Paříž - Pokud by se nyní ve Francii konaly parlamentní volby, opoziční socialisté a Zelení by drtivě porazili vládní konzervativce a liberály.
Popularita prezidenta Nicolase Sarkozyho je na rekordně nízké úrovni a jeho Svaz pro lidové hnutí (UMP) jde z jednoho skandálu do druhého.
Ten poslední, v rámci kterého byla majitelka většinového podílu v kosmetickém koncernu L´Oréal a nejbohatší žena Francie Lilian Bettencourtová obviněna z toho, že se podílela na ilegálním financování UMP, se dotkl i samotného šéfa Elysejského paláce.
A to natolik, že Sarkozy cítil potřebu poskytnout francouzské televizi pětasedmdesátiminutové inteview, v němž se snažil vysvětlit, že ministr práce Éric Woerth, jeden z jeho nejbližších spolupracovníků a údajný příjemce úplatku ve výši 150 000 eur, je pouze obětí "pomlouvačné kampaně" rozpoutané levicí.
Opozici a odbory nepřesvědčil. Tím spíše, když během interview zdůraznil, že připravovanou reformu penzí, v jejímž rámci bude odchod do důchodu ve Francii posunut ze 60 na 62 let, jeho vláda uskuteční navzdory hrozbě stávek a demonstrací.
Aféra Stavinsky
Socialistům Sarkozy navíc připomněl, že to byli právě oni, kdo zatížili ekonomiku zavedením pětatřicetihodinového pracovního týdne, uzákoněním "neudržitelně nízkého" důchodového věku a zvýšením daní.
Nelenili ani poslanci za UMP, kteří socialisty obvinili, že rozdmýcháváním aféry nahrávají do rukou extrémní pravici. Konzervativce totiž opouštějí voliči a přiklánějí se k ultranacionalistické Národní frontě.
"Hrozí nebezpečí, že se bude opakovat situace z třicátých let, kdy banální aférka rozpoutala v čase ekonomické krize vážnou krizi politickou," citoval deník Le Monde starostu 16. pařížského obvodu Clauda Goasguena.
Narážel na tzv. Staviskeho aféru, kdy se záhadnou smrt podvodníka ukrajinského původu s konexemi do politických kruhů extrémní pravice v roce 1934 pokusila využít ke svržení demokraticky zvolené vlády.
Rakety s plochou dráhou letu
Jeho stranický kolega, starosta východopařížského Raincy Eric Raoult, zase socialistům připomněl, že UMP má také pár "raket s plochou drahou letu, které může odpálit".
Měl tím na mysli podivné financování předvolebních kampaní Socialistické strany v regionu Provence-Alpy-Azurové pobřeží. Měli by proto nyní v médiích "méně propírat špinavé prádlo".
Francouzští konzervativci mají ještě dobře v paměti druhé kolo prezidentských voleb z roku 2002. Do toho se vedle stávajícího držitele úřadu Jacquese Chiraca dostal také šéf Národní fronty Jean-Marie Le Pen.
Nikoli však tehdejší socialistický premiér Lionel Jospin. Mimo jiné proto, že média příliš intenzivně propírala nejrůznější přehmaty a aféry jeho strany.
Přítel Courroye
UMP má teď obavy, že by šéfku Socialistické strany Martinu Aubryovou mohl do druhého kola klání o prezidentský úřad v roce 2012 doprovodit nikoliv Sarkozy, nýbrž kandidátka Národní fronty, dcera nacionalisty a známého popirače holokaustu Jeana-Marie Le Pena Marien. Tím spíše, že stávající náměstkyně předsedy strany se prezentuje umírněnějšími názory než její otec.
Není totiž vůbec jisté, že za UMP bude ve volbách kandidovat Sarkozy. Jak připomněla analytička ústavu pro výzkum veřejného mínění BVA Céline Bracqová, jedná se dnes o "nejméně populárního prezidenta za posledních třicet let".
K Sarkozyho popularitě zcela jistě nepřispělo páteční rozhodnutí prokurátora západopařížského předměstí Nanterre Philippa Courroyeho. Ten pustil na svobodu čtveřici mužů vyšetřovaných v souvislosti s daňovými úniky a úplatky do kapes vládních politiků, z nichž je obviněna Bettencourtová.
Courroy je jeho dávný přítel z časů, kdy byl starostou nedalekého Neuilly-sur-Seine.
A jak zdůraznila europoslankyně za Zelené a někdejší pařížská prokurátorka Eva Joly, jež v 90. letech úspěšně vyřešila největší případy politické korupce, které otřásaly zemí galského kohouta, "přítel Courroy jedná na základě příkazů shora".