Ve vesmíru nově obíhá planetka Pavla Toufara, památka na propagátora kosmonautiky

Jan Gazdík Jan Gazdík
17. 4. 2019 10:44
Významný propagátor kosmonautiky, spisovatel a novinář Pavel Toufar, má od nynějška svou planetku: (59470) Paveltoufar. Toufarova planetka obíhá mezi Marsem a Jupiterem po lehce výstřední dráze ve vzdálenosti přibližně 345 milionů kilometrů od Slunce. Podle posledních měření se jedná o objekt o velikosti asi 2,5 km. Pavel Toufar zemřel po těžké nemoci loni 26. září ve věku 70 let.
Pavel Toufar patřil k mezinárodně respektovaným popularizátorům kosmonautiky. Na jeho kontě jsou desítky oblíbených knih a tisíce článků.
Pavel Toufar patřil k mezinárodně respektovaným popularizátorům kosmonautiky. Na jeho kontě jsou desítky oblíbených knih a tisíce článků. | Foto: DVTV

Po smrti Pavla Toufara se podle předsedy českého Kosmo Klubu Michala Václavíka začali jeho přátelé a kolegové zabývat tím, jak se s ním citlivě, ale důstojně rozloučit a zároveň uchovat památku na jedinečného a mezinárodně uznávaného propagátora kosmonautiky.

"Nejsnazší odpověď byla vlastně ta nejsprávnější - pošleme jej mezi hvězdy," říká Michal Václavík. Kosmo Klub proto oslovil Astronomický ústav Akademie věd České republiky a odpověď objevitele planetek Petra Pravce byla rychlá: na počest Pavla Toufara byla pojmenována planetka s předběžným označením (59470) 1999 HM, objevená 17. dubna 1999 právě astronomem Pravcem na hvězdárně v Ondřejově. Pojmenování nabylo platnosti 6. dubna 2019.

Planetka (59470) Paveltoufar obíhá mezi Marsem a Jupiterem po lehce výstřední dráze ve vzdálenosti přibližně 345 milionů kilometrů od Slunce. Podle posledních měření jde o objekt o velikosti cca 2,5 km.

Slavnostní předání planetky (59470) Paveltoufar rodině proběhne ve středu od 17:30 v Planetáriu hlavního města Prahy na pravidelné akci nazvané Kosmoschůzka. 

Pavel Toufar, autor desítek knih a tisíců článků, se dlouhodobě věnoval výzkumu dlouhodobého pobytu člověka v kosmu. "A nejenom že by se zpovzdálí díval. Setkával se, znal a získával mnoho přátel mezi inženýry a vědci jak na straně americké, tak i ruské kosmonautiky. Na konci 80. let minulého století se například účastnil významného experimentu Štola 88 k Marsu. V letech 2010 a 2011 aktivně podporoval a propagoval mezinárodní experiment Mars500," připomíná předseda Kosmo Klubu Michal Václavík.

Video: Přistání rakety na moři je přelom v kosmonautice. Plošina měla velikost fotbalového hřiště, říká expert Pavel Toufar

S úspěchy Elona Muska se objevili chytrolíni, kteří říkají, že SpaceX je garážová firma, která na to doplatí, zatím se tak nestalo, říká Pavel Toufar. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Auto se u Hluboké nad Vltavou srazilo s vlakem, řidička nepřežila

Na železničním přejezdu nedaleko Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku se dnes v podvečer srazil vlak a osobní auto, sdělil mluvčí policie Milan Bajcura. Osmačtyřicetiletá řidička osobního auta zemřela, zřejmě přehlédla výstražná světla. Nehoda se podle webu Českých drah stala na trati spojující Strakonice a České Budějovice, provoz na ní byl na čtyři hodiny přerušen. Ve vlaku cestovalo 75 lidí, nikdo z nich se nezranil.

Vozidlo značky BMW zůstalo po nehodě rozdrcené. "Řidička na přejezd vjížděla ve směru od obce Dasný směrem k Hluboké nad Vltavou, pravděpodobně přehlédla světelné a zvukové výstražné zařízení," řekl Bajcura. Přejezd byl bez závor, auto srazil rychlík přijíždějící od Českých Budějovic.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Požár v jaderném provozu v Íránu způsobil velké škody

Požár, který propukl ve čtvrtek v jaderném provozu v íránském Natanzu, způsobil rozsáhlé škody, jež by mohly zpomalit vývoj pokročilých odstředivek na obohacování uranu. Dnes to podle íránských médií uvedl íránský jaderný činitel. Velitel námořnictva íránských revolučních gard Alírezá Tangsírí mezitím podle agentury Reuters prohlásil, že Írán má podzemní "raketová města" na moři i pevnině podél pobřeží Perského zálivu a Ománského zálivu, které by mohly být "noční můrou" pro nepřátele Íránu.

Íránská nejvyšší bezpečnostní rada v pátek uvedla, že příčinu požáru zná, ale podrobnosti oznámí později. Někteří íránští představitelé poznamenali, že za požárem mohl stát kybernetický útok a jeden varoval, že Teherán proti zemím, které budou takové útoky páchat, podnikne odvetná opatření.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Chorvatské volby do parlamentu skončily, vítězem je zřejmě vládní HDZ

Hlasování v sobotních parlamentních volbách v Chorvatsku skončilo. Podle průzkumu státní televize mezi voliči opouštějícími volební místnosti zvítězilo vládní Chorvatské demokratické společenství (HDZ), které by mělo získat 61 z celkových 151 křesel. Opoziční Sociálnědemokratické straně (SDP) a jejím menším spojencům by mělo připadnout 44 křesel, napsala agentura Reuters.

Na třetím místě podle průzkumu skončilo euroskeptické Vlastenecké hnutí (DP), které by v parlamentu mělo získat 16 zástupců.

Mnoho analytiků se podle Reuters domnívá, že koalici budou nakonec muset sestavovat obě nejsilnější strany, protože vytvořit stabilní vládu s menšími partnery jako DP by bylo obtížné. Vůdci obou velkých stran ale doposud možnost velké koalice odmítali.

Další zprávy