Pozice ruských gubernátorů se otřásají, Putin se připravuje na prezidentské volby

Ondřej Soukup Ondřej Soukup
7. 2. 2017 13:42
Kreml před volbami v příštím roce vyměňuje "neefektivní gubernátory". Rezignaci oznámil lídr burjatské republiky Vjačeslav Nagovicyn. Post opustil i gubernátor Viktor Basargin z Permského kraje. Podle moskevského listu Vedomosti jsou v ohrožení i gubernátoři z Karélie, Rjazaně, Sverdlovsku, Novgorodu a Ivanova.
Vladimir Putin.
Vladimir Putin. | Foto: Reuters

Moskva – Burjatský gubernátor Vjačeslav Nagovicyn v úterý ráno oznámil svou rezignaci a prohlásil, že Burjatsko (republika Ruské federace v Sibiřském federálním okruhu – pozn. red.) potřebuje novou krev.

O den dříve prezident Vladimir Putin jmenoval náměstka moskevského primátora Maxima Rešetnikova dočasným gubernátorem Permského kraje. Dosavadní gubernátor Viktor Basargin přitom ještě před pár týdny dával najevo, že se chystá na nové volby v září tohoto roku.

Podle pozorovatelů je odchod jeho a Nagovicyna spojen s přípravou na ruské prezidentské volby v příštím roce.

S Basarginem, Nagovicynem a některými jejich kolegy Kreml nebyl spokojen. Další rezignace se podle znalců kremelského zákulisí dají čekat v nejbližších týdnech.

Čas na adaptaci

Tisková služba Kremlu zveřejnila video, na němž prezident Putin nabízí Rešetnikovovi post gubernátora a připomíná, že ho zná z let, kdy on byl premiérem a budoucí gubernátor ředitelem odboru na ministerstvu ekonomiky. "Ano, Vladimire Vladimiroviči, účastnil jsem se vašich porad, byla to pro mě velká škola," odpovídá na záznamu Rešetnikov.

Jeho předchůdce Viktor Basargin jen pár hodin předtím prohlásil, že odchází předčasně, protože chce svému nástupci dát čas, aby se adaptoval na místní podmínky před gubernátorskými volbami.

Na tiskové konferenci uvedl, že se nadále počítá k prezidentovým stoupencům a je si jist, že pro jeho zkušenosti Kreml najde uplatnění. Podle Basargina je mimořádně důležité, aby v kraji panovala stabilita. "Musí se konsolidovat společnost, politici, podnikatelé i občanské organizace," prohlásil Viktor Basargin na rozloučenou.

Právě "konsolidace" nebyla silnou stránkou odcházejícího gubernátora. Do funkce byl jmenován v roce 2012 a podle zdrojů TV Dožď nedokázal nalézt společný jazyk s místními silnými hráči. Jeho vládu provázelo množství skandálů. To Kreml vedlo k tomu, aby za něj hledal náhradu.

O posty se bojí hned několik regionálních lídrů

Basargin není jediný, pod kým se houpe gubernátorské křeslo. Podle moskevského listu Vedomosti jsou v ohrožení gubernátoři z Karélie, Rjazaně, Sverdlovsku, Novgorodu a Ivanova.

"Všechny kroky se nyní budou konat s ohledem na prezidentské volby v roce 2018 a na to, jak to může zvýšit počet hlasů pro Putina. Včetně výměny neefektivních gubernátorů," řekl prokremelský politolog Alexej Česnakov.

S tím souhlasí i další z Kremlu blízkých politologů Konstantin Kostin. "V řadě regionů situace dozrála k rotaci gubernátorů. Protože výsledky prezidentských voleb budou přirozeně záviset i na spokojenosti obyvatel s prací gubernátorů," myslí si Kostin, který vede Fond rozvoje občanské společnosti.

Neznamená to automaticky, že všichni ohrožení gubernátoři budou vyměněni. Okolo každého odvolání se vedou zákulisní boje, a pokud nebude dosaženo shody, gubernátor může zůstat, myslí si experti dotázaní Vedomostmi.

 

Právě se děje

před 58 minutami

Zákaz zakrývání tváře na demonstracích je neústavní, rozhodl soud v Hongkongu

Hongkongský nejvyšší soud v pondělí označil kontroverzní zákaz zakrývání tváře při demonstracích, který zavedla místní vláda v říjnu, za neústavní a neúměrný situaci. Informovala o tom agentura Reuters. Podle ústavního soudu je zákaz neslučitelný se základním zákonem, tedy "miniústavou", na jejímž základě se bývalá britská kolonie vrátila v roce 1997 pod čínskou správu, píše Reuters.

Významný představitel prodemokratického hnutí Joshua Wong na Twitteru napsal, že verdikt je "vzácným vítězstvím" protestujících.

Správkyně Hongkongu Carrie Lamová zákaz oznámila 4. října na základě výjimečných pravomocí pocházejících ještě z koloniální éry a uplatněných poprvé za 50 let. Opatření vzápětí vyvolalo prudké potyčky mezi demonstranty a policií v hongkongských ulicích. Demonstranti se ale posléze zákazem často neřídili.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Čtyři lidé zemřeli po střelbě na soukromém večírku v Kalifornii. Střelec se vloupal na zahradu

Deset lidí bylo v neděli postřeleno na jihovýchodě města Fresno v Kalifornii, tři z nich na následky zranění zemřeli. Informovala o tom agentura AP, podle které k neštěstí došlo na zahradní party kolem 18:00 tamního času (03:00 SELČ). Podle policie se střelec vloupal na zahradu a začal pálit do lidí, kteří na večírku sledovali fotbalový zápas. Policie zatím v souvislosti se střelbou nikoho nezadržela, podezřelý z místa činu utekl.

Zdroj: Zahraničí
před 1 hodinou

Policie ve Francii zatkla amatérského atleta. Muž podle ní za pět let zapálil nejméně 900 aut

Francouzská policie zatkla muže, kterého podezírá, že je sériovým žhářem a v posledních pěti letech zapálil v Alsasku nejméně 900 aut. Podle úřadů způsobil škodu za nejméně 8,5 milionu eur (217 milionů Kč), informovala místní média. Podle alsaského tisku se muž k činům přiznal a uvedl, že se cítí sklesle, ale že se mu ulevilo.

Zadrženému je 33 let, na vysoké úrovni se věnuje běhu na krátké tratě a několikrát se díky svým úspěchům dostal na sportovní stránky lokálních novin a do televize. Amatérskému sportovci bez záznamu v trestním rejstříku hrozí deset let vězení a pokuta ve výši 150 tisíc eur (3,8 milionu Kč). Úřady nařídily jeho psychiatrické vyšetření.

Zdroj: ČTK
Další zprávy