peristeri 1 1 0 70:64 2
5. Mornar Bar 1 0 1 74:80 1
6. Gaziantep 1 0 1 64:70 1
7. Nižnij Novgorod 1 0 1 67:81 1
8. Bamberg 1 0 1 71:91 1
před 1 hodinou

Basketbalistky USK Praha začaly Evropskou ligy výhrou v Rize

Basketbalistky ZVVZ USK Praha vstoupily úspěšně do nového ročníku Evropské ligy a vyhrály v Lotyšsku nad TTT Riga 73:66. Nejlepšími střelkyněmi v barvách českých šampionek a obhájkyň třetího místa byly shodně se 17 body Alyssa Thomasová a Valériane Ayayiová. Další zápas čeká svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové za týden ve Francii proti Bourges.

1. kolo Evropské ligy basketbalistek:

Skupina A:

TTT Riga - ZVVZ USK Praha 66:73 (14:20, 32:37, 43:58)

Nejvíce bodů: Drammehová 13, Harperová, Strautmaneová obě 12 - Thomasová, Ayayiová obě 17, Jonesová 12. Fauly: 18:18. Trestné hody: 21/16 - 20/13. Trojky: 6:6. Doskoky: 37:41.

Zdroj: ČTK
Další zprávy