Sarkozy zřejmě bral provize za prodej zbraní

ČTK ČTK
7. 6. 2010 21:00
Sarkozy je jmenován v materiálech o společnosti Heine, přes niž provize šly
Nicolas Sarkozy: Jsou to bajky.
Nicolas Sarkozy: Jsou to bajky. | Foto: Reuters

Paříž - Jméno současného prezidenta Francie Nicolase Sarkozyho figuruje mezi lidmi, o nichž se zmiňuje korespondence o provizích za prodej francouzských zbraní do zahraničí.

O korespondenci, která odhaluje svazky mezi lucemburskou společností Heine, přes niž provize šly, a francouzskými politiky, napsala v pondělí agentura AFP.

Sarkozy označil podezření směřující proti němu za "bajky".

Co je psáno

V této korespondenci z let 2006 až 2008 reklamují činitelé společnosti fondy od francouzského státu, napsala AFP s odvoláním na zdroje obeznámené s případem. Korespondenci prý zabavily justiční orgány.

Společnost Heine byla vytvořena v roce 1994 se schválením Sarkozyho, tehdy ministra rozpočtu. Francouzské vojenské loděnice ji využívaly k vyplácení provizí prostředníkům za kontrakty na zbraně; tyto provize byly až do roku 2000 z francouzského hlediska legální.

V první řadě těchto kontraktů na zbraně figuruje prodej ponorek Pákistánu z roku 1994. Je přitom podezření, že tento prodej byl nepřímým podnětem k atentátu, při němž bylo v roce 2002 v pákistánském přístavu Karáčí zabito jedenáct francouzských expertů. Podle hypotézy, kterou nyní francouzská justice rozpracovává, pachatelé zaútočili v odvetě za to, že vyplácení provizí bylo zastaveno.

Francouzské dokumenty i lucemburská policejní zpráva také přiživují podezření o "zpětných provizích". Část provizí vyplacených Francií za získání kontraktu na ponorky se prý totiž mohla vrátit do Francie a posloužit k nezákonnému financování politické činnosti, píše AFP.

Ezop by se divil

Z tohoto financování prý vytěžil bývalý předseda vlády Edouard Balladur, který v roce 1995 kandidoval na prezidenta, přičemž mluvčím jeho kampaně byl Sarkozy. Balladur cokoli nelegálního popřel a Sarkozy označil podezření směřující proti němu za "bajky".

Jeden z dopisů, napsaný 29. listopadu 2006, podle AFP naznačuje, že tu byl určitý vztah mezi společnosti Heine a Sarkozym, tehdy ministrem vnitra. (Prezidentem se stal až na jaře následujícího roku.)

Vedení vojenských loděnic se v roce 2004 rozhodlo spolupráci se společností Heine ukončit. Vedoucí představitelé Heine prý tehdy žádali o odškodnění, které odhadli na osm milionů eur (asi 208 milionů korun).

Mezi adresáty dopisů od Heine byl také Jacques Chirac, francouzský prezident v letech 1995 až 2007.

Francouzská levicová opozice už minulý týden, kdy lucemburská policejní zpráva potvrdila, že Sarkozy vytvoření Heine schválil, vyzvala k objasnění okolností doprovázejících tyto zbrojní kontrakty.

 

Právě se děje

Další zprávy