Pozor, v armádě KLDR doutná konflikt, varují zběhové

Martin Novák Martin Novák
15. 4. 2013 15:45
Koreanista Jaromír Chlada, který v KLDR žil, soudí, že ve vedení jsou protichůdné tlaky
Bronzové sochy Kim Ir-sena a Kim Čong-ila, kterým se lidé chodí klanět.
Bronzové sochy Kim Ir-sena a Kim Čong-ila, kterým se lidé chodí klanět. | Foto: Reuters

Pchjongjang - Severní Korea slaví 101. výročí narození zakladatele státu a komunistické dynastie Kim Ir-sena. V ulicích metropole vlají prapory, všude jsou oslavné plakáty, obyvatelům začal třídenní státní svátek.

Zástupy lidí nosí květiny k obrovské bronzové soše Kim Ir-sena, zatímco jeho vnuk a nynější vládce Kim Čong-un nechává svět v napětí, zda přece jen neotestuje raketu středního doletu Musudan s doletem téměř čtyři tisíce kilometrů.

Severokorejský režim je založen na kultu dynastie Kim Ir-sena, strany a armády. Od obyvatel je vyžadována naprostá loajalita, její nedostatek, nebo dokonce odpírání se trestá.

Za touto fasádou se ale patrně skrývají vážné spory v nejvyšším vedení země. Uprchlíci, kteří se dostali za hranice a zastávali dříve důležité postavení, se shodují v názoru, že zejména armáda je rozdělená na znepřátelené frakce.

Severokorejská armádní helikoptéra, fotografovaná z čínské hranice.
Severokorejská armádní helikoptéra, fotografovaná z čínské hranice. | Foto: Reuters

Bývalá prominentní a elitně vycvičená špiónka Kim Hjon-i žije v přísně střeženém domě v Soulu, obklopena šesti bodyguardy. Byla na severu vycvičena pro účast v mimořádných akcích a v roce 1987 dostala bombu na palubu letadla jihokorejských aerolinií. Exploze si vyžádala 115 obětí.

Byla odsouzena k trestu smrti, ale později dostala od jihokorejských úřadů milost a po mnoha letech nyní poprvé promluvila s novináři. Australské televizi ABC řekla, že podle jejích informací severokorejská armáda není ani zdaleka jednotná a Kim Čong-un má problémy zajistit si kontrolu nad všemi složkami.

"Neustále objíždí různé jednotky a základny. Má problémy dostat vše pod kontrolu a zajistit si loajalitu," uvedla v rozhovoru.
Veškeré výhrůžky jadernými útoky a válkou jsou podle ní promyšleným divadlem, které má zapůsobit na domácí armádu a populaci a všechny sešikovat za Kim Čong-unem.

Podívejte se na srovnání vojenské síly Severní a Jižní Koreje:

"Je nezkušený a příliš mladý," řekla s tím, že pokračování dynastie Kimů je pro Koreu katastrofou.

Kim Hjon-i umístila v roce 1987 bombu do letounu v Bagdádu a vystoupila během mezipřistání na Bahrajnu. Stroj s bombou pak pokračoval v letu a následně vybuchl bez ní.

Spolu s jejím komplicem ji ale zadržela bahrajnská policie při pokusu odletět později na falešné japonské pasy. Kim Hjon-i podle instrukcí spolkla kyanid, ale otravu přežila, na rozdíl od jejího kolegy.

Neklid v armádě kromě ní potvrzuje také dezertér, který překročil hranici do Číny, kde nyní žije. Dvaačtyřicetiletý plukovník, vystupující pod jménem Kim, hovořil se zpravodajem britského deníku Daily Telegraph.

Uvedl, že ne všechny armádní špičky uvítaly zvolení Kim Čong-una následníkem. Severokorejské ozbrojené síly čítají přes 1,2 milionu vojáků, což z nich činí pátou nejpočetnější armádu světa.

Fotografie ze severokorejského vojenského cvičení.
Fotografie ze severokorejského vojenského cvičení. | Foto: Reuters

Dezertér řekl, že mnozí vysoce postavení důstojníci byli zatčeni kvůli podezření ze zosnování odporu proti Kim Čong-unovi. Sám prý musel utéci za hranice, protože zastřelil vojáka, který ho chtěl zatknout.

Potvrzen je incident na čínských hranicích z 25. března, kdy severokorejský voják postřílel pět svých kolegů, ale nepodařilo se mu dostat do Číny.

Jihokorejský internetový deník Daily NKs odvoláním na své zdroje napsal, že v některých jednotkách je neklid kvůli malým a nepravidelným přídělům jídla.

Český koreanista Jaromír Chlada v devadesátých letech pobýval v Severní Koreji na stáži. Podle jeho názoru na těchto informacích může být něco pravdy, ale těžko je kdokoliv ověří.

"Něco na tom asi bude a je vcelku jasné, že existují velké tlaky mezi Kimovou rodinou, armádou a vedením Korejské strany práce. Ale těžko například ty spekulace týkající se rozbrojů mezi vojáky potvrdí. Je třeba vidět i to, že severokorejští uprchlíci se snaží být pro Jižní Koreu po svém přeběhnutí nějakým způsobem zajímaví a důležití, takže někteří si pravděpodobně mohou i vymýšlet," řekl Aktuálně.cz Jaromír Chlada.

Objevily se také zprávy, že ani ne třicetiletý Kim Čong-un ve skutečnosti nemá hlavní pravomoci a že z pozadí zemi řídí jeho strýc, generál Čang Sen-tek.

Ale i tady platí to, co v Severní Koreji o všem. Je to je spekulace, pravdu zná málokdo.

 

Právě se děje

Další zprávy