Úřady proto posílají do míst, kde žijí Romové, letáky informující o hrozbě nákazy.
Právě v romských osadách by se podle slovenských úřadů mohla ptačí chřipka snadno šířit. Především na východě Slovenska je podobných sídlišť podle nejnovějšího výzkumu na 150. V mnohých z nich chybí infrastruktura i elektřina.
V osadách žije přes šest tisíc lidí. Asi pět stovek Romů přežívá ve špatných podmínkách v lese, silážních jámách nebo ve stanech. Část obyvatel osad navíc bere vodu přímo z řek, potoků nebo vodních nádrží.
Mrtvá potrava
Slovenské úřady se proto rozhodly do osad a na další místa, kde žijí Romové, poslat padesát tisíc informačních letáků ve slovenštině a romštině. Budou v nich základní data o ptačí chřipce a rady, jak se chovat v případě, že se v okolí osad objeví uhynulí ptáci.
"Nepřibližujte se k uhynulým ptákům, chřipku můžete dostat i vdechnutím prachu z peří," píše se mimo jiné v letácích.
Lidé, kteří pracují s romskou komunitou, se obávají především toho, že by mrtvé ptáky mohly brát do rukou děti z osad. Proto v letácích vyzývají k co nejopatrnějšímu přístupu k mrtvé zvěři. A co nejčastějšímu mytí rukou.
Dalším rizikem je podle odborníků to, že nejchudší obyvatelé osad z uhynulé zveře běžně připravují jídlo. "Lidé tam nemají moc na výběr," uvedl pro Pravda.sk romista Rastislav Pivoň. Podle něj si ale lidé v osadách dají pozor, strach z ptačí chřipky je velký.
Přísný režim
Podobně varovná zjištění obsahuje i zpráva Mezinárodní organizace pro migraci, kterou si před dvěma lety objednalo české ministerstvo vnitra. Dokument konstatuje, že v okolí Trebišova jsou osady, kde se některé rodiny už tradičně živí uhynulou domácí a lesní zvěří.
Podle antropologa Pavola Mušinky z univerzity v Prešově však podobné praktiky nejsou příliš rozšířené. A chovy drůbeže jsou v romských osadách spíše ojedinělé.
I Mušinka je však pro zpřísnění kontrol v okolí romských osad v případě, že se tam objeví uhynulí ptáci. "Veterináři musí okamžitě zlikvidovat drůbež z nakažených chovů, jinak se bude s mrtvými zvířaty obchodovat," míní Mušinka.
Slovenské ministerstvo zemědělství potvrdilo výskyt viru ptačí chřipky H5N1 minulý týden ve čtvrtek u dvou ptáků z volné přírody, kteří uhynuli ve východní části Bratislavy a u Gabčíkova jižně od Dunajské Stredy.
Opatření proti šíření ptačí chřipky, přijatá slovenskými veterináři, budou platit nejméně měsíc od posledního zjištění nákazy. Mezi povinnostmi chovatelů je například zamezení kontaktu drůbeže s volně žijícím ptactvem. Pokud zemědělci nebudou pravidla respektovat, stát varuje, že jejich drůbež utratí bez nároku na náhradu škody.