Pozice ruských gubernátorů se otřásají, Putin se připravuje na prezidentské volby

Ondřej Soukup Ondřej Soukup
7. 2. 2017 13:42
Kreml před volbami v příštím roce vyměňuje "neefektivní gubernátory". Rezignaci oznámil lídr burjatské republiky Vjačeslav Nagovicyn. Post opustil i gubernátor Viktor Basargin z Permského kraje. Podle moskevského listu Vedomosti jsou v ohrožení i gubernátoři z Karélie, Rjazaně, Sverdlovsku, Novgorodu a Ivanova.
Vladimir Putin.
Vladimir Putin. | Foto: Reuters

Moskva – Burjatský gubernátor Vjačeslav Nagovicyn v úterý ráno oznámil svou rezignaci a prohlásil, že Burjatsko (republika Ruské federace v Sibiřském federálním okruhu – pozn. red.) potřebuje novou krev.

O den dříve prezident Vladimir Putin jmenoval náměstka moskevského primátora Maxima Rešetnikova dočasným gubernátorem Permského kraje. Dosavadní gubernátor Viktor Basargin přitom ještě před pár týdny dával najevo, že se chystá na nové volby v září tohoto roku.

Podle pozorovatelů je odchod jeho a Nagovicyna spojen s přípravou na ruské prezidentské volby v příštím roce.

S Basarginem, Nagovicynem a některými jejich kolegy Kreml nebyl spokojen. Další rezignace se podle znalců kremelského zákulisí dají čekat v nejbližších týdnech.

Čas na adaptaci

Tisková služba Kremlu zveřejnila video, na němž prezident Putin nabízí Rešetnikovovi post gubernátora a připomíná, že ho zná z let, kdy on byl premiérem a budoucí gubernátor ředitelem odboru na ministerstvu ekonomiky. "Ano, Vladimire Vladimiroviči, účastnil jsem se vašich porad, byla to pro mě velká škola," odpovídá na záznamu Rešetnikov.

Jeho předchůdce Viktor Basargin jen pár hodin předtím prohlásil, že odchází předčasně, protože chce svému nástupci dát čas, aby se adaptoval na místní podmínky před gubernátorskými volbami.

Na tiskové konferenci uvedl, že se nadále počítá k prezidentovým stoupencům a je si jist, že pro jeho zkušenosti Kreml najde uplatnění. Podle Basargina je mimořádně důležité, aby v kraji panovala stabilita. "Musí se konsolidovat společnost, politici, podnikatelé i občanské organizace," prohlásil Viktor Basargin na rozloučenou.

Právě "konsolidace" nebyla silnou stránkou odcházejícího gubernátora. Do funkce byl jmenován v roce 2012 a podle zdrojů TV Dožď nedokázal nalézt společný jazyk s místními silnými hráči. Jeho vládu provázelo množství skandálů. To Kreml vedlo k tomu, aby za něj hledal náhradu.

O posty se bojí hned několik regionálních lídrů

Basargin není jediný, pod kým se houpe gubernátorské křeslo. Podle moskevského listu Vedomosti jsou v ohrožení gubernátoři z Karélie, Rjazaně, Sverdlovsku, Novgorodu a Ivanova.

"Všechny kroky se nyní budou konat s ohledem na prezidentské volby v roce 2018 a na to, jak to může zvýšit počet hlasů pro Putina. Včetně výměny neefektivních gubernátorů," řekl prokremelský politolog Alexej Česnakov.

S tím souhlasí i další z Kremlu blízkých politologů Konstantin Kostin. "V řadě regionů situace dozrála k rotaci gubernátorů. Protože výsledky prezidentských voleb budou přirozeně záviset i na spokojenosti obyvatel s prací gubernátorů," myslí si Kostin, který vede Fond rozvoje občanské společnosti.

Neznamená to automaticky, že všichni ohrožení gubernátoři budou vyměněni. Okolo každého odvolání se vedou zákulisní boje, a pokud nebude dosaženo shody, gubernátor může zůstat, myslí si experti dotázaní Vedomostmi.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Armáda vystřídala sedm desítek vojáků v Mali. V čele mise EU zůstává český generál

Česká armáda na misi v Mali vystřídala sedm desítek vojáků, kteří střeží velitelství mise a výcvikovou základnu. Podílí se také na výcviku malijské armády. Nová jednotka v úterý od svých předchůdců převzala operační úkol. Uvedl to mluvčí výcvikové mise EU Jakub Šimíček. Velitelem celé mise Evropské unie i nadále zůstává český generál František Ridzák, svou funkci bude předávat v polovině ledna.

Slavnostní akt předání operačního úkolu mezi 3. a 4. úkolovým uskupením české armády se uskutečnil v úterý. Jednotka, která v Mali působila od května, byla složena především z vojáků 74. mechanizovaného praporu, doplnili je příslušníci 43. výsadkového praporu a dalších útvarů české armády. Nyní je vystřídali vojáci ze 131. dělostřeleckého oddílu z Jinců a specialisté z dalších útvarů.

Česká jednotka má v Mali za úkol chránit samotné velitelství mise v hlavním městě Bamaku, zajišťují také doprovod důležitých osob. Další její část zajišťuje bezpečnost výcvikové základny Koulikoro a chrání její velení. Podílí se také na výcviku. Kromě této jednotky má česká armáda v Mali několik desítek vojáků v čele s Ridzákem, kteří se podílejí na řízení samotné mise. Ridzák je prvním českým vojákem, který spojenecké misi v zahraničí velí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy